SME

Žltačka nie je iba chorobou špinavých rúk

Hepatitída sa šíri aj ako dôsledok nevedomosti ľudí. Nový prieskum ukázal, že dostatočné informácie o žltačke má menej ako pätina ľudí.

Očkovanie proti žltačke je v niektorých krajinách plne alebo čiastočne hradené zdravotnými poisťovňami. U nás sa to týka len novorodencov a preočkovania v proti hepatitíde typu B detí v jedenástom roku života. Ilustračné foto - ČTKOčkovanie proti žltačke je v niektorých krajinách plne alebo čiastočne hradené zdravotnými poisťovňami. U nás sa to týka len novorodencov a preočkovania v proti hepatitíde typu B detí v jedenástom roku života. Ilustračné foto - ČTK

Hepatitída sa šíri aj ako dôsledok nevedomosti ľudí. Nový prieskum ukázal, že dostatočné informácie o žltačke má menej ako pätina ľudí.

Pozor na potraviny

Vírusom žltačky typu A sa na celom svete každý rok nakazí asi 1,5 milióna ľudí. Na Slovensku sa ročne eviduje okolo 500 prípadov. Vírus je vysoko odolný a rýchlo sa šíri. Prežije aj niekoľkoročné zmrazenie a pri teplote +25 °C vydrží vo vode alebo v suchej stolici až 30 dní.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prenášajú ho infikované osoby, potraviny, ktorých sa dotýkal nakazený človek, znečistená voda, ale i ovocie a zelenina takouto vodou polievané či umyté. Nakaziť sa však môžeme aj nedostatočne tepelne spracovanými alebo mrazenými potravinami.

SkryťVypnúť reklamu

Vírus sa krvou dostane do pečene, kde spôsobuje zápal tkaniva. Príznaky pripomínajú priebeh chrípky - pacient je unavený, má teploty a bolesti svalov. Po niekoľkých dňoch zvracia, nechutí mu jesť a môže sa objaviť tmavý moč, svetlá stolica, žlté sfarbenie kože a očných bielkov. Od nakazenia po prvé symptómy uplynie 15 až 50 dní a vtedy nakazený človek vírus ľahko prenáša na svoje okolie.

Liečba trvá niekoľko mesiacov

„Nakazila som sa pred ambulanciou, kde som čakala s najmladším dieťaťom,“ hovorí Andrea Gromovská, mladá matka troch maloletých detí. „Sedela tam skupina matiek s deťmi a hovorili o kontrole kvôli hepatitíde. Trochu som znervóznela, ale nepredpokladala som, že o pár týždňov táto choroba od základu zmení môj život. Cítila som sa unavená, mala som zvýšenú teplotu a schudla som. Po testoch ma okamžite hospitalizovali a po stabilizovaní stavu som sa vrátila domov, kde som nesmela vôbec nič robiť,“ pokračuje Gromovská. Zvyšok rodiny aj vďaka čistote vo vlastnej domácnosti nenakazila.

SkryťVypnúť reklamu

Pacienti s hepatitídou typu A užívajú lieky na regeneráciu pečene. V prípade, že choroba prejde do chronického štádia, môže vyústiť do zlyhania pečene a skončiť sa smrťou.

Vírus prežíva i celé roky

Na hepatitídu typu B umierajú ročne na svete asi 2 milióny ľudí, Svetová zdravotnícka organizácia eviduje okolo 400 miliónov chronických nosičov vírusu. Na Slovensku sa v roku 2005 vyskytlo 124 prípadov.

Žltačka typu B sa prenáša krvou a telesnými tekutinami (slinami, spermiami a vaginálnym sekrétom). Teplote -15 °C odoláva vírus až 15 rokov a pri teplote +30 °C prežíva až 6 mesiacov.

Táto infekcia spôsobuje ťažkosti trvajúce i celé mesiace - únavu, slabosť, nevoľnosť, žlté sfarbenie kože. Medzitým dochádza k poškodeniu pečene, takže liečba si vyžaduje 1 až 2 mesiace hospitalizácie na infekčnom oddelení. Každý desiaty pacient sa však úplne nevylieči, a tak sa stáva tzv. chronickým nosičom vírusu a u troch štvrtín z nich sa vyvinie cirhóza alebo rakovina pečene.

SkryťVypnúť reklamu

Najlepšiou ochranou je očkovanie

Na Slovensku sa od roku 1998 očkujú povinne novorodenci a od roku 2005 aj deti v jedenástom roku života proti žltačke typu B. Nie sú však chránené proti žltačke typu A a zvyšok populácie si musí očkovanie hradiť z vlastného vrecka proti obom typom žltačky. Trojkombinácia detskej vakcíny stojí 3-tisíc korún, dospelí zaplatia približne 1500 korún za tri vakcíny proti hepatitíde typu B a 2 tisíc korún za kombináciu dvoch vakcín proti žltačke typu A.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 218
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 486
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 171
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 170
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 902
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 729
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 900
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 356
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu