Deti, ktoré pri narodení nedosahujú bežnú hmotnosť a dĺžku, môžu celý život trpieť malým vzrastom. Dobehnúť vrstovníkov im pomáha liečba rastovým hormónom, ktorú zdravotné poisťovne v plnej výške preplácajú.Rast je jedným z najcitlivejších ukazovateľov zdravia dieťaťa. Ak sa narodí primalé na svoj gestačný vek, čiže na počet týždňov tehotenstva a vnútromaternicového vývoja, môže mať neskôr rôzne zdravotné problémy. V priemere sa na Slovensku rodia deti dlhé okolo pol metra a ťažké asi 3,5 kilogramu. Niektoré však nedosiahnu hmotnosť ani 2 kilogramy a dĺžku 40 centimetrov. "Neskorší vývoj takéhoto dieťaťa môže byť problematický. Stáva sa, že v siedmich mesiacoch sa nedostane cez hranicu piatich kilogramov a 50 centimetrov," hovorí Ľudmila Košťálová z detskej endokrinologickej ambulancie II. detskej kliniky Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave. Malých detí sa rodia asi 3 percentá z celkového počtu novorodencov, ale väčšina svojich rovesníkov do dvoch rokov dobehne. Pre asi desatinu z nich je malý vzrast celoživotným údelom.
Príčiny malého vzrastu
Pri hľadaní príčin nedostatočného rastu sa musia brať do úvahy aj výškové dispozície po rodičoch, spôsob stravovania dieťaťa, jeho psychický stav a sociálne podmienky, v ktorých žije. Niekedy môže komplikácie s rastom spôsobiť aj matka, ktorá má napríklad cukrovku, chronické cievne ochorenie, srdcovú chybu, anémiu či
nedostatočne funkčnú placentu, čo má za následok zlé zásobovanie plodu živinami a kyslíkom. Výsledkom sú metabolické poruchy, spôsobené najmä nedostatočnou sekréciou rastového hormónu alebo zníženou citlivosťou organizmu na tento hormón.
"Problémy vo vývoji môže spôsobiť aj situácia, keď je žena počas tehotenstva infikovaná rubeolou, toxoplazmózou či herpetickým vírusom. A deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou rodia často ženy, ktoré užívajú drogy, holdujú alkoholu alebo fajčia," dopĺňa docentka Košťálová. Obavy o primalého novorodenca mávajú aj primladé alebo staršie rodičky a tie, ktoré počali vďaka asistovanej reprodukcii.
Celoživotné zdravotné riziká
Nízky vzrast neznamená len istý hendikep a dôvod pre malé sebavedomie človeka, ale podľa endokrinologičky aj reálne zdravotné problémy. "Drobné deti často veľmi málo jedia. A zhoršený príjem potravy vytvára dlhodobý deficit minerálov v tele, čo má za následok možný problém s osteoporózou v relatívne mladom veku." Tieto deti ohrozuje aj vyššie riziko vysokého krvného tlaku a zvýšenej hladiny cholesterolu a tým v neskoršom veku vzniku chorôb srdcovocievneho systému, vrátane infarktu. Nedostatočná výživa a slabá pohybová aktivita spôsobuje redukciu svalovej hmoty a nepriaznivo vplýva aj na duševný vývoj dieťaťa. Celková znížená vitalita predstavuje horšiu kvalitu života i v dospelosti.
Liečba trvá roky
Medicína má pre tento problém riešenie. V prípade detí, ktorým aj po štvrtom roku života chýba do normálnych fyziologických hodnôt 6 až 8 a niekedy aj 20 centimetrov, doplnia organizmu chýbajúci rastový hormón. Pomôže im nielen rásť, ale zároveň zlepšuje chuť do jedla, čím sa zvyšuje ich svalová sila i telesná zdatnosť a narastie tak sebavedomie, ktoré ich vráti do kolektívu rovesníkov.
Dieťa si aplikuje hormón injekčne denne až do ukončenia rastu, čo je v priemere osemnásty rok. "Pred začatím liečby musí pacient absolvovať sériu testov na klinike, pretože rastový hormón nemôžu dostať malí diabetici a deti s malígnym ochorením. Niekedy sa uvádzajú vedľajšie účinky tejto liečby, napríklad opuchy končatín a zvýšený tlak v hlave, ale ja osobne som sa s tým ešte nestretla," dopĺňa doktorka Košťálová.
V súčasnosti navštevuje deväť špecializovaných endokrinologických ambulancií na Slovensku asi tridsať takýchto pacientov. Hodnota ich liečby, hradená zdravotnými poisťovňami v plnej výške, závisí od veku dieťaťa. U malých detí to predstavuje sumu 80-tisíc korún, u adolescentov asi 300-tisíc ročne.
Príčiny malého vzrastu
- dispozície po rodičoch
- zlé stravovanie
- zlé psychické alebo sociálne podmienky
- zdravotné problémy matky: cukrovka, chronické cievne ochorenia, srdcová chyba, anémia, nedostatočne funkčná placenta
- zlá životospráva matky počas tehotenstva
- nedostatočná tvorba rastového hormónu v hypofýze poškodenej úrazom, operáciou či ožarovaním pri liečbe nádoru
- Prader-Williho syndróm, ktorý býva aj príčinou obezity. Zasahuje hypotalamus, časť mozgu, ktorá riadi metabolizmus, sexuálny vývoj a rast.
- Turnerov syndróm, ktorý okrem vplyvu na rast môže postihnúť aj zrak, sluch, srdce, obličky a pohlavné orgány
- poškodenie obličiek
Rast a problémy so srdcom
Súvislosť srdcovocievnych ťažkostí a nízkej pôrodnej hmotnosti odhalil prieskum uskutočnený pred asi päťdesiatimi rokmi v Anglicku. Odborníci sledovali priebeh zdravotného stavu, stravovacie zvyky, genetické predpoklady a životné podmienky šesťdesiatročných mužov, ktorí prekonali infarkt alebo naň zomreli. Vďaka podrobným záznamom pôrodných sestier, ktoré údaje o novorodencoch zaznamenávali už na začiatku storočia, zistili, že veľké percento z nich malo nízku pôrodnú hmotnosť. Potvrdilo sa, že nedostatok rastového hormónu spôsobuje vážne zdravotné problémy a môže dokonca výrazne skrátiť život.
Mamy sa tešia, ako deti rastú
O svojich skúsenostiach nám porozprávali dve matky, ktorých deti navštevujú endokrinologickú ambulanciu Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave:
Mama päťročného chlapca:
"Už pri pôrode nastali komplikácie. Malý sa napil plodovej vody a do tela sa mu dostal bacil. A pri komplexnom vyšetrení zistili aj problém s jeho chromozómom. Už vtedy mi povedali, že nebude dostatočne rásť. Ako ročný mal aj epilepsiu, donedávna bral ešte lieky. Zostala som s ním preto doma, ani do škôlky nechodí. Ale inak je v poriadku, aj na liečbu rastovým hormónom reaguje dobre. Je síce ešte stále trochu menší ako iné deti v jeho veku, ale zato veľmi živý."
Mama osemročného dievčaťa:
"Po narodení dcérky som mala pocit, že niečo nie je v poriadku. Ako rodina sme ľudia priemerného vzrastu, v norme sa narodil aj syn, ale ona mala necelé tri kilogramy. Manželovi sa však po čase čosi nezdalo, a tak sme sa pred rokom dostali k docentke Košťálovej, ktorá zistila, že dcérka má Turnerov syndróm. Zrazu sme si uvedomili logiku existencie všetkých problémov, ktoré absolvovala. Či už opuchy kĺbov, rúk a nôh, stuhnuté svaly, zúžený močovod do troch mesiacov, drobné odchýlky pri kontrole bedrových kĺbov, slabosť, ospalosť a, samozrejme, nízky vzrast. Žiadny lekár tomu však nevenoval pozornosť a každý, či už pediater alebo špecialista, podcenil anomálie, aj keď boli menšieho charakteru. Už po pol roku brania rastového hormónu evidujeme veľké zmeny. Dcéra vyrástla o osem centimetrov a je vitálnejšia. Predtým sme ju počas turistiky nosili, teraz vydrží chodiť hodiny. A teší sa, že nie je v škole už najmenšia a zo stoličky nohami dosiahne na zem. Aj domáce úlohy robí ochotnejšie, neunavujú ju ako predtým."