Najčastejšie sa na stole chirurgov ocitnú muži, čo súvisí s charakterom ich profesií alebo záľub. Pracujú neraz s ťažkými nástrojmi, najnebezpečnejšie sú cirkulárky. Výnimkou nie sú odpílené alebo sekerou odseknuté prsty či celé dlane. Ak sa amputované časti nenájdu alebo pri prevoze poškodia, lekári dokážu napríklad palec na ruke, podstatný pre uchopenie predmetov, nahradiť prstom z nohy.
U žien boli v minulosti časté skôr pracovné úrazy, kedy sa vlasmi zachytili do obrábacích strojov, ktoré ich skalpovali. Aj skalp sa nahrádza kožou z inej časti tela.
K ťažkým prípadom patria stavy po dopravných nehodách. Najmä motocyklistom môže prudký náraz odtrhnúť celé predkolenie dolnej končatiny. Najväčšími výzvami pre chirurgov sú pacienti, ktorí majú poškodené ruky po výbuchu trhaviny alebo zdevastovanú tvár a iné časti tela napríklad po útoku psa. Týka sa to najmä detí. Na druhej strane práve ony zvládajú zákroky a rekonvalescenciu najlepšie.
"Poznal som chlapca, ktorému ako osemročnému výbušnina odtrhla všetky prsty. Ruku sme aspoň čiastočne zrekonštruovali a potom mu rástla rovnako ako zdravá. Stretával som ho neskôr ako mladého muža, ktorý napriek dvom chýbajúcim prstom pracoval v servise a vymieňal pneumatiky," spomína docent Fedeleš.