SME

V zime ochorieme ľahšie alebo ako v zime obliecť deti

Pre PRIMAR.sk redakcia Naša Rodina.sk Dátum uverejnenia článku:  28. január 2008   Začiatok zimy lekári označujú ako obdobie sezónnych ochorení. Nádcha, chrípka, angína či zápal priedušiek privádzajú deti i dospelých do ambulancií

Pre PRIMAR.sk redakcia Naša Rodina.sk 
Dátum uverejnenia článku:  28. január 2008

 

Začiatok zimy lekári označujú ako obdobie sezónnych ochorení. Nádcha, chrípka, angína či zápal priedušiek privádzajú deti i dospelých do ambulancií lekárov častejšie ako inokedy. Prečo práve v tomto období ochorieme ľahšie?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Detská lekárka MUDr. Marta Špániková z Polikliniky na Fedinovej ulici v Bratislave uvádza celý rad dôvodov. „V zimnom období sme napríklad „spolčení“ viac ako inokedy, a navyše sa stretávame v uzavretých priestoroch. Choroby sa teda oveľa ľahšie šíria,“ vraví. Ďalším dôvodom je počasie. Raz sa prudko ochladí, potom zase oteplí. Nie vždy potom odhadneme, ako sa obliecť. „Niekedy seba alebo deti príliš naobliekame, potom sa spotíme a ochorieme. Alebo sa, naopak, oblečieme príliš ľahko a nachladneme,“ hovorí Špániková.

SkryťVypnúť reklamu

 

Obliecť sa je veda

„No však áno, ale správne sa obliecť je niekedy hotová veda,“ sťažuje si Marcela Nováková z Trnavy. Jej deti totiž tvrdia, že im nie je zima ani keď ostatné deti už chodia v hrubých vetrovkách a čiapkach a ani za svet si nechcú dať okrem svetra nič iné. „Vedia sa už v tomto veku samé odhadnúť, ako sa obliecť, alebo sa ešte na ne nedá spoľahnúť?“ pýta o radu.

„Myslím, že by to už mali odhadnúť, ale aj tak platí, že by sme sa nemali spoliehať len na deti ale ich aj jedným okom kontrolovať,“ radí Špániková. Pri menších deťoch, ktoré sú ešte v kočíkoch, platí, že by mali byť naobliekané tak ako mama, a k tomu ešte jednu vrstvu navyše. Na rozdiel od mamy sa totiž nehýbu.

 

Polročné deti sú najohrozenejšie

SkryťVypnúť reklamu

Na sezónne ochorenia sú zvlášť náchylnejšie najmä deti vo veku zhruba šiestich mesiacov. Polročné deti totiž už pomaly prichádzajú o protilátky od matky, ale ešte si nevytvorili vlastnú imunitu. „Je to obdobie, v ktorom je dieťa veľmi náchylné na choroby,“ upozorňuje doktorka Špániková. Aj preto bola kedysi chorobnosť detí vyššia ako dnes. Materská totiž trvala len štyri až šesť mesiacov, a deti v tomto veku nastupovali do jaslí, a keďže ich imunitný systém ešte nebol dostatočne funkčný, choroby si predávali jedna radosť.

Dnes sú deti doma spravidla až do troch rokov, matky ich dojčia – to všetko chorobnosť detí výrazne znižuje. Úplne ju však, samozrejme, neodstráni.

Svoje totiž zohrávajú aj genetické faktory, správna výživa, dostatok vitamínov, ale aj to, či chorobu náhodou nedonesie starší súrodenec, ktorý sa pohybuje v kolektíve.

SkryťVypnúť reklamu

 

Ako sa im vyhnúť

Dá sa sezónnym chorobám vyhnúť? MUDr. Špániková ponúka niekoľko dobrých rád, ako pravdepodobnosť, že chrípku, nádchu či zápal priedušiek nedostať. „Treba veľa vetrať, zdravo sa stravovať, chodiť na pravidelné prechádzky. Ale nie do hyper či supermarketov, ako sa stáva zvykom!“ upozorňuje. Práve tam sa totiž nakazíte najľahšie – vzduch je tu vlhký, vhodný pre vírusy a baktérie, a navyše sa tu stretáva veľké množstvo ľudí, aj chorých.

Vyhýbať sa treba, ako je známe, prostriedkom mestskej hromadnej dopravy, Marta Špániková považuje za veľké riziko nákazy aj výťah. „Vždy svojim pacientkam hovorím, aby v tomto období výťah vetrali – nech ho najprv otvoria, počkajú minútku a až potom nastúpia. Vo výťahu je totiž vlhko a teplo, takže sa v ňom bacilom darí. Ak sa v ňom predtým viezol chorý človek, je veľká pravdepodobnosť, že ochoriete aj vy.“

SkryťVypnúť reklamu

 

Dobré rady pri liečbe

  • Ak už vy alebo vaše dieťa ochoriete, je veľmi dôležité nezabudnúť na hygienu nosa. To je totiž veľmi dôležitý orgán - v lete ochladzuje sliznice na 37 stupňov celzia, v zime zase na tú istú teplotu zohrieva. Ak je však zanesený „soplíkmi“, nemôže svoje funkcie plniť dostatočne a choroba sa zbytočne predlžuje.

 

  •  dopĺňajte vitamíny, najmä C, pretože telo ho potrebuje vo zvýšenej miere. V prírodnej podobe sa nachádza najmä v zemiakoch, kyslej kapuste, čínskej kapuste či citrusovom ovocí.

 

  • Pri liečbe antibiotikami je vhodné dodávať vo zvýšenej miere vitamíny B, a tiež preparáty s probiotickou kultúrou, aby sa udržala správna črevná flóra a predišlo sa hnačkám.

 

SkryťVypnúť reklamu
  • Doma by ste mali vytvoriť vlhké prostredie, ktoré zabráni vysušovaniu nosných slizníc. Postačí aj prevesiť na noc cez radiátor vlhký uterák.

 

  • No a na záver ešte jedna dobrá rada: nezabúdajte na to, že sezónne ochorenia sa prenášajú kvapôčkovou nákazou, teda vzduchom pri kýchaní či kašľaní, a dotykom.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  3. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  5. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  6. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  8. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  1. Letná háčkovaná móda a kúsok mora u vás doma
  2. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  3. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  4. Ako znížiť vysoký tlak a cholesterol
  5. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  6. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  7. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  8. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 10 383
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 10 204
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 4 888
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 031
  5. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 239
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 1 869
  7. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 1 787
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 577
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu