j populácie stredného a staršieho veku, nemal ani tušenia.
Žlčník je malý, ale dôležitý orgán podobný vaku, uložený v pravom podrebrí. Z pečene doň úzkym kanálikom prúdi riedka žlč, tá sa v žlčníku zahustí. Pri trávení potravy ju žlčník vytlačí do dvanastníka. Tam začne rozkladať tuk a cez črevnú stenu sa dostane do krvného a lymfatického obehu.
Žlčové kamene v podobe piesku sú vlastne vyzrážané zložky žlče i stvrdnuté časti žlče, ktoré sa môžu vytvoriť v žlčových cestách kdekoľvek. Mnoho pacientov o nich nevie, pretože nemajú žiadne ťažkosti. Problémy môžu nastať vtedy, keď sa kamene zo žlčníka premiestnia do žlčovodu. Ak sa žlčové cesty zablokujú, dostaví sa bolestivý žlčový záchvat. Bolesť sa začína náhle, často býva spojená s vracaním a trvá približne tri hodiny. Úplná i čiastočná blokáda žlčníka môže zapríčiniť záchvat (koliku) i zápal žlčníka.
Ako žlčové kamene vznikajú
"Cholecystolithiasa je ochorenie, ktoré je charakteristické prítomnosťou žlčových kameňov. Najčastejšou príčinou vzniku ochorenia je zvýšená hladina cholesterolu v krvi alebo bilirubínu. Patrí medzi typické dedičné ochorenia, ktorým trpia až trikrát častejšie ženy než muži. Postihuje ľudí starších, s nadváhou, so zvýšenou sekréciou cholesterolu do žlče a zníženou tvorbou žlčových kyselín," hovorí chirurg Rudolf Škubla zo IV. chirurgickej kliniky LFUK v Bratislave.
Liečebné metódy
Žlčové kamene sa nedajú odstrániť medikamentóznou liečbou. Lieky iba zmierňujú bolesti. V minulosti bolo veľkým medicínskym hitom drvenie kameňov nárazovou vlnou. "Teraz sa už od tejto metódy upustilo, pretože sa nevyriešila príčina ochorenia. Väčšine pacientov sa po tomto zákroku problém zopakoval. Pacientom vieme pomôcť tak, že odstránime celý žlčník."
V súčasnosti sa žlčník operuje dvoma spôsobmi: klasickou otvorenou metódou alebo laparoskopicky. "Po laparoskopii sa rany lepšie hoja, vyskytuje sa menej infekcií, a znamená väčší komfort pre pacienta i kratší
čas práceneschopnosti. Pacient môže opustiť nemocnicu už za dva dni a o týždeň môže nastúpiť do zamestnania. "
Podľa doktora Škublu klasický otvorený spôsob zvolia v takých prípadoch, keď je ochorenie spojené s komplikáciami, napr. so silnými kolikovými záchvatmi, s veľkým zápalom či vycestovaním kameňa do žlčovodu alebo pri prederavení žlčníka. "Ak sa pacient nelieči, alebo zanedbá liečbu, kolikový záchvat iba pretrpí alebo operáciu dlhodobo odkladá, neuvedomuje si, akému nebezpečenstvu sa vystavuje. Ak by došlo k perforácii gangrenózneho žlčníka a jeho obsah by sa vylial do dutiny brušnej, je to stav ohrozujúci život. Žlčník síce slúži ako rezervoár žlče, ale po jeho odstránení žlč ide priamo z pečene do žlčových ciest a do dvanástnika, čiže svoju funkciu si aj tak plní. Žlčník preto nie je orgán, ktorý je pre život nevyhnutný."
Dobroslava Medvecová
Typické príznaky
n záchvat môže nastúpiť po rozčúlení, po konzumácii mastných a korenených jedlách, alkoholu, čokolády
n charakteristické sú prudké bolesti, hnačky, nafúknuté brucho, bolesti pod pravým rebrovým oblúkom, vracanie
n pri zápale žlčníka pacienta sprevádzajú trvalé a súvislé bolesti s vysokou teplotou
n po upchatí a zápale žlčovodu má človek tmavší moč, žlté sfarbenie očného bielka a kože, svetlú až bezfarebnú stolicu
n žlčníkové kamene sa u žien vyskytujú trikrát častejšie ako u mužov
Rady pacientom
s problémami žlčníka
Čomu sa vyhýbať: ťažko stráviteľným jedlám s vysokým obsahom tukov, vyprážaným jedlám, majonéze, koreninám, alkoholu, strukovinám, kapuste, karfiolu, rozčúleniu, úzkosti a strachu, otrasom, skokom, prudkým pohybom, pri ktorých sa mení tlak v brušnej dutine..
Čo jesť: dodržiavať prísnu diétu, jedlo pripravovať na olivovom a rastlinnom oleji, jesť varené, dusené a ľahko stráviteľné pokrmy.