
Črepiny z keramických dlaždíc alebo z farebných fliaš nalepíme na starší kvetináč a po zaschnutí medzery vyplníme sadrou alebo bielym cementom. Po obschnutí ešte vlhký cement vyhladíme a vyčistíme črepy (obr. vpravo hore). Na zvetralé kvetináče po oškrabaní kefou môžeme syntetickou farbou štetcom natrieť zvislé, šikmé či prekrížené pásy. Farby vyberajme v príbuzných teplých tónoch - oker, hnedá, oranžová, červená, fialová (obr. vľavo). Iný efekt dosiahneme špirálovitým navinutím hrubšieho prírodného špagátu na obvod kvetináča, ktorý vopred natrieme disperzným lepidlom (obr. v strede). Podľa potreby môžeme upravený kvetináč natrieť farbou, ostane na ňom výrazná štruktúra. Kvetináče môžeme aj oblepiť farebnými papiermi z obrázkových časopisov, ale nie je dobré, aby bol výrazne zreteľný obsah na snímkach, pokiaľ nie je dekoratívny. Preto nastriháme obrázky na menšie kúsky a nalepíme ich v inom poradí (obr. vpravo). Na kvetináče môžeme upevniť tenkým medeným drôtom aj pláty machu. Potom ho môžeme ešte prizdobiť previazaním prameňom prírodných špagátov (sisal, lyko). Na doaranžovanie môžeme pridať aj suché halúzky, ktoré budú tvoriť spodnú rovinu kompozície.

Nalúpané väčšie kusy kôry z popílených stromov či väčších konárov narežeme na základni (na menšie kvetináče aj na hornej strane). Kôru upevníme ohybným vŕbovým prútikom (nízky kvetináč vľavo, medeným drôtom), previažeme ľanovým alebo lykovým špagátom, na ktorom môžeme urobiť aj dekoratívny uzol či strapec.
SNÍMKY – ARCHÍV ZATL
Rastliny v kvetináčoch určite ozdobia sviatočný stôl svojimi nenapodobiteľnými tvarmi a čistými farbami. Vydržia nám dlhšie než rezaní súrodenci a po uplynutí sviatočných chvíľ ich môžeme vrátiť späť do prírody. Kvetináče však často nestíhajú podporovať krásu ich nájomníkov. Pritom netreba staré vyhadzovať a kupovať nové, drahšie.
Staršie kusy oblečieme do nového šatu, pričom šatník ponúka nespočetné množstvo riešení. Staré kvetináče môžeme skrášliť novým náterom, vzormi s výraznými bodmi, či pásikmi, oblepiť ich do farebných papierov, najlepšie do ilustrácií z farebných časopisov, nalepiť na ne úlomky farebnej keramiky alebo farebného skla, vložiť ich do ohrádok z drevených lištičiek, do košíkov aj na mieru urobených z vŕbového či brezového prútia, zahaliť do machovej prikrývky, obložiť kôrou z pozrezávaných stromov a hrubších konárov, prizdobiť lykovými motúzmi, ovinúť hrubším povrazom natretým jedným farebným tónom, omotať medeným drôtom…
Pri odievaní starých kvetináčov určite prídeme aj na ďalšie možnosti. V každom prípade získame originál, ktorý prekvapí každú návštevu. Rešpektujme pritom nenásilný výber použitých farebných odtieňov, ktoré by mali podporiť farebnosť kvitnúcich rastlín a použitie najlepšie prírodných materiálov. Postačia nám jednoduché pomôcky, nožík, nožnice, kliešte, najlepšie medený drôt, motúzy (iba prírodné konopné a lykové), disperzné lepidlo, biely cement alebo sadra, staré obrázkové časopisy a opatrne vybrané trsy machu a kôra stiahnutá vo väčších celkoch. (lš)