Pre PRIMAR.sk: MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.
Pneumo - Alergo centrum , Uzbecká 16, 821 06 Bratislava
Dátum uverejnenia článku: 1. apríl 2008
Po zime je tu jar a s ňou spojené zvýšené riziko pre alergikov. Zároveň sa pomaly ale
Pre PRIMAR.sk: MUDr. Katarína Bergendiová, PhD. Pneumo - Alergo centrum , Uzbecká 16, 821 06 Bratislava Dátum uverejnenia článku: 1. apríl 2008
Po zime je tu jar a s ňou spojené zvýšené riziko pre alergikov. Zároveň sa pomaly ale isto blíži dovolenková sezóna, preto pár rád od odborníka určite nezaškodí!
Je vhodné vyhnúť sa priamemu kontaktu s peľom a prispôsobiť aj plán dovoleniek, tak aby ste sa vyhli prostrediu s Vaším alergénom počas jeho kvitnutia. Vrchol pelenia býva medzi 15.májom až 15. júnom (koncentrácia 100-500 peľových zŕn/m3).Treba pamätať, že v horských pblastiach to môže byť o mesiac neskôr, naopak v južných oblastiach skôr.
Sledujte peľovú informačnú službu, napr. na www.pneumoalergo.sk – peľové správy
Obmedzte pohyb vonku počas peľovej sezóny hlavne v období počas vysokej intenzity kvitnutia medzi 5 :00 hod. až 10: 00 hod ráno.
Sledujte intenzitu kvitnutia a podľa toho plánujte svoje aktivity. Ak je to možné, používajte namiesto vetrania klimatizáciu a meňte filtre čo najčastejšie.
Najvhodnejšie prechádzky sú po daždi. Môžete chodiť do hlbokého lesa, tam je alergénov veľmi málo.
Menej často (najlepšie vôbec) koste trávnik a zbierajte lístie, nezbierajte kvety a liečivé rastliny, nedržte doma živé kvety.
Nesušte prádlo vonku a vyvarujte sa prílišnému vetraniu.
Obmedzte vetranie oknom a vetrajte hlavne nad ránom, alebo po daždi, kedy je peľu v ovzduší najmenej. Nespite pri otvorenom okne.
V prípade pohybu vonku počas peľovej sezóny používajte slnečné okuliare a čiapku so šiltom.
Pri šoférovaní majte okná zatvorené a využívajte klimatizáciu.
Pokiaľ ste boli vonku, prezlečte sa (nie v spálni) a osprchujte sa a opláchnite si aj vlasy, pretože pele zo vzduchu sa zachytávajú na oblečení aj vo vlasoch.
Nefajčite v dome, dráždivé elementy ako tabak ešte viac stupňujú silu alergických príznakov .
Symptomatické lieky – antihistaminiká, lokálne kortikosterody- .... – uľavujú od príznakov alergie, ale nezabránia návratu ťažkostí po prerušení liečby.
Riešiť príčinu ochorenia (desenzibilizácia)
Je jediná liečba, ktorá lieči samotnú príčinu alergických ochorení. Pôsobí liečebne aj preventívne. Pacient si postupne privyká na alergén, ktorý mu zapríčiňuje ťažkosti. Riziko zhoršenia choroby sa vďaka desenzibilizačnej liečbe výrazne znižuje, symptómy alergie poľavujú a klesá spotreba symptomatických liekov.
Tipy na cestu
Urobili ste si zoznam vecí, ktoré chcete vidieť a ktoré oblečenie si zabaliť . Skôr než sa vyberiete na ďalšiu cestu, urobte si plán, ako zvládať alergie na cestách. Alergény sú všade a na dovolenke môžu spôsobiť mnoho nepríjemností.
Aby ste sa na dovolenke cítili čo najlepšie, prečítajte si nasledovné tipy:
Zbaľte si „alergickú tašku“ s dostatočnou zásobou liekov.
Skôr než si vyberiete konečnú destináciu, overte si, že sa máte kde ukryť v prípade, že sa objavia vaše príznaky a vy sa potrebujete dostať čo najrýchlejšie do vnútra.
Ak sa plánujete ubytovať v hoteli alebo v rekreačnom stredisku, objednajte si nefajčiarsku izbu a stravujte sa v nefajčiarskych reštauráciách. Cigaretový dym je jedno z najčastejších dráždidiel, ktoré môže zhoršiť príznaky vašej alergie.
V hoteli zameňte páperové vankúše za syntetické.
Zoberte si návleky na vankúše proti prachu.
Pri šoférovaní majte zatvorené okná a pustite klimatizáciu a vnútorný okruh. Keď si požičiavate auto z požičovne, prenajmite si nefajčiarske auto.
Najvhodnejšie prechádzky sú po daždi. Môžete chodiť do hlbokého lesa, tam je alergénov veľmi málo.
Počas horúcich veterných dní sa zdržujte čo najviac vo vnútri - vtedy býva peľová intenzita najvyššia.