SME

Elektroimpedančná metóda diagnostiky prsníkov

Exkluzívne pre PRIMAR.sk: Propag, s.r.o. Dátum uverejnenia článku: 24. jún 2008 Redakčne upravené Príbuzné články z Hightech oblasti: Analýza krvi bez odberu krvi: je to vôbec možné? V poslednej reportáži v oblasti Hightech noviniek v

Exkluzívne pre PRIMAR.sk: Propag, s.r.o.
Dátum uverejnenia článku: 24. jún 2008
Redakčne upravené


Príbuzné články z Hightech oblasti: Analýza krvi bez odberu krvi: je to vôbec možné?

V poslednej reportáži v oblasti Hightech noviniek v medicíne sme si predstavili neintravenózny analyzátor krvi, dnes prichádzame s ďalšou, ronako zaujímavou novinkou, tzv. elektroimpedančnou metódou diagnostiky prsníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za posledných 15 rokov sa karcinóm prsníka v štruktúre onkologických patológií presunul zo štvrtého miesta na prvé. Každá piata žena zomiera na karcinóm prsníka.

Úspech samotnej liečby pritom značne závisí od štádia vývoja identifikovaného rakovinového procesu. To znamená, že, skorá identifikácia karcinómu alebo aj iných ochorení prsníka môže viesť k signifikantnej redukcii pomeru úmrtnosti medzi ženami.

SkryťVypnúť reklamu

V súčastnosti najzaužívanejšia diagnostická metóda u prsníkov je radiologická rtg mamografia. Samotné vyšetrenie ako aj metóda je spojená s mnohými komplikáciami, nepríjemnosťami a vedľajšími účinkami pre pacientku.

Jedná sa hlavne o samotný proces vyšetrenia, kde prsník je stláčany medzi dve platne, čo je dosť bolestivé. Následne je prsník ožiarený rtg žiarením. Avšak mnohí vedeckí pracovníci považujú aj malé dávky rtg žiarenia za iniciátora rakovinového bujnenia.

Metóda rtg mamografie sa preto nedoporučuje pre pacientky s pozitívnym génom BRCA1 a BRCA2. Klasická rtg mamografia pritom je prakticky veľmi málo účinná u mladších pacientiek (pod 40 rokov) z dôvodu vyššej denzity mäkkého tkaniva prsníka.

Výskum v oblasti technológie elektrickej impedancie otvoril nové perspektívy v skúmaní elektrickej vodivosti ľudského tkaniva a tým aj tkaniva mliečnej žľazy. Elektrický odpor biotkaniva (vodivosť) pritom patri medzi jeho hlavné charakteristiky (impedancia biotkaniva).

SkryťVypnúť reklamu

Posledný vedecký výskum v oblasti vodivosti využil elektroimpedanciu živých tkanív k zostrojeniu elektroimpedančného tomografu (EIT) a tým aj mamografu, ktorý je schopný vizualizovať mäkké tkanivá ľudského organizmu. Zmeny fyziologického stavu orgánov pod vplyvom chemických a fyzikálnych faktorov ako aj rôzne patologické procesy značne vplývajú na elektrické vlastnosti živého tkaniva.

Elektroimpedančný tomograf (mamograf) je predovšetkým schopný vizualizovať fyziologické stavy tkaniva, teda aj orgánov, ktoré sú definované biologickými procesmi v organizme a hlavne tie, ktoré sú manifestované zmenou elektrickej vodivosti, ako sú napríklad nádorové procesy.

Výstupom z tohoto zariadenia je grafická a digitálna informácia (elektrická vodivosť, impedancia a histogram) o stave orgánov a tkanív.

SkryťVypnúť reklamu

Samotné vyšetrenie je absolútne bezpečné pre pacienta, ako aj pre obsluhujúci personál. Vyšetrenie sa môže opakovať niekoľkokrát za sebou, čo je veľmi vhodné pri posudzovaní vplyvu samotnej liečby na stav patologického procesu, hlavne u onkologických pacientov, ako aj pre tzv. “medziintervalový skríning”.
Elektroimpedančná diagnostická metóda nevykazuje žiadne vedľajšie účinky na živý organizmus. Je absolútne bezpečná.

Samotné meranie elektroimpedancie sa realizuje priložením meracej sondy prístroja k prsníku tak, aby čo možno najväčší počet elektród bol v kontakte s pokožkou.

Pritom jedno meranie trvá približne 20 sekúnd a signál je následne počítačovo spracovaný a vizualizovaný. Počítačové spracovanie signálu značne uľahčuje lekárom rozlíšiť jednotlivé patológie a následne stanoviť diagnózu u vyšetrovanej pacientky.

Grafický výstup z elektroimpedančného mamografu umožňuje sledovať stav meraného tkaniva až v siedmich priečnych rezoch do hĺbky 4,5 cm a sledovať výstupné parametre pre každú vrstvu zvlášť.

SkryťVypnúť reklamu

V súčastnosti sa klinicky verifikuje 3D zobrazenie so špeciálnymi filtrami, ktoré namerané hodnoty spracuje a prepustí iba hodnoty impedancie prislúchajúce nádorovému bujneniu, čím sa značne diagnostika CaMa zjednoduší.

Konzultácie ohľadom elektroimpedančnej metódy diagnostiky CaMa sú možné u firmy ONKOCET, s.r.o., bližšie informácie na www.onkocet.sk.  

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 375
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 067
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 092
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 906
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 128
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 913
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 622
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 506
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu