SME

Oblička ako vzácny dar

V minulom roku darovalo na Slovensku 29 ľudí svoju obličku niekomu blízkemu. Počet príbuzenských a skrížených transplantácií narastá.

Pacienti s ochorením obličiek často končia na dialýze, ktorá im pomáha prečisťovať organizmus. Najlepšou alternatívou pre nich je transplantácia už nefunkčného orgánu. ILUSTRAČNÉPacienti s ochorením obličiek často končia na dialýze, ktorá im pomáha prečisťovať organizmus. Najlepšou alternatívou pre nich je transplantácia už nefunkčného orgánu. ILUSTRAČNÉ (Zdroj: ARCHÍV)

Chronické ochorenie a zlyhanie obličiek patrí medzi ochorenia, s ktorými sa moderná medicína nedokáže vyrovnať. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie spôsobí ročne na celom svete až 36 miliónov úmrtí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlavným poslaním obličiek je prečisťovať krv a zbavovať ju odpadových látok i prebytočnej vody. Denne tento vnútorný orgán prefiltruje asi 200 litrov krvi. Obličky navyše pomáhajú pri kontrole krvného tlaku, pri produkcii červených krviniek a udržiavaní zdravia kostí.

Ochorenie obličiek, ktoré znamená trvalú stratu ich funkcií, prichádza nepozorovane. Predpokladá sa preto, že až každý desiaty človek trpí niektorou z foriem ochorenia tohto orgánu. Dôsledkom môže byť vysoký krvný tlak, cukrovka i mŕtvica. Riziko predčasnej smrti, najmä v súvislosti s problémami kardiovaskulárneho systému, je u týchto pacientov stokrát vyššie ako riziko rozvoja choroby do konečného štádia. Zastaviť tento proces môže len včasná diagnóza.

SkryťVypnúť reklamu

Diagnostikovať tento zdravotný problém je však náročné. Príznaky obličkových problémov odhalí krvný tlak a jednoduché testy moču a krvi. Dôležité je preto chodiť každý rok na preventívne prehliadky. Spomaliť a dokonca zastaviť chronické ochorenie obličiek pomôže potom vhodná liečba a zmena životosprávy.

Stav neliečených obličiek sa postupne zhoršuje a pri konečnom štádiu hrozí ich zlyhanie. Pacient vtedy musí chodiť na dialýzu trikrát týždenne, kde mu počas dvoch až štyroch hodín prečistia krv. Zákroky sú vyčerpávajúce a znižujú kvalitu jeho životného štýlu. Dialýza problém nerieši, len pomáha aj pri strate základných funkcií vnútorného orgánu ďalej prežívať. Plnohodnotný život mu môže vrátiť len transplantácia obličiek.

Oblička nad zlato

SkryťVypnúť reklamu

Kampaň Oblička nad zlato, spustená pred rokom, má za úlohu šíriť na Slovensku myšlienku príbuzenských a skrížených transplantácií obličiek od žijúcich darcov. V súvislosti s touto akciou bola zriadená infolinka s číslom 0918 610 666 a webová stránka www.oblickanadzlato.sk.

Vďaka iniciatíve sa počet takýchto operácií zvýšil o 62 percent. Pokiaľ v roku 2005 bolo podobných zákrokov na Slovensku iba osemnásť z celkového počtu 123 transplantácií obličiek, do konca roka 2006 ich počet stúpol na 29 z celkového počtu 129 transplantácií. Transplantačné centrum v Bratislave urobilo v minulom roku osem zákrokov, pri ktorých dôležitý orgán darovali žijúci ľudia, v Banskej Bystrici ich bolo trinásť, v Martine tri a v Košiciach päť. Pri ostatných transplantáciach sa obličky získali od nežijúcich darcov.

SkryťVypnúť reklamu

Darovanie obličky nie je podľa zákona viazané iba na príbuzenské vzťahy. Takéto rozhodnutie môžu urobiť aj osoby, ktoré sú s pacientom v emocionálnom vzťahu, napríklad životní partneri alebo priatelia. Dôležité pre obe strany je uvedomiť si, že tento vážny zákrok neznehodnotí zdravie darcu. Na plnohodnotný život totiž stačí jedna oblička.

(bes)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 59 592
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 114
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 687
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 853
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 157
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 936
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 150
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu