Denne sa na svete nakazí 14-tisíc ľudí, z toho sú dve tisícky deti do pätnásť rokov. Vírus neobišiel žiadny kontinent, je to už problém každej krajiny. Nižšie počty sú okrem Slovenska aj v Kanade a Slovinsku. Naopak, Francúzi a Angličania musia vynaklada
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
ť množstvo peňazí na liečbu početných migrantov zo Severnej Afriky. Tragické štatistiky registrujú v Rusku, Indii a Číne. Kambodža má už 250-tisíc HIV pozitívnych ľudí, z toho je 12-tisíc detí, čo sú v Ázii najvyššie čísla na počet obyvateľov.
Najviac postihnutá je však subsaharská oblasť Afriky, kde žijú dve tretiny všetkých ľudí s infekciou HIV a AIDS. Mnohé africké krajiny strácajú hlavne ľudí v produktívnom veku, ktorí zanechávajú siroty, samozrejme, neraz tiež infikované. Pre ekonomiku chudobných štátov to je katastrofa, preto žiadajú vyspelé štáty aspoň o lieky.
Vírus však stále mutuje a stáva sa odolným proti konkrétnej kombinácii liekov. Preto sa svet nevie tak ľahko vyrovnať s problémom AIDS v rozvojových krajinách Ázie a Afriky. Úspešná liečba musí byť cielená, no bez dostatočnej siete zdravotníckych zariadení, kde by sa priebežne sledoval vývoj imunity každého pacienta a individuálne správanie vírusu, nie je takáto pomoc dosť efektívna. Situáciu komplikuje aj nevzdelanosť a tradície.
"Školu u nás mnohí skončia po štyroch rokoch, sexuálna výchova úplne chýba," hovorí John Kess z organizácie White Orange Youth, ktorá sa snaží prevenciou odstrániť jednu z najtragickejších štatistík. "V Tanzánii žije 40 miliónov ľudí, z toho sú dva milióny nakazené a dva milióny už zomreli. Chodíme medzi mladých na ulicu, na diskotéky, pozývame rodičov na prednášky. Naši ľudia len ťažko hovoria otvorene o sexe a AIDS. Aj vďaka osvete sa však v našom regióne Moshi podarilo znížiť ročný 15-percentný nárast ochorenia na sedem percent."
Cieľom dnešného Svetového dňa AIDS je vo všetkých krajinách všetkých svetadielov šíriť zrozumiteľnú informáciu, bojovať s predsudkami a získavať finančné prostriedky. Jeho tradíciu pred osemnástimi rokmi vytvorila Svetová zdravotnícka organizácia a od roku 2004 je vyvrcholením celoročnej aktivity Svetovej kampane za AIDS. Tohtoročnou témou je Stop AIDS - Dodrž sľub ako výzva všetkým politikom, ktorí sľubovali pomoc v boji proti tejto celosvetovej nákaze.