Ľudia so sklerózou multiplex majú novú nádej. Liečba natulizumabom je novou generáciou účinnej terapie zhoršujúcich sa prejavov choroby. Obmedzuje ataky choroby o viac ako dve tretiny, zatiaľ čo existujúce látky iba o jednu. Pacientom po liečbe stúpne kvalita života, zlepší sa zrak a chôdza. Slovenskí pacienti môžu túto účinnú liečbu dostať od januára tohto roku.
"Skleróza multiplex je choroba, ktorú nevieme úplne vyliečiť, bežne dostupné liečebné postupy sú obmedzené," povedala neurologička Petra Procházková. Na zníženie počtu atakov a tým spomalenie pokroku choroby sa dnes používajú tzv. lieky prvej línie, kam patria interferóny alebo glatiramer acetát. Liečba pomáha iba 30 až 40 percentám pacientov. Pre ďalších sú však lieky z tejto kategórie nedostatočné, ataky pokračujú a celkovo sa zhoršuje ich zdravotný stav. Práve im, ako aj pacientom s vysoko aktívnou sklerózou multiplex, ktorých ochorenie nie je dostatočne kontrolované liekmi prvej línie, môže podľa Procházkovej pomôcť liečba natalizumabom.
Na Slovensku trpí sklerózou multiplex asi 8-tisíc pacientov, celosvetovo postihuje viac než milión ľudí. Najviac sa vyskytuje v krajinách s chladnejším podnebím alebo v tých, ktoré sú vzdialenejšie od rovníka. Najvyšší výskyt ochorenia zaznamenali v severnej Európe, Severnej Amerike a v južných častiach Austrálie a Nového Zélandu, najnižší v subsaharskej Afrike. (SITA)