Z pivnice vyberáme bicykle a kolieskové korčule, chodíme k vode,
tí odvážnejší testujú svoj krvný tlak na rogale
či pri zoskoku s padákom. Nečudo, že na chirurgii majú plné ruky práce.
Rýchli aj na korčuliach
Leto vyťahuje autá z garáží, na dlhých cestách k moru v horúčave a vďaka únave vodiča dochádza častejšie ku kolíziám i vážnejším dopravným nehodám. Mnohí okorenia dovolenku aj nezvyčajnými aktivitami a trúfajú si na adrenalínové športy, či už lezenie po skalách či jazdu na vodných lyžiach či skútri.
Tínedžeri, ale i zástupcovia vyšších vekových kategórií trénujú v poslednom desaťročí kondíciu nielen na bicykloch, ale aj skejtbordoch a kolieskových korčuliach a v eufórii z pohybu zabúdajú často na ostražitosť. Dôležité je neunášať sa vlastnou rýchlosťou a uvedomovať si aj prítomnosť ďalších ľudí, lebo pri kolízii je problém včas zabrzdiť. Zatiaľ čo cyklistovi stačia pri dvadsaťkilometrovej rýchlosti asi tri metre, na korčuliach potrebujete pri rovnakej rýchlosti päť až osem metrov.
Pri úrazoch na bicykloch a kolieskových korčuliach je najzraniteľnejšia hlava. Bez ochrany odolá do rýchlosti 10 až 15 kilometrov za hodinu. Pri vyššej hrozí smrteľné zranenie. Odborníci preto radia - bez chráničov na kolená, lakte a zápästia i prilby na hlavu ani jedna jazda.
Deti - riziková
kategória
Prázdniny, keď chýba družina a v škôlke majú mesačnú dovolenku, vedia rodinu vyviesť z rovnováhy. Deti, ktorých temperament starí rodičia často nezvládajú, sa neraz ocitnú blízko ciest, kde hrozí kolízia s autom. Detský organizmus nemá šancu vyviaznuť bez zranení.
Problémom sú aj ihriská. Preliezačky, húkačky a šmykľavky sú častým miestom nešťastia, najmä ak nie sú postavené na trávniku, ale na betónových tabuliach. Dôvodom úrazu môže byť aj nesprávna obuv. Dieťa preto pri pohybe potrebuje pevnú športovú obuv s vyššou sárou zo vzdušného materiálu. Sandále stabilitu nezaručia.
Bezpečná nie je ani domácnosť, najmä kuchyňa a kúpeľňa. Deti je potrebné chrániť aj dostatočným zabezpečením okien či ostrých rohov a uložením liekov na nedostupné miesto.
V prípade nešťastia sa k poranenému dostane ako prvý laik a výsledkom neodborného zásahu býva stav vyžadujúci často dlhodobé liečenie. Podľa Ladislava Lahu z Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici najbežnejšie sú poranenia hlavy a úrazy spojené s vodou. Ročne asi 200 slovenských detí skončí v nemocnici s popáleninami, tisícka sa ich tu ocitne s otravou. A viac ako 200 detí a mladých ľudí na následky úrazu zomrie.
Neskáčte do neznáma
Pobyt v preferovanom letnom prostredí pri vode má aj svoje úskalia. Pracovníci bratislavskej záchrannej služby majú minimálne raz týždenne výjazd k nehode pri kúpaní. Buď niekto precení svoje plavecké schopnosti alebo sa doláme pri skoku do neznámej vody. Každé druhé topenie, najmä detí, sa končí smrťou. Okrem ťažkých úrazov hlavy si plavci a skokani často zrania aj chrbticu. Pozor treba dávať aj na vodných plochách, kde sa darí vodným športom. Prúdy okolo plavidla môžu do bezprostrednej blízkosti vodnej vrtule strhnúť aj dospelého, nie to ešte neskúseného plavca. Alžbeta Slováková