1. Lieky
Mnoho liekov má veľa vedľajších účinkov. Príkladom sú diuretiká - lieky na zvyšovanie tvorby moču, či ACE inhibítory, ktoré môžu u mužov viesť k erektilnej dysfunkcii.
2. Srdcovocievne ochorenia
Impotencia u mužov môže byť príznakom kardiovaskulárnych problémov.
3. Depresia
Antidepresíva môžu pôsobiť negatívne ako mnohé iné lieky. Ich vysadenie problém nerieši, pretože rovnaké dôsledky má aj neliečená depresia.
4. Alkohol
Väčšie množstvo alkoholu znižuje schopnosť sexuálneho prežívania, ale aj výkonnosť pri sexe.
5. Pohlavne prenosné
choroby
Kondóm by mal byť nevyhnutnosťou pre ľudí, ktorí sú postihnutí niektorou zo srdcovocievnych chorôb. Ani ten však nedokáže zabrániť prenosu všetkých chorôb, napríklad herpesu.
6. Stres
Pod stresom sa človek veľmi ťažko sústreďuje na potešenie. Riešením, ako sa uvoľniť, sú napríklad konzultácie so psychoterapeutom alebo športovanie.
7. Tehotenstvo
Sex počas tehotenstva je možný, no chuť naň je veľmi rôznorodá. Neodporúča sa milovanie v náročných pozíciách.
8. Menopauza/andropauza
Menopauza zapríčiňuje pokles estrogénu, u mužov sa počas andropauzy znižuje hladina testosterónu.
9. Zlý obraz o vlastnom
tele
Nízke sebavedomie a negatívny názor o vlastnom tele dokážu ovplyvniť dobrý sexuálny život. Štúdie ukázali, že väčšine žien stačí na zvýšenie sexuálnej spokojnosti schudnúť tri kilogramy.
10. Cukrovka
Až tri štvrtiny mužov s touto diagnózou majú skúsenosť s nejakým stupňom erektilnej dysfunkcie. Vysoká hladina krvného cukru poškodzuje cievy a nervy ovplyvňujúce sexuálnu odpoveď organizmu.
(sita, www.forbes.com)