BRATISLAVA. Psy i mačky sú častými obeťami vonkajších parazitov, ako sú vši, kliešte a komáre, ktoré prenášajú rôzne infekcie. Ohrozujú ich však aj škrkavky, pásomnice a iné vnútorné parazity prežívajúce v tenkom čreve hostiteľa. Závisí od každého majiteľa, do akej miery chráni svojho psa alebo mačku a tým aj seba a ostatných členov rodiny od možnej nákazy. Dermatológovia upozorňujú, že pravidelné odčervovanie nie je u chovateľov až takou samozrejmosťou. "Mnohí túto garanciu vhodnej prevencie stále podceňujú. Neuvedomujú si, že viaceré druhy parazitov môžu poškodiť hrubé črevo, pečeň, pľúca, srdce, mozog či svaly a niekedy spôsobia oslepnutie či dokonca úhyn zvieraťa," povedala Alica Kočišová z Univerzity veterinárneho lekárstva v Košiciach.
Aj výskumy v teréne, ktorých cieľom je zistiť situáciu v zamorenosti domácich zvierat, prinášajú skôr pesimistické zistenia. "Podľa zhodnotenia vzoriek exkrementov u psov a mačiek v rôznych častiach Slovenska sa parazity vyskytujú u 25 až 40 percent, niekde až u 55 a v prípade mačiek bolo postihnutých až 60 percent," dopĺňa docentka Kočišová.
Opatrnosť je namieste aj v súvislosti s ďalšími nákazami. Srdcový červ, ktorého zdrojom sú komáre, bol v našich podmienkach zriedkavým zjavom. Situácia sa však globálnym otepľovaním mení. "Len v tomto roku sme zo vzoriek zachytili tristo prípadov prítomného parazita u psov, najmä na západnom a východnom Slovensku," povedala docentka Kočišová. Na zvýšenú pozornosť vyzvala tých dovolenkárov, ktorí si chcú psa zobrať so sebou do Španielska a krajín bývalej Juhoslávie.
Matky nakazia mláďatá
Larvičky škrkavky sa môžu dostať cez stenu čreva krvným obehom aj do iných orgánov, kde sa usídlia a v latentnom stave vydržia celé mesiace. "Niekedy sa pod vplyvom vonkajších podnetov aktivujú až po niekoľkých rokoch. Napríklad u tehotného zvieraťa ho prebudia hormonálne zmeny a vtedy sa parazit rozmnožený v tele sučky prenáša na mláďatá. Mali sme prípady nakazenia škrkavkou celých chovov," hovorí veterinárna lekárka. Môžu sa však nakaziť aj cez mliečnu žľazu pri kŕmení. Matku aj mláďatá treba preto počas prvých desiatich týždňov trpezlivo odčervovať každých štrnásť dní.
Špinavé pieskoviská
Riziku infikovania škrkavkou či pásomnicou psou môžu byť vystavené najmä deti. Vyzreté vajíčka sa vyskytujú v parkoch, na trávnikoch či plážach a obzvlášť často na pieskoviskách znečistených zvieracími výkalmi. K nákaze dochádza, keď si deti vkladajú špinavé predmety a ruky do úst.
"Prieskumy čistoty týchto miest navštevovaných hlavne rodičmi s deťmi ukázali, že infikovaných parazitmi bolo až 36 percent košických pieskovísk. V Bratislave, najmä na sídliskách, to bolo 27 percent," hovorí František Ondriska z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Tento problém zatiaľ nevyriešili ani v zahraničí, kde sa objekty snažili ohradiť alebo zakrývať fóliou. Najúčinnejšia sa ukazuje častá výmena piesku.
Len v jednom grame trusu nakazeného zvieraťa sa nachádza 10- až 20-tisíc vajíčok škrkavky, ktoré môžu roky prežívať v zemi. Ak sa vajíčka škrkavky dostanú do organizmu dieťaťa, uvoľňujúce sa larvy putujú po tele a môžu spôsobiť bolesti brucha, hnačky, zvracanie, neskôr zväčšenú pečeň i lymfatické uzliny či nálezy na pľúcach. Dôsledkom môže byť aj postihnutie srdca a mozgu. "Mali sme prípad chlapca, ktorému zlyhávalo srdce. Napokon sme v tomto orgáne objavili škrkavku," spomína parazitológ.
K obávaným patrí aj napadnutie oka asi pol milimetra veľkou larvou tohto parazita, ktorý spôsobuje jeho zápaly a migráciou a prenosom baktérií poškodzuje tkanivo, na ktorom sa tvoria jazvy. Postihnutému hrozí napokon strata zraku. Vstup drobného parazita nemusí organizmus ani zaregistrovať a imunitný systém si preto nezačne okamžite vytvárať protilátky.
Prípady aj pre chirurga
V prípade pásomnice sa môžu larvy usídliť takmer vo všetkých orgánoch, v ktorých sa potom vytvárajú cysty naplnené tekutinou plnou zárodkov parazita. Človek pociťuje okrem iného aj tlak v okolí postihnutého miesta, pretože cysty dosahujú veľkosť až 20 centimetrov. Preto sa musia odstrániť chirurgicky. "Podobných prípadov máme asi 30 ročne, infikovaných škrkavkou býva približne 100 ľudí. Podobné štatistiky evidujú aj v Čechách a v Poľsku," povedal parazitológ.
V minulom roku sa na Slovensku po prvýkrát objavili dva prípady srdcového červa u ľudí, ktorý sa našťastie usídlil v podobe uzlíka pod kožou na ruke. Môže sa však dostať aj do oka, pľúcnych artérií alebo srdca a narásť až do dĺžky 30 centimetrov.
Veterinár: Odčervujte často
Psa alebo mačku treba zbaviť červov každé tri mesiace. O hygienu by mali dbať aj ľudia, ktorí chovajú zvieratá.
Napriek nebezpečenstvu nákazy a upozorneniam veterinárov mnohí stále neberú potrebu pravidelného odčervovania svojho psa či mačky každé tri mesiace vážne, vraví Pavol Valášek z bratislavskej veterinárnej nemocnice VetPoint. "Odčerviť zviera treba aj po objavení bĺch, ktoré môžu byť zdrojom parazitov. Netreba čakať na situáciu, keď sa pes začne šúchať často o zem alebo sa mačiatku nafúkne bruško," povedal.
Mnohí napríklad zhodnotia hnačku alebo vracanie u svojho miláčika len ako dôsledok zlej stravy. Príčinou však môže byť prítomnosť škrkavky, ktorá spôsobuje zvieratkám viaceré ťažkosti - problémy s trávením, chudnutie, kašeľ, výtoky z nosa i očí až kŕčové stavy. Pásomnica ohrozuje najmä poľovnícke psy, ale i pastierske na salašoch na strednom Slovensku, kde sú rezervoárom parazita lesné zvieratá. A objavujú sa aj machovce psie, ktoré boli kedysi skôr exotickým parazitom s lokálnym výskytom v Španielsku či Taliansku.
"Dnes máme na trhu kvalitné širokospektrálne prípravky vo forme tabliet i sirupov. A pretože dávkovanie súvisí s hmotnosťou zvieraťa, k dispozícii sú aj tablety pre väčšie psy, pretože dostať liek do zvieraťa je často problém," dopĺňa doktor Valášek. Chov zvierat si vyžaduje aj úzkostlivejšiu hygienu všetkých členov domácnosti, pri podozrení nákazy sa neodporúča nechať sa od zvieraťa olizovať. A, samozrejme, je dôležitá i pravidelná kontrola vzoriek trusu zvierat vo veterinárnom laboratóriu.