Bratislava 25. októbra (TASR)- Dopad na psychický stav pacientov trpiacich kožnou chorobou zvanou psoriáza je väčší ako pri kardiologických a onkologických ochoreniach či cukrovke. Vyjadril sa tak na dnešnej tlačovej konferencii hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre dermatovenerológiu Juraj Péč. Tlačová konferencia sa dnes konala v rámci Svetového dňa psoriázy.
"Psoriáza je nevyliečiteľná kožná choroba, ktorá zabíja nepriamo," konštatoval odborník na dermatovenerológiu Péč a zároveň dodal, že mnohí pacienti rezignujú a neliečia sa. Psychologička Milina Bubeníková, ktorá sa dlhodobo zaoberá psoriatikmi, zdôrazňuje, že koža má pre ľudí veľký psychologický vplyv, pretože je ich vizitkou. Psoriatici sú preto často na verejnosti odmietaní. Hendikepovaní sú aj pri hľadaní zamestnania. Dôsledkom toho sú frustrovaní a cítia sa menejcenní.
V súčasnosti je psoriáza pravdepodobne najskúmanejším kožným ochorením. Na Slovensku ňou trpí približne 200-tisíc ľudí. Choroba postihuje okrem kože aj kĺby. V tom prípade ide o psoriatickú artritídu. Prejavmi psoriázy sú zápalové ložiská najmä na rukách, ramenách, lakťoch, kolenách a hlave. Niekedy postihuje aj celý povrch tela. Na postihnutých miestach dochádza k nadmernému rohovateniu a následnému sčervenaniu a šupinateniu kože. Chorobu pritom sprevádzajú obdobia bez príznakov a obdobia opätovných vzplanutí.
Presné príčiny psoriázy stále nie sú známe. Medzi odborníkmi však panuje názor, že na jej vzniku sa podieľajú genetické predispozície, civilizačné faktory, stres, fajčenie, časté užívanie liekov alebo prejedanie sa ťažkými jedlami. Vyprovokovať ju môžu podľa Péča infekčné ochorenia, stres, ale aj tehotenstvo. Psoriáza pritom postihuje všetky vekové kategórie, najčastejšie vo veku 20 a 50 rokov.
Existuje viacero spôsobov liečby, no najlepšie výsledky prináša systémová liečba prostredníctvom biologík. Účinkuje dlhodobo a nie je pre organizmus toxická. Zároveň však ide o finančne najnáročnejšiu metódu a lekár ju môže predpísať až po tom, čo ostatné metódy zlyhali. Až 32 percent pacientov by si pritom želalo agresívnejšiu - účinnejšiu liečbu bez ohľadu na prípadné riziká.
Mýtov ohľadom tejto choroby je podľa dermatovenerológa Péča viac. Jedným z nich je, že sa psoriáza považuje za infekčné ochorenie, nie je to však pravda.
V rámci Svetového dňa psoriázy pripravuje Spoločnosť psoriatikov a atopikov SR osvetovú kampaň. Tá sa bude konať v trinástich regiónoch. Jej vyvrcholením bude podujatie Deň kože - deň dotykov, ktoré sa 24. novembra bude konať v Liptovskom Mikuláši. Počas prednášok priblížia dermatológovia verejnosti problematiku systémovej liečby psoriázy a psoriatickej artritídy a možnosti najmodernejšej terapie. Prítomní sa budú môcť dať vyšetriť dermatoskopom.