SME

Aká voda nám tečie z vodovodu?

BRATISLAVA. Ak v letných mesiacoch uhasíte svoj smäd vodou z kohútika, nevystavujete sa žiadnemu zdravotnému riziku.

(Zdroj: Ilustračné - Pavol Funtál)

Môžete ju piť denne po celý život. Na verejné vodovody je napojených až 86 percent obyvateľov, zvyšok má ako zdroj vody studňu. "Na Slovensku sú zdrojom pitnej vody z takmer 84 percent kvalitné podzemné zdroje, zvyšok tvoria povrchové. Výnimkou sú Prešovský a Košický kraj, kde sa v 60 percentách dodáva voda z povrchových zdrojov," hovorí Zuzana Valovičová z odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva.

Štát i súkromní dodávatelia

Kvalitu vody v distribučnej sieti garantujú súkromné vodárenské spoločnosti a obce, ktoré vodné zdroje i vodovody majú v správe. "Zatiaľ sa nám spolupráca so súkromnými dodávateľmi vody osvedčila. Niektoré menšie obce sa rozhodli prevádzkovať túto službu obyvateľom sami, ale

časť to už vzdala," tvrdí Jindra Holíková, vedúca odboru hygieny životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave. Dôvodom je finančná náročnosť technologicky zložitej činnosti a ohodnotenie špecialistu, ktorého prítomnosť je potrebná pre časté laboratórne rozbory.

Kontrolu kvality vody má v kompetencii sieť regionálnych úradov verejného zdravotníctva, predtým hygienických staníc, ktoré sú garantom jej nezávadnosti. V prípade znečistenia sa musí zistiť pôvod, rozsah a druh a určiť spôsob riešenia problému. Podľa doktorky Valovičovej nie každé prekročenie limitov predstavuje ohrozenie zdravia. "Napríklad zvýšený obsah železa je hygienicky bezvýznamný, no negatívne ovplyvňuje chuť i farbu vody, ktorá je potom zakalená."

Pre život dlhý sedemdesiat rokov

Voda z hromadného zásobovania, ktorú väčšina Slovákov pije, je podľa doktorky Holíkovej dobrá. Prírodné zdroje sú dostatočne bohaté na stopové prvky minerálov, takže vodu netreba žiadnymi ďalšími obohacovať. "Z hygienických dôvodov sa pridáva jedine chlór. Ostatné minerály sa nachádzajú v rovnováhe," hovorí. Limity sú charakterizované maximálnou dobou konzumácie. To znamená, že človek môže piť jeden až dva litre vody denne po dobu 70 rokov bez toho, aby ho prítomnosť niektorého z prvkov zdravotne ohrozila. Zvyšok si zvyčajne nahrádza inými tekutinami a neraz zvykne zmeniť bydlisko, kde môže byť zloženie vody trochu iné.

Dve percentá obyvateľov sú zásobované vodou s prekročenými hodnotami chemických látok vo vode, napríklad arzénu alebo antimónu. Nebezpečná je tiež koncentrácia dusičnanov, ktorých vysoké dávky môžu vyvolať hypotenziu i zmeny koronárnych ciev a u novorodencov spôsobiť problémy s krvou.

Bratislava je vodným rajom

Zatiaľ čo hlavne na východnom Slovensku, najmä v Michalovciach, ale tiež v Trnave pretrváva problém s výskytom dusičnanov vo vode, Bratislavský kraj je podľa odborníkov vodným rajom. Dôvodom sú kvalitné a bohaté zdroje i moderná úpravovňa vody v Rusovciach - Ostrovných Lúčkach, ktorá by mohla zásobovať celé západné Slovensko. "Výstavbu tohto zariadenia vyprovokovala kritická situácia pred dvadsiatimi rokmi. V Petržalke začala tiecť z vodovodov čierna voda. Nebola pre zdravie nebezpečná, ale nedostatočný kyslíkový režim spôsobil vyzrážanie mangánu, ktorý vodu znehodnotil farebne," dodáva Jindra Holíková.

Fakty o vode
  • minerálne látky ovplyvňujú zdravotný stav: horčík je dôležitý pre kosti, vápnik pre kosti aj pre zuby, zrážanlivosť krvi a prenos nervového vzruchu vo svaloch, fluór je prevenciou pred zubným kazom, jód ovplyvňuje činnosť štítnej žľazy, selén a zinok majú ochranné účinky
  • mäkká voda s nižším obsahom horčíka a vápnika spôsobuje vyšší výskyt srdcovo-cievnych ochorení a úmrtnosti na infarkt myokardu, možný zvýšený výskyt zlomenín u detí, komplikuje sa tiež proces vstrebávania horčíka, čo predstavuje riziko rakoviny žalúdka, malé množstvo vápnika je chabou ochranou aj pred rakovinou hrubého čreva
  • tvrdá voda s vyšším obsahom horčíka a vápnika má nepriaznivý vplyv na vylučovací systém a môže byť príčinou hnačkových ochorení, zvyšuje tiež riziko atopického ekzému u detí
Zdroj: Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici
Testovanie si môžete zaplatiť

Kto má pochybnosti o nezávadnosti vody, môže požiadať o testy ako platenú službu. Vodné filtre sa môžu podľa hygienikov zmeniť na zbytočnú investíciu.

Ak si nie ste istí kvalitou pitnej vody, môže si na úrade dať urobiť rozbor vzorky. Je to však služba, za ktorú človek musí zaplatiť štyritisíc korún. "Testy zahŕňajú asi pätnásť mikrobiologických a chemických ukazovateľov. Ak má však užívateľ podozrenie na zhoršenie kvality vody pre zrejmú zmenu farby alebo výskyt zápachu, služba sa robí bez poplatku," hovorí Jindra Holíková z bratislavského Regionálneho úradu verejného zdravotníctva. Ale k nahliadnutiu mu môžu poskytnúť aj výsledky rozborov zrealizovaných o niekoľko ulíc ďalej, keď ide o rovnakého dodávateľa.

Nič pre majiteľov studní

Takto to funguje v prípade verejných vodovodov v bytovkách. Majiteľ studne, ktorá by mohla byť kontaminovaná, si testy vzorky musí hradiť sám. "V prvom prípade platia spotrebitelia ročne za odber vody veľké peniaze, preto gestorovanie jej kvality a všetky aktivity s tým spojené majú v cene. Súkromník má celý rok pitnú vodu zadarmo," vysvetľuje doktorka Holíková.

Filter nie je ideálnym riešením

V snahe zlepšiť kvalitu vody v domácnosti si ľudia kupujú rôzne filtre. Zuzana Valovičová z odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva odporúča zvážiť vhodný typ filtračného zariadenia i nevyhnutnosť jeho používania. "Ak sa pravidelne nevymieňajú filtračné vložky, môže si spotrebiteľ naopak kvalitu vody zhoršiť. Problémom môže byť aj zlá údržba. Na filtroch sa vtedy tvorí povlak s množstvom mikroorganizmov," dodáva.

(bes)
Minerálky treba striedať

Aj keď zvýšený obsah minerálov predstavuje prínos pre organizmus, pri dlhodobej konzumácii dochádza k hromadeniu stopových prvkov v tele. "Nie je problém, ak tri týždne denne pijete dva litre liečivej vody počas pobytu v kúpeľoch, ale viacmesačné i dlhšie preferovanie jedného druhu môže spôsobiť zdravotný problém," povedala hygienička Jindra Holíková z Bratislavy. Úlohu zohrávajú individuálne dispozície človeka, ale u niekoho sa môžu tvoriť obličkové kamene alebo má zaťažený srdcovo-cievny systém. Druhy minerálnych vôd treba podľa zloženia striedať častejšie. Nemala by sa prekračovať hranica dvoch litrov minerálnej vody denne, optimálne je piť pol litra. Kojenci do troch mesiacov môžu vypiť maximálne pol litra minerálnej vody, ročné deti liter. Ak vystavíme minerálnu vodu slnku a teplu, hrozí riziko kontaminácie z výluhov plastu a nadmerné množenie prirodzene prítomných baktérií. Zmení sa chuť a zloženie vody, čo môže spôsobiť tráviace komplikácie. Po otvorení treba vodu skladovať v chlade a spotrebovať do troch dní. Sýtené vody vydržia dlhšie, pretože oxid uhličitý zabraňuje rozmnožovaniu mikroorganizmov.

(bes)
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 700
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 555
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 706
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 032
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 704
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 441
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu