SME
Pondelok, 26. október, 2020 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Zväčšenie pier

Pre PRIMAR.sk:  Súkromná klinika plastickej chirurgie, estetickej medicíny a laserovej medicíny Esthetic .   Veľmi atraktívny skrášľujúci zákrok, ktorý sa vykonáva viacerými technikami. Najmenej traumatizujúce je použitie

Pre PRIMAR.sk: 

Súkromná klinika plastickej chirurgie, estetickej medicíny a laserovej medicíny Esthetic .

 

Veľmi atraktívny skrášľujúci zákrok, ktorý sa vykonáva viacerými technikami. Najmenej traumatizujúce je použitie mikroexpandérov a mikroimplantátov. Operačné zákroky sú ako každý chirurgický zákrok spojené s rekonvalescenciou.

 

Vstrebateľné materiály

Obsahujú obvykle kolagén, dextran, kyselinu hyaluronovú. Do pier sa vpravujú pomocou tenkej ihličky. Zákrok sa vykonáva obvykle v lokálnom znecitlivení. Výsledný tvar a veľkosť pery je vecou dohody medzi lekárom a klientom. Nie je však okamžitý. Pera po aplikácii materiálu ihneď opuchne, a jej okolie zružovie. Môže vzniknúť aj krvný výron, ktorý sa prejavuje modrinou .Známky opuchu miznú asi po 48 hodinách, modriny však môžu pretrvávať i 5 dní. Materiál je vstrebateľný .Začína sa postupne vstrebávať po 4-5 týždňoch ,mizne do 2-3 mesiacov.

Skryť Vypnúť reklamu

 

Nevstrebateľné materiály, mikroimplantáty.

Sú založené na báze polymetylmetaakrylátov, ktoré sa v tele nerozkladajú. Ich objem vpravený do pery definitívne pretrváva. Pera sa nimi tvaruje a vyplňuje. Sú veľmi obľúbené. Lekár, ktorý ich aplikuje musí rozumieť estetike pery. Podobne ako predchádzajúce materiály i mikroimplantáty sa vpravujú do pier pomocou tenkej ihličky v lokálnom znecitlivení. Pera po aplikácii tiež opuchne cca na 48 hodín. Nie sú vylúčené krvné výrony vo forme modriniek, ktoré pretrvávajú 5-7 dní. Materiál sa dá doplňovať podľa želania. Základná dávka je 1 ml.

 

Operačné techniky

Je viacero operačných technik úpravy pier:

 

Povytiahnutie hornej pery

V niektorých prípadoch je potrebné povytiahnuť strednú časť hornej pery tzv. Cupidov oblúk nahor. Vykonáva sa u vrodenej dlhej alebo vekom poklesnutej hornej pery. Rez je vedený pod nosnými dierkami a po zhojení je prakticky neviditeľný.

Skryť Vypnúť reklamu

 

Vysunutie červene

Hrúbku červene hornej aj dolnej pery možno rozšíriť jej operačným vysunutím navoním. Rezy sú vedené v červeni a v sliznici pery a po zhojení sú neviditeľné.

 

Transplantácia tuku

Tuk možno transplantovať do pier za účelom ich zväčšenia v podobe rozdrveného tuku alebo prenesením živých tukových buniek. V prvom prípade tuk odoberáme z dohodnutého siesta liposukčnou kanylou z malej ranky. Tukové bunky sú rozdrvené a po čase sa takto prenesený tuk vstrebe. Živé bunky možno odobrať len spolu s kožou. Na odberovom mieste sa operatér s klientom dohodne. Takýto transplantát sa nevstrebe, ale trvale peru zväčší.

Operačné zákroky sa vykonávajú v lokálnom znecitlivení. Pooperačný priebeh je prirodzene sprevádzaný opuchom a krvnými výronmi. Rekonvalescencia trvá individuálne 7-14 dní ohľadom na skutočnosť ,že tvár je stredobodom pozornosti.

Skryť Vypnúť reklamu

 

Otázky a odpovede:

Iveta:

Moja priateľka si nechala zväčšiť pery mikroimplantátom. Čo je to vlastne mikroimplantát?

Zmyselné pery, zvýraznené lícne kosti, vyhladené ryhy okolo pier a úst, ryhy na čele, to sú pozitívne výsledky aplikácie mikroimplantátu.

Čo to je vlastne mikroimplantát? Sám názov napovedá, že ide o vnesenie cudzieho telieska, respektíve teliesok mikroskopických rozmerov do ľudského tkaniva, najčastejšie v oblasti tváre. Mikroskopické telieska uložené v správnej vrstve kože, stimulujú okolo seba rast nových buniek. Podľa ich množstva a rozloženia sa príslušná oblasť vyplní, spevnie, napne sa, prípadne vyklenie nad okolie.

Účinok mikroimplantátu je trvalý, na rozdiel od dočasných rýdzo tekutých koloidných látok.

Aplikácia mikroimplantátu je veľmi náročná a patrí do skúsených a citlivých rúk plastického chirurga s dobrým estetickým cítením. Vhojuje sa 6 týždňov a po tomto období možno k mikroimplantátu prípadne pridať ďalší objem.

Obavy z alergie rešpektujeme. U polyalergických pacientov používame testačnú dávku. Používame však len mikroimplantáty schválené Európskou komisiou pre aplikáciu cudzorodých materiálov. Tieto sú bezpečné a pri mnohonásobnej aplikácii sme alergiu dosiaľ nezaznamenali.

Mikroimplantát má obľubu hlavne u ľudí, ktorí chcú svoj problém riešiť bez operácie. Jeho podanie napríklad do pery spôsobí opuch trvajúci 1-2 dni. A výsledok je na svete! Pri krehkých cievach však vyvolá krvné výrony do 1 týždňa.

Mikroimplantát sa podáva bez anesthézie, len s povrchovým znecitlivením kože. Ak má byť jeho podanie úspešné, musí sa pacient riadiť doporučením plastického chirurga, hlavne v množstve použitého, mimochodom, drahého mikroimplantátu.

 

Hana:

Mám úzke pery a zistila som, že je možné ich zväčšiť. Aké sú na to možnosti?

Slovenky sú všade uznávané ako krásne ženy možno i preto, že je u nás toľko rôznorodých typov. Tak i pery našich žien sú veľmi rôznorodo formované, raritou sú u nás snáď len negroidné pery. Belošky a hlavne severské typy inklinujú ku stenčovaniu najprv hornej, a potom i dolnej pery.

Ideálna pera má približne rovnako širokú hornú a dolnú peru. Línia medzi perami je rovná, nezvlnená. Vrcholy Cupidovho oblúka sú jasne vykreslené a vzdialené cca 3-4 mm od stredovej línie. Pera prominuje najvýraznejšie v bielej línii, t.j. na rozhraní bielej kože a červene hornej pery. Kútiky smerujú vodorovne alebo ľahko nahor. Červeň oboch pier sa vykle-nuje v ľahkom oblúku navonok. V mojej praxi sa najčastejšie stretávam s požiadavkami na riešenie hrúbky a tvaru hornej pery. Pera býva plochá, inokedy tenká, stenčená v bočných častiach červene, chabá z profilu neprominuje, kútiky má poklesnuté. Poruchy plnosti máva najčastejšie dolná pera.

U nás pery zväčšujeme a upravujeme v zásade dvoma spôsobmi. Chirurgicky a mikroimplantátmi. Chirurgické zväčšenie pozostáva z vysunutia tkaniva pery zvnútra navonok, čím sa pera stáva plnšou a širšou. Jazvy nie sú viditeľné, opuch trvá 2-3 týždne. Peru rozšíri i tzv. lifting pery, pri ktorom sa pera v jeho hornom okraji vytiahne nahor. Výkon zanecháva pomerne tuhú jazvu.

Mikroimplantáty sú trvalé a dočasné. Ich aplikácia je náročná. Vytvarovanie a vyplnenie pery touto metodikou je vecou množstva materiálu, estetického cítenia a skúsenosti chirurga. Opuch trvá 48 hodín, pera nie je v pravom slova zmysle traumatizovaná. Pohovor u tohto druhu skrášlenia hrá veľmi významnú rolu. Vzájomné porozumenie problematiky je nevyhnutné. Ženské pery sú predsa malé umelecké dielko.

 

Eva:

Dajú sa vrásky na perách odstrániť mikroimplantátom?

Cieľovou skupinou pre odstraňovanie vrások okolo pier je pre plastického chirurga vek nad 40 rokov, len výnimočne menej.

Ku vzniku týchto nepríjemných kolmých vrások dochádza pri stenčovaní kože nad červeňou hornej a dolnej pery. Stráca sa „biela línia", t.j. rozhranie medzi bielou a červenou kožou pier. Táto línia je za normálnych okolností, hlavne v mladosti a pri plnom zdraví, tuhá, pevná a mierne prominuje nad okolie. Dokonca ani pri našpúlení pier cez ňu kolmé mimické vrásky neprejdú. Stenčenie bielej kože a vymiznutie bielej línie pier znamená vznik kolmých vrások a ich prenikanie do červene, najprv pri mimike a neskôr i v kľude. Mnohé ženy, ktoré absolvovali face lifting sú sklamané, že ich tvár má i naďalej nepríjemný nádych stareckosti. Tieto vrásky sa však ani najdokonalejším liftingom nedajú odstrániť. Vyžadujú si špeciálny zákrok.

V súčasnosti máme k dispozícii niekoľko možností: peelingové metódy, laserové techniky a mikroimplantáty.

Peelingove metódy patria medzi sezónne operácie. Vykonávame ich výlučne v zimnom období. Spočívajú v odstránení vekom zmenenej povrchovej vrstvy kože a vyprovokovaní regeneračných omladzujúcich mechanizmov. Laserove techniky menia kvalitu kolagénneho tkaniva, ktorého vlákna vekom ochabujú.

Mikroimplantát má celoročnú možnosť aplikácie a ide v podstate o doplnenie tkaniva, ktoré sa vekom stratilo. Aplikuje sa do kolagénnej vrstvy kože, dopĺňa ju a vystužuje. Maximálne množstvo mikroimplantátu sa podáva do miest, kde sa nachádzajú kolmé vrásky. Rozhodnutie o riešení je individuálne.

 

Pavla:

Je v mikroimplantátoch silikón?

Určite nie! Tekutý silikón sa na vstrekovanie do tkaniva nepoužíva už mnoho desaťročí.

V päťdesiatych rokoch bol tekutý silikón v plastickej chirurgii hitom. V tomto čase plastická chirurgia moderného typu ešte len vykročila vpred, a to ruka v ruke s vedeckým výskumom okrem iného i umelých hmôt. Injekcie tekutého sili-kónu sa začali používať na vypĺňanie defektov tváre pri vrodených chybách, po úrazoch, ale napríklad aj na zväčšovanie prsníkov a vyhladzovanie vrások. Okamžitý efekt bol pekný, ale následky boli veľmi nepriaznivé. Tekutý silikón vpravený do tkaniva vyvolával bolestivé pseudozápaly vo forme uzlov - silikónómov. Dochádzalo k znehodnoteniu tkaniva.

U nás bol v tom čase s ohľadom na izoláciu krajiny použitý len ojedinelé. Od päťdesiatych rokov výskum pokročil a vyvinuli sa materiály, ktoré plnia svoj účel a nereagujú pritom s ľudským tkanivom. Sú neškodné. Delia sa voľne na dočasné a trvalé. Dočasný mikroimplantát je tvorený materiálom, ktorého objem vpravený do tkaniva sa postupne vstrebáva. Sú tvorené látkami blízkymi organizmu. Trvalý mikroimplantát je založený na inertnej báze, podobne ako tušové lupienky pri tetováži. Organizmus s nimi nereaguje, nevstrebava ich, ale si ich obaľuje vlastným kolagénom, a tým zachováva ich objem.

Podobne ako makroimplantáty (napríkald prsné) i mikroimplantáty sú dnes vyvinuté na vysokej úrovni. Osobne si myslím, že v budúcnosti ich nahradia vlastné vypestované tkanivá.

 Predchádzajúca téma
Vystuženie pier vlastným tkanivom

 Nasledujúca téma
RHINOPLASTIKA - operácie nosa

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Fresh Market má novú predajňu Sanagro. Takto to tam vyzerá
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 7. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 8. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 2. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 4. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy
 6. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 7. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 8. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 9. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 10. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 20 277
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 18 702
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 14 001
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 277
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 659
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 279
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 553
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 504
 9. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 223
 10. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 223
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Občania boli veľmi zodpovední, hodnotí Naď. Spokojný je aj Matovič (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 43 843. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 165 obetí.

Minister obrany Jaroslav Naď.

Špeciálny prokurátor Kováčik ide do väzby, rozhodol súd

Súd zobral do väzby aj druhého obvineného Norberta Pakšiho.

Policajná eskorta a príslušníci Národnej kriminálnej agentúry privádzajú vysokého postaveného policajného funkcionára Norberta Pakšiho a špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika na pojednávanie na Špecializovaný trestný súd v Pezinku.
Komentár Tomáša Prokopčáka

Prevrat na STU

Na Slovenskej technickej univerzite sa pokúsia odvolať rektora.

Tomáš Prokopčák.
Zdravotníci v nemocnici v Kyjove.