Prestavujeme dom. Poraďte, ako najlepšie osvetliť miestnosti.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Pavol Šipkovský, Pezinok
Najvhodnejším osvetlením v byte je, samozrejme, prírodné denné svetlo. Je vhodné, ak je okno postavené čím vyššie, aby bol intenzívnejšie osvetlený strop. To je dobré si uvedomiť pri projektovaní rodinného domu či pri výmene okien. Najviac svetla prichádza z južnej strany, najmenej zo severu. Cez okná orientované na juh a západ sa miestnosti najviac prehrievajú. Šikmé podkrovné okná zalejú miestnosť svetlom intenzívnejšie, aj keď sú orientované severne či východne.
Na severnú stranu, ak si môžeme vybrať, umiestnime špajzu, okná z WC, kúpeľne, prípadne kuchyne. Spálne je výhodnejšie mať orientované na východ, na opačnej strane by sa nám v lete popoludní prehriali a nespalo by sa nám dobre. Naopak deťom zariaďme izbu s oknom na juh, v obývacej izbe je príjemnejšie, keď vidíme zapadať slnko.
Okná by sme mali zatieňovať systémom, ktorý umožní aj dokonalé prepúšťanie svitu. Výhodné sú žalúzie s regulovateľným sklonom a dvihnutím či zhrnutím. Husté záclony trvale zachytávajú množstvo svetla a ako všetky textílie aj prach. Balkóny a lodžie zatienime markízami.
Umelé osvetlenie by malo byť dostatočne intenzívne, nie však oslňujúce. Reflektory by mali smerovať na biely strop, ktorý rovnomerne odrazí väčšinu svetla. Bodové osvetlenie býva menej intenzívne, ale aj tak musí byť nasmerované na zaujímavý solitér v miestnosti, obraz, policu s dekoratívnymi predmetmi či skupinu kvetín.
Dôležité je správne rozmiestniť zdroje osvetlenia najmä v pracovných zónach – v kuchyni, pracovni, ale aj detskej izbe. Každý priestor, kde sa pravidelne vykonáva činnosť, musí byť samostatne osvetlený, nie však oslňujúcim svetlom. Osvetlený by mal byť aj priestor pri počítači, v pozadí televízie, lampa pri odpočinkovom kresle by nemala oslňovať ostatných, ale dostatočne osvietiť čítanú knihu či časopis, na pracovnom stole nesmú oslepovať osvietené papiere, zdroje svetla majú mať dostatočné tienenie a kĺbmi nastaviteľný sklon. Aj pracovný stôl v kuchyni by mal byť osvetlený dostatočne intenzívne. Šero nad jedálenským stolom spôsobí skôr nechuť. V spálni a na chodbe je dobré mať zvlášť osvetlené skrine, v spálni a izbe detí využijeme svietidlo s nastaviteľnou plynulou reguláciou svitu.
Do dostatočného množstva zdrojov umelého osvetlenia sa vyplatí investovať, svietidlo však má v prvom rade svoju základnú funkciu, až potom môže byť dekoratívnym predmetom.
Svetlo, ktoré zdroj vydáva, by malo byť mäkké, teplé, žltkastého odtieňa. Biele až namodralé svetlo je nepríjemné a postupne môže priniesť zlý pocit až zdravotné problémy, začne prevládať pocit z podchladenia. Podobne neónové trubice, ktorých blikanie pozorujeme už voľným okom. Nové typy úsporných žiaroviek by nemali vyčnievať z tienidiel, lebo budú oslepovať. Treba si to uvedomiť pri ich kúpe a vybrať si vhodný typ nielen podľa momentálnej akciovej ceny. Redakcia
Ak máte nejasnosti alebo problém súvisiaci s bývaním či životným štýlom, napíšte alebo zatelefonujte.