Pre PRIMAR.sk redakcia Naša Rodina.sk
Dátum uverejnenia článku: 9. február 2008
PRIMAR.sk odporúča v súvislosti s týmto článkom on-line Urologickú poradňu
Máte chuť na chvíľky vášne, ale vášho muža či partnera sa vám napriek snahe nedarí prebudiť? Dôvodom môže byť buď vyprchanie vášne, alebo porucha erekcie – strašiak väčšiny mužov. Nemusíte sa tejto citlivej téme vyhýbať. Začnite ju riešiť!
Veď poruchy erekcie, alebo inak erektilné dysfunkcie, sa v dnešnej dobe dajú pomerne ľahko napraviť. Nie sú to totiž vážne ochorenia. Neschopnosť dosiahnuť či udržať erekciu, alebo problémy s nedostatočným stoporením penisu, sa dajú vylepšiť väčšinou pomerne rýchlo a pohodlne. Dôležitou podmienkou je ale riešiť ich včas.
Nejde o prejav starnutia
Veľa ľudí sa domnieva, že porucha erekcie je bežným prejavom starnutia. Samotný vek je však len málokedy jedinou príčinou problémov s erekciou - i keď je pravdou, že výskyt poruchy erekcie sa s rastúcim vekom muža zvyšuje. Nie je ale výnimkou, pokiaľ problémy v sexuálnom živote zažíva tiež mladší muž, ktorý je prepracovaný a je pod každodenným stresom.
Pôvodné príčiny tejto poruchy sú rôzne. Môže sa jednať napríklad o kombináciu nevhodného stravovania, fajčenia či nedostatku pohybu. Ďalšiu významnú skupinu tvoria psychologické faktory. Väčšina prípadov je však podľa lekárskeho výskumu spôsobená oslabeným krvným obehom v dôsledku zníženej hladiny oxidu dusnatého v cievach.
Riešenie je ľahké
Práve v tejto látke spočíva kľúč na zlepšenie krvného zásobenia. Oxid dusnatý je totiž zásadný faktor ovplyvňujúci priemer a rozťahovanie ciev a teda ich kapacitu k prenosu krvnej tekutiny do dôležitých orgánov tela. Mužom s erektilnou dysfunkciou ľahko môže pomôcť výživový doplnok Prelox, ktorý obsahuje tri účinné látky, ktoré spolupôsobia pri zvýšení hladiny oxidu dusnatého v tele, a stimulujú koncentráciu.
Urológ MUDr. Robert Maršík je presvedčený, že u miernejších foriem erektilnej dysfunkcie, nespôsobenej inými poruchami (napr. cukrovkou, aterosklerózou a pod.), je vhodné používať takéto prírodné látky s prirodzeným, cievy rozširujúcim účinkom: „Doba užívania sa odporúča aspoň tri mesiace. Potom môže lekár lepšie rozhodnúť o ďalších prípadných metódach, ako erekciu zlepšiť. Ukazuje sa, že užívanie prírodných látok obsiahnutých v Preloxe môže pacientom pomôcť udržať si tiež cholesterol a krvný tlak pod kontrolou.“
Rad predností
Podľa vedeckých štúdií má prípravok Prelox celý rad predností – až 70 % mužov uvádza podstatne ľahšie dosiahnutie erekcie, 78 % mužov poukazuje na ľahšie dosiahnutie a dlhšiu dobu erekcie, 65 % mužov má zvýšenú rannú erektibilitu. Nemenej dôležitý je fakt, že u prípravku Prelox sa nevyskytli žiadne vedľajšie účinky.
Čo na to urológ?
Čo je to erektilná dysfunkcia? Ako ju možno liečiť? Dá sa jej predchádzať? Kedy je potrebné vyhľadať lekára? Na tieto a ostatné často kladené otázky ohľadom erektilnej dysfunkcie nám odpovedal MUDr. Robert Maršík, urológ.
Aké sú príznaky porúch erekcie?
Z podstaty problému vyplýva, že je to rôzna miera erektilnej schopnosti – teda ztoporenia penisu. Posudzujú sa podľa tuhosti stoporenia a dĺžky jeho udržania pre uspokojivý sexuálny styk. Jedná sa teda o celkom širokú škálu porúch od miernejších cez stredne závažné až po úplnú neschopnosť erekcie. Tomu zároveň zodpovedá aj liečba.
Pri akej frekvencii je možné hovoriť o dysfunkcii?
O erektilnej dysfunkcií hovoríme, pokiaľ neschopnosť uskutočniť uspokojivý sexuálny styk trvá viac ako pol roka. Vyslovene frekvencia sa neposudzuje, pokiaľ je sexuálny styk inak plnohodnotný.
Ako je možné poruchám predchádzať? Aký má vplyv životný štýl dnešnej populácie na tento problém?
Pre vznik erektilnej dysfunkcie existuje celý rad tzv. rizikových faktorov. Z tých ovplyvniteľných životným štýlom je to predovšetkým eliminácia zvýšenej hladiny lipidov v krvi, fajčenia a dobrá kompenzácia glykémie u diabetikov. Väčšina týchto faktorov ovplyvňuje krvné zásobenie penisu. Inými slovami - rovnako ako u celého množstva iných ochorení, zdravý životný štýl slúži ako dobrá prevencia.
Aké je prepojenie porúch erekcie s inými chorobami?
Erektilná dysfunkcia je síce samostatná klinická jednotka, ale ako správne tušíte, vzniká v dôsledku iných prevažne systémových ochorení. Príčiny erektilnej dysfunkcie môžu byť cievneho, neurogénneho, psychického, hormonálneho a anatomického pôvodu. Rozsah odpovede nedovoľuje rozbor jednotlivých typov, skôr ako príklad: pri trvalej hyperlipidemii /zvýšenej hladiny tuku v krvi/ dochádza k rozvoju athresklerózy ciev vrátane genitálií. To má za následok slabšie cievne zásobenie penisu v dôsledku toho erektilnu dysfunkciu.
Aké je prepojenie erektilnej dysfunkcie a rôznych druhov športov?
Všeobecne povedané primeraná fyzická záťaž je z hľadiska erektílnej dysfunkcie pozitívna, keďže podporuje dobré cievne zásobenie. Keď nerátame možnosť úrazu genitálií, ktorá je pravdepodobná pri každom športe. Je to tiež závislé od špecifík jednotlivých športov. Toto však nie je možné zovšeobecňovať.
Kedy je potrebné vyhľadať lekára?
Pokiaľ porucha trvá viac ako 6 mesiacov.
Existujú štatistiky o veku a množstve mužov s týmto problémom?
Epidemiologické štúdie o výskyte erektilnej dysfunkcie v rôznych vekových skupinách existujú. Skúmajú sa len 2O rokov. Výsledky prvej veľkej štúdie, kde boli testovaní muži z amerického štátu Massachussets, prekvapili vedcov vysokým výskytom erektílnej dysfunkcie vo všetkých vekových skupinách, čo sa nepredpokladalo. Výskum pomocou dotazníkov hodnotiacich sexuálny život prebiehal na mužoch vo vekovom rozmedzí 40-70 rokov a kumulovane bol výskyt erektílnej dysfunkcie až 52%. V rôznej intenzite prebiehajú podobné výskumy v rôznych miestach sveta.
Je erektílna dysfunkcia dedičná?
Nie, erektilná dysfunkcia nie je dedičná.
Aký je rozdiel medzi Preloxom a Viagrou?
Viagra pôsobí cestou blokády fosfodiesterázy typu 5. Dôsledkom tohoto procesu je zvýšená relaxácia svaloviny toporivých telies penisu. Prelox pôsobí cestou náhlady prekursorov nutných k syntéze oxidu dusnatého, ktorého pôsobením rovnako dochádza k relaxácii svaloviny toporivých telies.
PRIMAR.sk odporúča v súvislosti s týmto článkom on-line Urologickú poradňu