Spomeňme aspoň niektoré z nich.Pre deti s chorým srdcom Vďaka nadácii Slovenského plynárenského priemyslu pribudol do Detského kardiocentra špeciálny pojazdný ultrazvukový prístroj za viac ako 2,8 milióna korún. Pomôže zlepšiť starostlivosť o deti po náročných kardiochirurgických operáciách.
Na Slovensku sa ročne narodí približne štyristo detí s vrodenými chorobami srdca. Zdravotný stav väčšiny z nich si vyžaduje operáciu, a počas nej i v pooperačnom období sú nutné časté a opakované echokardiografické vyšetrenia srdca a vnútrohrudných orgánov. Špeciálny ultrazvuk výdatne pomáha lekárom zlepšiť výsledok operácie a zároveň ušetriť možné reoperácie.
Jedinečnosť prístroja spočíva najmä v tom, že napriek tomu, že má veľkosť kufríka, poskytuje celé spektrum vyšetrení, preto sa maximálne hodí tam, kde je potrebné ísť operatívne a do stiesnených priestorov za pacientom, napríklad na oddelenia intenzívnej starostlivosti.
Počas trinásťročného pôsobenia poskytli v Detskom kardiocentre operačnú starostlivosť približne 4200 deťom, vyšetrených bolo okolo 150-tisíc detí.
Rieši vážne ochorenia oka
Nadácia SPP bola sponzorom aj Očnej kliniky FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici, ktorá dostala optickú koherentnú tomografiu. Ide o špeciálny očný tomograf na diagnostiku ochorení sietnice a cievovky oka v hodnote 3,6 milióna korún.
Prístroj optickej koherentnej tomografie sa stal vo svete vďaka svojim parametrom a možnostiam (15-krát vyššia rozlišovacia schopnosť ako najkvalitnejší ultrazvukový prístroj) najlepšou alternatívou pre diagnostiku a monitoring ochorení sietnice a cievovky. Pomáha aj pri riešení veľkého medicínskeho a spoločenského problému - glaukómu, ktorý je vo svete jednou z najčastejších príčin vzniku slepoty.
Oftalmológovia na tomto pracovisku diagnostikujú a liečia všetky ochorenia predného i zadného segmentu oka. Klinika disponuje aj samostatným úsekom špecializovaným na metabolické a cievne ochorenia oka. Prvenstvo jej patrí aj vďaka tomu, že od roku 1999 ako jediná u nás využívala pri diagnostike prístroj optickej koherentej tomografie, ktorý je však dnes už zastaraný a morálne opotrebovaný. Za toto obdobie bolo vyšetrených viac ako 5-tisíc pacientov.
Včasná diagnostika rakoviny
Ústav experimentálnej onkológie získal nové zariadenie z prostriedkov Nadácie na výskum rakoviny, Nadácie Slovenského plynárenského priemyslu a z verejnej zbierky kampane Na kolesách proti rakovine, ktorú zorganizoval Slovenský paralympijský výbor. Na kúpu prispeli sumou takmer tri milióny korún.
Prístroj s názvom Wave-system umožní včasnú diagnostiku dedičných foriem rakovinových ochorení hrubého čreva, štítnej žľazy, prsníka a vaječníkov. Dokáže identifikovať akúkoľvek zmenu v určitom úseku DNA. Zariadenie znižuje prácnosť aj finančné náklady pri určovaní dedičnosti rakovinového ochorenia. Doteraz sa v ústave využívali diagnostické techniky, z ktorých výsledky boli k dispozícii až po týždni. Tento prístroj analyzuje vzorky do 24 hodín. Včasným zachytením vzniku nádoru sa zvyšuje šanca pacientov na vyliečenie.
Pomoc novorodencom
Detská očná klinika DFN v Bratislave dostala, vďaka sponzorskému daru Lions clubu Bratislava Bona fide a spoločnosti Diverso, a. s., špeciálny prístroj na liečenie retinopatie (poruchy sietnice) u nedonosených detí. Zariadenie Mira Ophthalmic Cryo, ktoré umožňuje predchádzať úplnému oslepnutiu nedonosených detí, má hodnotu vyše pol milióna korún.
Na Slovensku sa v súčasnosti rodí približne 54-tisíc detí, z toho predčasne narodených je okolo sedem percent. Keďže neustále narastá počet porúch sietnice, sú všetci títo novorodenci sledovaní oftalmológom. Len v uplynulom roku retinopatiu diagnostikovali u 110 nedonosených detí.
Okrem spomínaného ochorenia umožňuje prístroj aj liečbu vernálneho kataru spojovky, odlúčenia sietnice a ďalších očných chorôb u detí. Napríklad tzv. retinoblastómu (zhubný nádor sietnice), ktorý na Slovensku každoročne diagnostikujú v desiatich nových prípadoch.
(sita, bes)