Je to kĺb spevnený svalmi a väzivom, spredu chránený diskovitou kosťou - jabĺčkom. Pri poranení pociťuje človek veľkú bolesť, pre krvácanie a hromadenie krvi začne rýchlo opúchať. Nohu nikdy nenaťahujte a nedovoľte ranenému na ňu stúpať, koleno obaľte dekou a obviažte, aby sa kĺb stabilizoval.
Končatiny
V prípade zlomenej kosti ranený pociťuje bolesť, nevoľnosť, pokožka je bledá s vrstvou studeného potu, končatina stráca funkčnosť, poranené miesto často opúcha. Končatinu nikdy nenaprávajte, treba ju znehybniť pomocou improvizovanej dlahy a obväzu, alebo raneného uložiť a nohu mu podoprieť poskladanou dekou či bundou.
Panva
Pri zlomenine tejto kosti ranený nemôže chodiť, pociťuje bolesť v oblasti chrbta a lona, najskôr ho položte na zem, nohy mu nechajte vystreté a hlavu nezdvíhajte, potom medzi nohy a členky vsuňte poskladaný uterák a dolné končatiny zviažte obväzom v mieste chodidiel, členkov a kolien.
Chrbtica
Poranenie stavcov sa prejavuje bolesťou v krku a chrbte, pocitmi pálenia v končatinách, prípadne stratou citlivosti a spontánnym únikom moču. Raneného vtedy nechajte v polohe, v akej ste ho našli, aby sa nanarušila miecha. Zakryte ho dekou a prípadne hlavu podoprite šatstvom, aby ju mal v jednej osi s krkom a chrbticou. Potom už len čakajte na odbornú pomoc.
Členok
Výron vzniká pri natrhnutí tkaniva kĺbového puzdra, ranený pociťuje v členku, ktorý rýchlo opúcha, bolesť. Pomôže studený obklad, ktorý sa po 10 minútach musí odstrániť, aby sa nenarušila koža. Členok obalený mäkkým materiálom obviažte, nohu zdvihnite a podoprite vankúšom. Na noc treba poranené miesto natrieť octanovou masťou a obviazať elastickým obväzom.
Hlava
Pri otrase mozgu môže postihnutý padnúť do bezvedomia, pociťuje bolesť hlavy, závrať a nutká ho na vracanie. Treba ho sledovať, veľmi s ním nehýbať a dávať pozor, aby mal voľné dýchacie cesty.
Omrzliny
Kožu poškodenú mrazom avizuje pocit pichania, neskôr znecitlivenie a zmena farby od bledej cez škrvrnitú až po modrú. Omrznuté končatiny zakryte dekou a postihnutého čo najskôr premiestnite do teplého prostredia. Poškodené miesta rozmrazujte opatrne v teplej vode, v žiadnom prípade nie kontaktom s tepelným zdrojom alebo intenzívnym šúchaním, lebo by sa mohla narušiť koža i tkanivo.
Vnútorné krvácanie
Sprevádza ho šok, ktorý prezradí bledá, studená a vlhká pokožka, zrýchlený pulz, plytké dýchanie, pocit smädu a možná bolesť. Pri poranení pľúc človek vykašliava jasnočervenú spenenú krv, pri vyvracaní červenej alebo tmavej krvi ide o zranenie tráviacej sústavy. Pri vážnom úraze hlavy môže presakovať tekutina z okolia mozgu, vtedy vyteká z nosa čerstvá, dočervena sfarbená krv, pri prasknutej cievke sa pustí svetlá vodnatá. Zranenie ucha prezradí jasnočervená krv v orgáne sluchu, prítomnosť svetlej vodnatej znamená zase prepichnutý ušný bubienok. Zraneného uložte, miesto, odkiaľ krv vyteká, zakryte sterilnou gázou a sledujte jeho pulz a dýchanie. (bes)
6 zásad, ako sa vyhnúť
úrazu na svahu
1. začnite s fyzickou prípravou aspoň mesiac pred lyžovačkou
2. zahrejte organizmus pred jazdou
3. nepodceňujte únavu
4. nepite žiadny alkohol,
5. používajte kvalitný výstroj,
6. nepreceňujte svoje lyžiarske schopnosti