SME

O pneumokokových infekciách - časť III: Otázky a odpovede

Článok bol uverejnený so súhlasom a v spolupráci s neformálnym združením rodičov "Nahlas" Súvisice články: O pneumokokových

Článok bol uverejnený so súhlasom a v spolupráci s neformálnym združením rodičov "Nahlas"
Súvisice články:
O pneumokokových infekciách  - úvodný článok (obsah: Všeobecne, Spôsob prenosu, Prejavy infekcie, Rizikové faktory)
O pneumokokových infekciách - časť II. - pokračovanie (obsah: Liečba, Prevencia, Prečo zaočkovať dieťa konjugovanou vakcínou, Kedy a ako očkovať, Vedľajšie účinky, Hradenie očkovania)
Dátum uverejnenia článku: 15. mája 2008


 Čo robiť, keď:  

  • Vaše malé dieťa bolí uško a pri dotyku sa objaví výtok či začervenaný zvukovod?
     
  • Je vaše bábätko nepokojné, plačlivé, zle pije a často si chytá uško?
     
  • Vaše dieťa často bojuje so zápalmi stredného ucha či zápalmi dýchacích ciest?
     
  • Antibiotiká, ktoré vaše dieťa dostalo na zápal stredného ucha, nezaberajú a dieťa si ďalej sťažuje na bolesť v uchu a má vysoké horúčky?
     
  • Zistíte, že vaše dieťa má čoraz viac opuchnuté a odstávajúce uško?
     
  • Vaše dieťa má horúčku spojenú s vlhkým kašľom, modrajú mu pery a končeky prstov, má problémy s dýchaním?
     
  • Vášmu dieťaťu zistili hnisavý výpotok v hrudnej dutine pri zápale dolných dýchacích ciest?


 

 Všetkým mamičkám odporúčame naše Medicentrum Tehotenstvo

Vaše malé dieťa bolí uško a pri dotyku sa objaví výtok či začervenaný zvukovod?

Bolesť pri dotyku ucha či pri ťahu za ušnicu, začervenanie zvukovodu, časté nutkavé dotyky ušníc a výtok zo zvukovodu sú najčastejšie príznaky zápalu vonkajšieho zvukovodu, ktoré sa prejavujú predovšetkým u detí v predškolskom veku.

U malých bábätiek môže vzniknúť zápal vonkajšieho zvukovodu jeho podráždením pri kúpaní, u batoliat potom následkom zavedenia cudzieho telesa do zvukovodu, napr. korálika, malej hračky či dokonca malých cukríkov alebo strukoviny.

Zápal vonkajšieho zvukovodu môže sprevádzať zápal stredného ucha. Najprv skontrolujte celkový stav dieťaťa: zmerajte mu telesnú teplotu, prezrite ústie zvukovodov obidvoch uší, uistite sa, že nemá nádchu s výtokom z nosa alebo sťažené dýchanie.

Pokiaľ má dieťa horúčku – teplotu nad 38 °C v podpazuší, nad 38,5 °C v rekte dojčiat a batoliat, potom podajte lieky na zníženie teploty, ako sú paracetamol (Paralen, Panadol) či ibuprofen (Brufen, Ibalgin, Nurofen).

Vyhľadajte najprv vášho pediatra, ktorý skontroluje celkový vzhľad dieťaťa, prípadné zväčšenie uzliny, prezrie ucho a ústnu dutinu, popočúva si dýchanie a činnosť srdca a overí reakciu na zápal – zväčšenie pečene a sleziny, ktoré sa u malých detí často vyskytujú pri vážnejších zápaloch.

Potom vás s dieťaťom pravdepodobne pošle k špecializovanému ušnému lekárovi. Niektorí všeobecní lekári pre deti majú ordináciu vybavenú otoskopom, ktorý slúži na kontrolu vonkajšieho zvukovodu a bubienka, takže môžu otoskopické vyšetrenie urobiť priamo vo svojej ordinácii.

Niekedy je potrebné odobrať sekrét na bakteriologický rozbor. Výsledok otoskopického vyšetrenia potom rozhodne o liečbe. Zápaly vonkajšieho zvukovodu sa väčšinou liečia lokálnymi výplachmi, kvapkami s antibiotikami a kortikoidmi.

Pokiaľ otoskopické vyšetrenie dokáže zápal stredného ucha, potom o ďalšej liečbe a potrebe antibiotík alebo prepichnutia bubienka (paracentéze) a odberu sekrétu na bakteriologické vyšetrenie rozhodne nález na bubienku. V prípade hnisavého zápalu stredného ucha lekár prihliada na celkový stav dieťaťa – či má horúčku alebo či sa vo výsledkoch krvných vyšetrení objaví zvýšenie zápalových parametrov. Antibiotiká by mali byť nasadené vždy uvážene.

Do komplexnej liečby zápalov stredného ucha patrí podávanie nosných kvapiek na nádchu na zníženie zdurenia nosnej sliznice. Kvapky odporúčame do nosa len kvapkať, nestriekať ani nevytierať iba vchod do nosa, inak sa účinná látka nedostane do nosohltana k ústiu Eustachovej trubice, ktorá zaisťuje správnu funkciu stredoušnej dutiny.

Ďalej je nutné intenzívne odsávanie sekrétu z nosa kvalitnou odsávačkou. Dieťa dáme do zvýšenej polohy a snažíme sa lokálne uši ochladiť priložením ľadu v suchom krytí za ušnice (napr. gélové vrecká, ktoré je možné kúpiť v lekárni, alebo vata stočená do podkovy a namočená v ľadovej vode). Na zníženie teploty nad 38 °C podávame lieky na teplotu podľa veku a hmotnosti dieťaťa. Ďalší postup závisí od vývoja ochorenia a reakcie dieťaťa na liečbu. 

Je vaše bábätko nepokojné, plačlivé, zle pije a často si chytá uško?

Nepokoj, plač a zhoršené pitie pri dojčení sú u malých bábätiek príznakom mnohých ochorení. Väčšina ochorení sa, bohužiaľ, prejavuje nešpecifickými príznakmi. Časté chytanie si uška môže, ale nemusí byť príznakom zápalu stredného ucha.

Najprv skontrolujte celkový stav dieťaťa: zmerajte mu telesnú teplotu, prezrite ústie zvukovodu obidvoch uší, uistite sa, že nemá nádchu prejavujúcu sa výtokom z nosa nebo sťaženým dýchaním. Pokiaľ má dieťa horúčku – teplotu nad 38 °C v podpazuší, nad 38,5 °C v rekte u dojčiat a batoliat, potom podajte liek na zníženie teploty, ako sú paracetamol (Paralen, Panadol) alebo ibuprofen (Brufen, Ibalgin, Nurofen).

Ďalej vyhľadajte vášho pediatra, v čase mimo ordinačných hodín detskú pohotovosť. Lekárovi podajte všetky dôležité informácie, ktoré bude potrebovať na zhodnotenie zdravotného stavu dieťaťa a stanovenie diagnózy.

Pripravte si predovšetkým odpovede na nasledujúce otázky: ako dlho pozorujete zmenu stavu dieťaťa, či vracalo a koľkokrát, ako zvratky vyzerali, či vaše bábätko negrcká po pití, či má hnačku, koľkokrát malo stolicu, v akom množstve, aká bola konzistencia, farba a zápach stolice, či v nej bola prímes krvi alebo hlienu, či netrpí vaše dieťa často zdúvaním bruška, či ste počuli odchádzať vetry v obvyklej frekvencii, či je dieťa plne dojčené alebo na umelej výžive, či má kašeľ, pokiaľ áno, akého charakteru – dráždivý, s hlienmi, či kašle i v spánku či pri pití, či má nádchu a aký charakter má sekrét vytekajúci z nosa, či je nutné dieťaťu často odsávať nos, či bolo dieťa presvedčivo pocikané, kedy naposledy močilo, či ste nepozorovali zmenu farby či zápachu moču, či malo vaše dieťa zvýšenú teplotu alebo horúčku, odkedy horúčka trvá, či ste podávali nejaké lieky, pozorovali výtok zo zvukovodu, či vaše dieťa nemalo úraz.

Detský lekár bábätko prezrie a skontroluje celkový vzhľad, prípadné zväčšenie uzliny, prezrie uši a ústnu dutinu, popočúva si dýchanie a činnosť srdca a overí reakciu na zápal – zväčšenie pečene a sleziny, ktoré sa u malých detí často vyskytujú pri vážnejších zápaloch.

Potom vás s dieťaťom pravdepodobne odkáže k špecializovanému ušnému lekárovi. Niektorí všeobecní lekári pre deti majú ordináciu vybavenú otoskopom, ktorý slúži na kontrolu vonkajšieho zvukovodu a bubienka, takže môžu otoskopické vyšetrenie urobiť priamo vo svojej ordinácii. Niekedy treba odobrať sekrét na bakteriologický rozbor.

Výsledok otoskopického vyšetrenia potom rozhodne o liečbe. Zápaly vonkajšieho zvukovodu sa väčšinou liečia lokálnymi výplachmi, kvapkami s antibiotikami a kortikoidmi.

Pokiaľ otoskopické vyšetrenie dokáže zápal stredného ucha, potom o ďalšej liečbe a potrebe antibiotík alebo prepichnutia bubienka (paracentéze) a odberu sekrétu na bakteriologické vyšetrenie rozhodne nález na bubienku. V prípade hnisavého zápalu stredného ucha lekár prihliada na celkový stav dieťaťa – či má horúčku alebo či sa vo výsledkoch krvných vyšetrení objaví zvýšenie zápalových parametrov. Antibiotiká by mali byť nasadené vždy uvážene.

Do komplexnej liečby zápalov stredného ucha patrí podávanie nosných kvapiek na zníženie zdurenia nosnej sliznice. Kvapky odporúčame do nosa len kvapkať, nestriekať ani nevytierať iba vchod do nosa, inak sa účinná látka nedostane do nosohltana k ústiu Eustachovej trubice, ktorá zaisťuje správnu funkciu stredoušnej dutiny.

Ďalej je nutné intenzívne odsávanie sekrétu z nosu kvalitnou odsávačkou. Dieťa dáme do zvýšenej polohy a snažíme sa lokálne uši ochladiť priložením ľadu v suchom krytí za ušnice (napr. gélové vrecká, ktoré je možné kúpiť v lekárni, alebo vata stočená do podkovy a namočená v ľadovej vode). Na zníženie teploty nad 38 °C podávame lieky na teplotu podľa veku a hmotnosti dieťaťa. Ďalší postup závisí od vývoja ochorenia a reakcie dieťaťa na liečbu. 
 

Vaše dieťa často bojuje so zápalmi stredného ucha či zápalmi dýchacích ciest?

Za recidivujúci zápal stredného ucha považujeme situáciu, keď dieťa prekoná 3 akútne zápaly stredoušia v priebehu 6 mesiacov alebo 4 zápaly v priebehu jedného roka, pričom medzi jednotlivými zápalmi dôjde k úplnému ústupu všetkých príznakov a normalizácii nálezu na bubienku.

Približne 20 – 25 % detí, u ktorých prebehne jeden zápal stredoušia, prekoná zápaly opakovane a splní kritériá tejto diagnózy.

Najčastejšou príčinou býva nepriechodnosť Eustachovej trubice z nosohltana, ktorá zaisťuje správnu funkciu stredoušnej dutiny. Túto nepriechodnosť spôsobuje vo väčšine prípadov zväčšená nosná mandľa (adenoídna vegetácia), čo je ostrovček tkaniva obranyschopnosti – lymfatické tkanivo, umiestnené vzadu v nosohltane.

Preto pri opakovaných zápaloch stredoušia by mala byť nosná mandľa ORL lekárom starostlivo zhodnotená, a to v období mimo akútnej infekcie. V dobe akútnej infekcie je nosná mandľa takmer vždy zväčšená, pretože reaguje na mikróby spôsobujúce infekciu.

Pokiaľ je nosná mandľa zväčšená do tej miery, že problémy dieťaťa pramenia z jej vplyvu na stredoušnú dutinu, potom vám lekár odporučí odstránenie tohto nadbytočného tkaniva chirurgickou cestou. Väčšinou sa vykonáva v celkovej narkóze s krátkou hospitalizáciou dieťaťa, pochopiteľne, najlepšie v sprievode rodiča.

Najšetrnejšie je to endoskopickou cestou, kde sa tenká hadička s „kamerou“ zavedie k miestu nosnej mandle a za priamej kontroly zraku chirurg mandľu zhodnotí a odstráni. Táto metóda je však obmedzená vekom a veľkosťou dieťaťa vzhľadom na veľkosť endoskopu – kamery. Navyše platí, že nie všetky pracoviská ORL sú vybavené technikou umožňujúcou tento typ zákroku.

K ďalším príčinám opakovaných zápalov stredného ucha patrí zníženie obranyschopnosti dieťaťa a eventuálne alergie. Preto by malo byť dieťa po zhodnotení pediatrom odoslané na alergologicko-imunologické vyšetrenie a podľa záveru príslušne liečené.

Vzácnou príčinou môže byť porucha v zažívacom trakte nazývaná GER – gastroesofageálny reflux. To je stav, pri ktorom nedostatočne pracuje záklopka v dolnej časti pažeráka, a tak môže dochádzať k návratu obsahu žalúdka, menej často dvanástnika, do pažeráka.

Tento obsah má nesprávnu kyslosť (žalúdočné – príliš kyslé pH, dvanástnikové – príliš zásadité pH). Pri refluxe nesprávna kyslosť pôsobí krátky čas na sliznici nosohltana, Eustachovej trubice a nosnej dutiny a môže spôsobovať opakované zápaly.

Preto ak nie je príčinou opakovaných zápalov stredného ucha zväčšená nosná mandľa alebo porucha imunity a alergia, potom by mal dieťa skontrolovať špecialista na tráviaci systém – gastroenterológ, ktorý by rozhodol o vykonaní vyšetrení na potvrdenie či vylúčenie refluxu – GER.

Pri opakovaných zápaloch dýchacích ciest pátrame po rovnakých príčinách ako pri zápaloch stredoušia vrátane refluxu, pretože môže dochádzať k vdychovaniu mikrokvapôčok obsahu žalúdka alebo dvanástnika, ktorý podráždi sliznicu dýchacích ciest.

Prejavy sa pohybujú od miernych až po príznaky astmy. Medzi ďalšie príčiny opakovaných zápalov dýchacích ciest patria niektoré vrodené poruchy stavby hrudníka, pľúc či priedušiek alebo okolia dýchacích ciest. Existujú taktiež vrodené poruchy tvorby hlienu dýchacích ciest alebo jeho odstraňovania.
Zvážiť, samozrejme, musíme i vdýchnutie cudzieho telesa, niekedy veľmi kuriózneho. Príznaky môžu byť veľmi akútne, ale môžu mať aj dlhodobý ráz. Ide napr. o malé časti potravy, koráliky, niekedy dokonca špendlíky.

Tzv. syndróm dráždivého kašľa môže byť spôsobený astmou a niektorými typmi infekcie.
V prípade opakovaných zápalov stredoušia či dýchacích ciest by rodičia mali byť pri vyšetrovacom postupe pomocníkom a partnerom tak dieťaťu, ako aj lekárovi. Dieťaťu sa snažte zaistiť čo najzdravšiu životosprávu spočívajúcu v dostatku pohybu na čerstvom vzduchu v období medzi infekciami. V domácom prostredí udržujte klímu s minimom prachu a bez cigaretového dymu. Nezabudnite na probiotiká a prebiotiká, najmä u detí, ktoré často užívajú antibiotiká. 



Antibiotiká, ktoré vaše dieťa dostalo na zápal stredného ucha, nezaberajú a dieťa si ďalej sťažuje na bolesť v uchu a má vysoké horúčky?

Väčšina antibiotík podávaných pri liečbe zápalu stredného ucha by mala zabrať do 24 hodín po podaní prvej dávky, keď by malo dôjsť k zníženiu horúčky. Pokiaľ nie sú antibiotiká nasadené na začiatku, dieťa by mal skontrolovať ORL špecialista za 48 hodín po prvom vyšetrení a upraviť liečbu podľa aktuálneho nálezu a stavu dieťaťa. Ak horúčka a bolesť v uchu pretrvávajú viac ako 48 hodín pri liečbe antibiotikami alebo ak došlo k zmene celkového stavu dieťaťa, je dobré konzultovať stav s ORL lekárom, ktorý dieťa vyšetril, a nechať urobiť kontrolné otoskopické vyšetrenie.

Tiež odporúčame zistiť výsledok bakteriologického vyšetrenia, pokiaľ bolo urobené pri paracentéze (prepichnutí bubienka), alebo ho urobiť. ORL lekár zváži, či dieťaťu nehrozia komplikácie zápalu stredoušia.

Pokiaľ je ORL nález negatívny, odporúčame kontrolu u vášho pediatra, aby vylúčil iné komplikácie či súčasne prebiehajúce ochorenie. Vyšetrenie pediatrom môže zahrnovať prehliadku stavu dieťaťa a podľa nálezu i odber krvi na kontrolu krvného obrazu, zápalových parametrov, prípadne odber krvi na bakteriologické vyšetrenie na vylúčenie celkovej infekcie – bakteriémie alebo sepsy. Stav dieťaťa si ďalej môže vyžiadať vyšetrenie moču a napr. röntgen pľúc a/alebo vedľajších nosných dutín. Ak ukazuje celkový stav dieťaťa na závažnú bakteriálnu infekciu alebo možný zápal mozgových blán, je pre zdravie a život dieťaťa jediným riešením sledovanie, vyšetrenie a liečba počas pobytu v nemocnici.
 

Zistíte, že vaše dieťa má čoraz viac opuchnuté a odstávajúce uško?

Opuch ušnice a odstávajúce uško môžu znamenať zápal vonkajšieho zvukovodu a ušnice. Môže to však byť aj komplikáciou zápalu stredoušia – mastoiditis acuta – zápal bradavkovitého výbežku. Výbežok sa nachádza na lebke za ušným lalokom a je hmatný pri dolnom okraji ušného laloka. Ide o dutinky v kosti, ktoré nadväzujú na stredoušnú dutinu a sú dôležité pre správne prevzdušňovanie stredoušia.

Zápal vonkajšieho zvukovodu, zápal ušnice, ale i mastoiditis acuta si vyžadujú vyšetrenie ORL lekárom.
Najprv skontrolujte celkový stav dieťaťa: zmerajte mu telesnú teplotu, prezrite ústie zvukovodov obidvoch uší, uistite sa, že nemá nádchu s výtokom z nosa alebo sťažené dýchanie.
 
Pokiaľ má dieťa horúčku – teplotu nad 38 °C v podpazuší, nad 38,5 °C v rekte dojčiat a batoliat, potom podajte lieky na zníženie teploty, ako sú paracetamol (Paralen, Panadol) či ibuprofen (Brufen, Ibalgin, Nurofen).
Vyhľadajte najprv vášho pediatra, ktorý skontroluje celkový vzhľad dieťaťa, prípadné zväčšenie uzliny, prezrie ucho a ústnu dutinu, popočúva si dýchanie a činnosť srdca a overí reakciu na zápal – zväčšenie pečene a sleziny, ktoré sa často u malých detí vyskytujú pri vážnejších zápaloch. Potom vás s dieťaťom pravdepodobne pošle k špecializovanému ušnému lekárovi.

Akútna mastoiditída, alebo zápal bradavkovitého výbežku, nadväzuje ako komplikácia na zápal stredoušia a dochádza pri nej k zápalu na sliznici dutiniek processus mastoideus. Zápal môže napadnúť kostnú priehradku medzi dutinkami a ďalej sa rozšíriť do kosti, pod kožu za ušnicou alebo pozdĺž cievnych spojok prejsť do mozgu, do vnútorného ucha a do spánkovej kosti.

Môže dokonca spôsobiť obrnu lícneho nervu. Ide teda o závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje liečbu a sledovanie dieťaťa počas pobytu v nemocnici.

K prejavom patrí zmena celkového stavu dieťaťa – horúčka, vysilenosť, únava alebo naopak nepokoj. Chorému odstáva ušnica, koža nad výčnelkom je presiaknutá krvou, červená. Niekedy môžeme nahmatať mäkkú zdureninu pod kožou. Pokiaľ nie je zápal bradavkovitého výbežku rozsiahly, potom sa začína s tzv. konzervatívnou liečbou – vykonaním širokej paracentézy (prepichnutie ušného bubienka) a podávaním širokospektrálnych antibiotík vnútrožilovou cestou.

Ak ide o rozsiahly zápal a hrozí vnútrolebečná komplikácia, je nevyhnutná operácia, pri ktorej sa zapálené tkanivo z bradavkovitého výbežku odstráni. Liečbu chirurgickou cestou, samozrejme, dopĺňa podávanie antibiotík vnútrožilovo a starostlivosť o vnútorné prostredie.

Pre vaše dieťa je veľmi dôležitý pokoj a pocit bezpečia. V prípade hospitalizácie to napríklad znamená prítomnosť rodiča v nemocnici.
 

Vaše dieťa má horúčku spojenú s vlhkým kašľom, modrajú mu pery a končeky prstov, má problémy s dýchaním?

Každá horúčka s vlhkým kašľom, modraním pier, končekov prstov, problémami s dýchaním je veľmi závažným nálezom. Signalizuje závažný zápal dýchacích ciest s nedostatkom kyslíka. V takom prípade neodkladne volajte rýchlu záchrannú službu na linke 112.

Vášmu dieťaťu zistili hnisavý výpotok v hrudnej dutine pri zápale dolných dýchacích ciest?

Pokiaľ bol zistený hnisavý hlien v hrudnej dutine pri zápale dolných ciest dýchacích, potom je nutné dieťa vyšetriť a liečiť počas pobytu v nemocnici, kde je možné zaistiť vnútrožilové podávanie antibiotík a ďalších potrebných liekov, sledovanie životných funkcií prístrojmi, kontrolu krvi a röntgenových a ultrazvukových nálezov.

Podľa vývoja ochorenia je niekedy potreba hnisavý výpotok podľa jeho rozsahu a vplyvu na dychové funkcie, t.j. zásobovanie organizmu kyslíkom, odstrániť punkciou. Výpotok sa vždy odosiela na bakteriologické a cytologické vyšetrenie pre zistenie pôvodcu, čo napomôže určenie diagnózy i správnej liečby.

Po prekonanom zápale pľúc s hnisavým výpotkom by dieťa malo byť viac sledované skúseným pediatrom, eventuálne špecialistom na pľúcne ochorenia – pneumológom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 376
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 898
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 234
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 029
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 816
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 805
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu