SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Desatoro o zápisoch do základnej školy

Pre PRIMAR.sk redakcia Naša Rodina.sk Dátum uverejnenia článku: 18. január 2008   Dovŕši vaše dieťa tento rok šesť rokov? Potom s ním musíte ísť na zápis do základnej školy, a to aj vtedy, ak uvažujete, že požiadate o odklad školskej

Pre PRIMAR.sk redakcia Naša Rodina.sk 
Dátum uverejnenia článku: 18. január 2008

 

Dovŕši vaše dieťa tento rok šesť rokov? Potom s ním musíte ísť na zápis do základnej školy, a to aj vtedy, ak uvažujete, že požiadate o odklad školskej dochádzky kvôli školskej nezrelosti. Ak máte doma predškoláka, potom sa vám iste zíde zopár dobrých rád...

1. Termíny zápisov

Zápisy prváčikov do škôl začínajú 15. februára a budú trvať do 15. marca. Presný deň a miesto zápisu do jednotlivých škôl nájdete na výveskách škôl, a tiež na internetových stránkach škôl (prípadne aj na stránkach školských výpočtových stredísk). Domov vám môže prísť aj pozvánka na zápis.

Skryť Vypnúť reklamu

Do školy môže byť zapísané len dieťa, ktoré bude mať najneskôr v septembri tohto roka šesť rokov. V prípade nadaných detí sa môžu zapísať aj päťročné deti.

 

2. Rajonizácia už neexistuje

Rodič sa môže rozhodnúť pre akúkoľvek školu podľa svojho výberu, či už štátnu, súkromnú alebo cirkevnú, pretože už neplatí rajonizácia podľa miesta bydliska. Platí však pravidlo, že riaditeľ školy mimo školského obvodu musí s prijatím dieťaťa súhlasiť. V časoch, keď kvôli vyššiemu rozpočtu riaditelia škôl doslova bojujú o každého prváčika, by to však nemal byť problém.

Ak by predsa len nastala situácia, že škola mimo bydliska odmietne žiaka prijať, základná škola v obvode trvalého bydliska dieťaťa to urobiť nemôže. Zo zákona je totiž povinná prváka prijať.

Skryť Vypnúť reklamu

 

3. Ako zistiť, či je škola kvalitná?

Cirkevná? Štátna? Súkromná? So zameraním na jazyky? Alebo radšej alternatívna? Ako sa len rozhodnúť?! Výber škôl je dnes naozaj široký.

V rozhodovaní vám môžu pomôcť výročné správy škôl, ktoré sú základné školy povinné zverejniť ešte pred zápisom. V nich by ste mali nájsť informácie o tom, na čo je škola zameraná, akú má škola úspešnosť pri prijatí na strednú školu, aké záujmové krúžky ponúka či akými úspechmi v súťažiach sa môže popýšiť.

 

4. Čo si ešte všímať

Pozrite si tiež internetové stránky škôl a zistite si, aký majú výchovno-vzdelávací plán, akých kvalifikovaných učiteľov ponúkajú, aké majú ich žiaci výsledky v Monitore 9 (úroveň vedomostí žiakov deviateho ročníka), aké poobedňajšie krúžky škola ponúka, na čo je zameraná – na jazyky, na šport, prírodovedne, všeobecne?

Skryť Vypnúť reklamu

V prípade súkromnej školy si zistite aj to, kto za ňou stojí.

Informujte sa u známych. Pýtajte sa známych, ktorí majú školopovinné deti, do akých škôl chodia a či sú s nimi spokojní. Presne vám budú vedieť povedať, v čom vidia výhody aj nevýhody danej školy.

 

5. Vsaďte na učiteľku

Vaše dieťa nebude učiť škola, ale učiteľka. Preto vám doporučujeme presne si zistiť, ktorá učiteľka bude vaše dieťa učiť. Ak vám bude sympatická, niet čo váhať. Práve učiteľka je totiž rozhodujúca v tom, ako dieťa školu prijme, či do nej bude chodiť s radosťou alebo sa bude nebodaj odmietať učiť.

Choďte na otvorenú hodinu a pozrite si učiteľkinu vyučovaciu hodinu: všímajte si, ako motivuje a hodnotí deti.

 

6. Choďte na deň otvorených dverí

Určite navštívte školu osobne a pozrite si jednu vyučovaciu hodinu u učiteľky, ktorá by mala učiť vaše dieťa. Väčšina škôl vám to bez problémov umožní. Všímajte si, ako učí: Snaží sa viac využívať pochvalu, alebo radšej deti kritizuje? Snaží sa deťom pomôcť preklenúť ťažkosti, alebo im dáva pocítiť, že nestačia školskému tempu? Porovnáva deti navzájom a tak nepriamo vytvára napäté vzťahy medzi deťmi, alebo nerobí medzi deťmi rozdiely a snaží sa k nim pristupovať rovnako? Aj to sú maličkosti, ktoré vám napovedia, ako sa vaše dieťa v škole bude cítiť.

 

7. Čo bude na zápise a čo si priniesť?

Na zápis potrebujete doniesť rodný lisť dieťaťa, občiansky preukaz rodiča a niektoré školy automaticky vyžadujú aj poplatok za školské pomôcky.

Zápis je vcelku jednoduchý: učitelia námatkovo kontrolujú pripravenosť žiačikov na školu: skúšajú, či vedia rozoznať farby, základné počty, základné geometrické tvary, či sa vedia podpísať. V niektorých školách odvádzajú učitelia deti na chvíľu do tried od rodičov, aby zistili, nakoľko sú samostatné.

 

8. Nie ste si istý? Prihláste dieťa na dve školy

Pokiaľ ani do dňa zápisu nebudete pevne rozhodnutí, ktorú školu pre dieťa vybrať vybrať, choďte na zápis a zapíšte ho na dve školy. Približne do mesiaca vám príde oznámenie o prijatí dieťaťa do školy a odvtedy sa musíte do stanoveného termínu (cca dva týždne, je to napísané v rozhodnutí, ktoré vám príde), rozhodnúť pre určitú školu.

Tej druhej však musíte dať vedieť, že dieťa do školy nenastúpi, lebo je už prijaté na inú školu, aby ste zbytočne nedržali miesto pre iné dieťa.

 

9. Ako požiadať o odklad

Ak dieťa nie je na školu dostatočne telesne a duševne pripravené, môžete jeho nástup do prvej triedy odložiť o rok. Stačí, ak svoje rozhodnutie oznámite pri zápise do školy a písomne požiadate riaditeľa školy o odklad začiatku povinnej školskej dochádzky o jeden školský rok. Po odklade by ste sa mali obrátiť na psychológa, ktorý dieťaťu spraví test školskej zrelosti, a to najlepšie v máji až júni (čas hrá veľkú úlohu, v jarných mesiacoch pri zápisoch ešte dieťa nemusí byť pripravené, ale počas leta už napríklad áno).

O odklad dochádzky môžete požiadať aj neskôr, a to písomnou formou, pričom svoje stanovisko by ste mali odôvodniť stanoviskom lekára, psychológa či riaditeľky materskej školy. Riaditeľ školy vám na žiadosť písomne odpovie a vydá rozhodnutie.

 

10. Čo by mal vedieť prvák

Prototyp dostatočne zrelého školáka by mal vyzerať asi takto:

 

 • REČ: Dieťa pripravené na školu by malo mať dostatočnú slovnú zásobu a hovoriť čisto a zrozumiteľne. Malo by poznať: svoje celé meno, adresu, členov rodiny, dni v týždni, ročné obdobia (prípadne aj mesiace v roku), základné farby,  geometrické tvary, pomenovať bežné zvieratá, rastliny, časti tela. V čom má veľa detí problémy, je rozvinutá sluchová analýza: budúci školák by mal vedieť povedať, aké písmeno je na začiatku slova, aké na konci, prípadne aj vytlieskať slabiky a hlásky.

 

 • SOCIÁLNA ZRELOSŤ: Dieťa zrelé do školy sa nehanbí nadviazať kontakt s inými deťmi alebo dospelými. Vie sa samé prezuť, obliecť, umyť, chodí na toaletu. Nerobí mu problém ostať chvíľu bez rodiča (niektoré školy to testujú tak, že pri zápisoch deti od rodičov zoberú a nechajú ich samé pracovať v triede). Pri príchode vie pozdraviť, pri stolovaní sa nerozptyľuje hraním alebo rozprávaním, vie si po sebe upratať hračky a nemá problém hračky požičať. Vie sa sústrediť na jednu činnosť aspoň 20 minút a vie ju aj dokončiť. Vie rozoznať hru od povinnosti, vie spolupracovať. Dieťa by nemalo mať problémy povedať svoje želania, prípadne starosti, ktoré ho trápia. 

 

 • JEMNÁ MOTORIKA: Takmer hotový školák by mal vedieť správne držať písacie potreby, napodobiť tvary písma, geometrické tvary, a nakresliť kompletnú postavu človeka ( s hlavou, krkom, rukami, nohami, a bruchom). Mal by vedieť kresliť čiary, vlnovky, osmičky. Vyfarbiť obrázky, strihať, modelovať, navliekať korálky.

 

 • HRUBÁ MOTORIKA: Dieťa by nemalo mať problém ani s hrubou motorikou: vie skákať (aj na jednej nohe), behať, preliezať, chytať a hádzať loptu, skákať cez švihadlo, robiť kotrmelce.

 

 • ORIENTÁCIA: Dieťa pripravené na vstup do školy vie povedať, kde je vpravo, kde vľavo, a kde hore, dole, ponad, popod, cez. Nezablúdi v mieste svojho bydliska, pozná pravú a ľavú ruku. Vie sa orientovať aj v čase (dnes, včera, zajtra, ráno, obed, večer, bude, bolo). Rozozná základné farby a geometrické tvary.

 

 • POČÍTANIE: 6-ročné dieťa by malo vedieť počítať do desať, poznať číslice od jedna do desať a vedieť ich priradiť k počtu. Rovnako by malo vedieť priradiť počet predmetov k číslu, rozlúštiť ľahké matematické hádanky. Vie rozlišovať čo je viac, čo menej, veľa, málo, trochu.

 

 • CHCE SA UČIŤ: V neposlednom rade by sa malo dieťa pripravené na vstup do školy rado učiť: chce vedieť viac, pýta sa rodičov na jednotlivé písmená, zaujíma sa o základné počty. Má v zásobe neustálu paľbu otázok typu: prečo? Rado dostáva nové úlohy a rieši ich, a vydrží ich riešiť až do konca? Potom je na školu pripravené.
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 5. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 6. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 2. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 3. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 5. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 8. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 9. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 10. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 26 951
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 21 780
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 167
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 686
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 12 351
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 854
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 813
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 961
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 739
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 10 413
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Navrhli odvolať rektora STU Fikara, na rokovaní bola polícia

Akademici si odhlasovali koniec Miroslava Fikara.

Rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) Miroslav Fikar.
Viliam Turan na archívnej fotografii.
Roman Prymula.

Slovensko otestujú celoplošne cez víkend (minúta po minúte)

Počas pilotnej fázy plošného testovania otestovali 140 945 ľudí.

v popredí vpravo premiér Igor Matovič, v pozadí sprava minister zdravotníctva Marek Krajčí, minister obrany Jaroslav Naď a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl Daniel Zmeko na brífingu s novinármi počas prestávky zasadnutia Ústredného krízového štábu.