BRATISLAVA. Ochraňovať pokožku pred UV žiarením kvalitnými prípravkami sme sa pomaly naučili a na pomoc zdravej pleti prichádza dokonca aj nový módny hit - biela neopálená farba tela. Na orgán zraku však často zabúdame a pri kúpe slnečných okuliarov šetríme alebo vôbec nepovažujeme túto základnú ochranu očí pred slnkom za potrebnú.
UV žiarenie predstavuje asi šesť percent celkového žiarenia dopadajúceho na zem a jeho intenzita závisí od viacerých podmienok. Dôležitá je geografická poloha, najsilnejšiu porciu dostaneme preto na rovníku. Ovplyvňuje ju aj ročné obdobie a nadmorská výška. Až o šesť percent rastie intenzita UV žiarenia každých tisíc metrov, najväčšie dávky sa ujdú vysokohorským horolezcom, kde slnečné žiarenie silnie aj odrazom od snehu. "Tam hrozí nielen poškodenie očí vysokou dávkou UV žiarenia, čo sa prejavuje rezaním, slzením očí a zhoršením zraku. Tento jav, nazývaný snežná slepota, je spôsobený poškodením povrchovej vrstvy buniek rohovky a očnej spojovky. Aj keď tento problém pôsobí hrozivo, obyčajne za niekoľko dní odznie bez následkov. Oveľa závažnejšie je poškodenie, doslova popálenie sietnice termickou zrážkou slnečného svetla, tzv. solárna retinopatia. Vedie k poklesu zrakovej ostrosti, ktorá býva trvalá," hovorí očná lekárka z Bratislavy Silvia Koutunová. Nerátať s týmto problémom a ísť do Himalájí s nekvalitnými slnečnými okuliarmi na nose je preto absolútny hazard.
Keď je filter slabý
Podceňovať reakciu oka na silný vplyv slnečných lúčov sa nevyplatí ani pri mori. "Tam sa intenzita žiarenia znásobuje vďaka odrazu lúčov od vody," upozorňuje očná lekárka. "Ak niekto nosí okuliare so slabším filtrom doma na Slovensku niekde v meste, nie je to problém. Ten nastáva prechodom do náročnejšieho prostredia."
Výraznejší je pri obzvlášť tmavých slnečných okuliaroch. "Zrenica sa totiž správa ako clona na objektíve. Pri silnom svetle sa zúži a zamedzí vstupu lúčov. Ale v prípade tmavých skiel na okuliaroch je logicky viac otvorená, takže prepustí väčšie množstvo žiarenia," dodáva doktorka Koutunová.
Ak okuliare nemajú dobrý UV filter, práve v tej chvíli napriek domnelej ochrane je oko vystavené vplyvu väčšej dávky UV žiarenia. Výsledkom môže byť akútne podráždenie očí.
Možné zdravotné riziká
Okrem trvalého vplyvu UV žiarenia na oči žijú súčasníci štýlom, ku ktorému patrí časté sledovanie televízie a práca na počítači. Pri dlhodobej záťaži touto kombináciou vplyvov môže byť funkčnosť očného orgánu o to viac ohrozená vývojom chorobných zmien na oku. "Ľudia často zabúdajú, že okrem prirodzeného existujú aj umelé zdroje UV žiarenia, napríklad germicídne lampy, používané na dezinfekciu. Oči si, samozrejme, treba veľmi dobre chrániť aj v soláriách," konštatuje očná lekárka.
K najčastejším patria poškodenia rohovky a spojiviek, degenerácia sietnicového stredu podmienená aj pribúdajúcim vekom a katarakta, čiže šedý zákal očnej šošovky, ktorý je najčastejšou príčinou oslepnutia. Pri poškodení šošovky sa problém dá riešiť chirurgicky, ale pri degenerácii je poškodenie už nezvratné a pacientovi komplikuje život slabozrakosťou, čiže výskytom tmavého, často veľkého fľaku v pohľade.
Inšpekcia môže výrobok stiahnuť z trhu
V akreditovaných laboratóriách sa preverujú vlastnosti slnečných okuliarov deklarovaných výrobcom ako u značkových výrobkov, tak aj u lacnejších, predávaných ambulantne.Aj slnečné okuliare ako obchodný artikel podliehajú technickej kontrole. Patria však do kategórie osobných ochranných prostriedkov, preto certifikácia na tento druh tovaru nie je potrebná. "Posúdenie zhody s technickými požiadavkami treba urobiť pred uvedením každého typu na trh. Realizuje ho však výrobca alebo jeho splnomocnenec, ktorý v prípade, že výrobok podmienky spĺňa, vydá vyhlásenie o zhode a označí okuliare značkou CE," vysvetľuje Marta Krupová z odboru metodiky technickej kontroly Ústredného inšpektorátu Slovenskej obchodnej inšpekcie v Bratislave.
Technici preverujú
Vlastnosti slnečných okuliarov sa potom overujú na odobraných vzorkách v akreditovanom laboratóriu. Ak okuliare neposkytujú deklarovanú ochranu pred UV žiarením, obchodná inšpekcia zakáže ich predaj a nariadi ich stiahnutie z trhu. Rovnako v prípade, že jedno zo skiel zodpovedá kategórii filtra 2 a druhé napr. kategórii 1. "V situácii, že oba filtre sú rovnaké a ich stupeň ochrany len nesúhlasí s označením, údaj sa jednoducho zmení a okuliare môžu putovať na pult," hovorí Marta Krupová.
Z predaja sa sťahujú aj slnečné okuliare, ktoré nespĺňajú požiadavky na mechanické vlastnosti, výrobky, ktoré sa rýchlo zlomia, u ktorých sa deformuje rám, alebo z neho ľahko vypadne filter.
Lacné rovnako ako kvalitné
Kontrolóri nerobia žiadne rozdiely. Nepreverujú iba značkové okuliare s UV filtrom distribuované cez optiky, ale predmetom kontroly sú aj slnečné okuliare ponúkané spotrebiteľovi formou ambulantného predaja na tržniciach, jarmokoch či peších zónach. "Slovenská obchodná inšpekcia nie je kompetentná apelovať na spotrebiteľov, aby informácie na slnečných okuliaroch predávaných na pouličných stojanoch nebrali vážne. Môže konať len na základe výsledkov testovania konkrétnych typov slnečných okuliarov. Preto bez overenia vlastností sa nedá jednoznačne tvrdiť, že tieto slnečné okuliare sú neadekvátne označené a neposkytujú ochranu pred UV žiarením," konštatuje Marta Krupová.
(bes)
Najlepšia ochrana
V letnom období, najmä počas pobytu pri vode, je okrem nosenia slnečných okuliarov dôležité natierať si viečka prípravkami na opaľovanie s vhodným ochranným faktorom. A pri dioptriách do diaľky si treba zaobstarať okuliare s fotochromatickými sklami. Kto preferuje šošovky, mal by nosiť tie s filtrom. Absorbujú 90 percent UV žiarenia a chránia rohovku, šošovku, sietnicu, s výnimkou nekrytej časti očných spojiviek. "Pri kontaktných šošovkách musí však človek rátať s problémom osychania očí, ktorý sa vplyvom slnka a vetra ešte znásobuje," upozorňuje očná lekárka Silvia Koutunová.
(bes)
Aké UV filtre zvoliť 0 až 1 - okuliare na efekt 2 až 3 - stačia na prechádzku po meste 3 - vhodné pri pobyte na snehu či pri vode 4 - bezpodmienečne nutné pre horolezcov a jachtárov |