sleduje zmeny teploty tkanív, ktoré týmto štrukturálnym zmenám predchádzajú.
Prístroj – mikrovlnový rádiometer meria intenzitu vlastného elektromagnetického žiarenia vnútorných tkanív pacienta v rozsahu veľmi vysokých frekvencií, ktoré je úmerné teplote tkanív. Zmena teploty (teplotná anomália) môže byť vyvolaná hlavne zosilením metabolizmu rakovinových buniek, na čom je založená skorá diagnostika rakoviny (predklinické štádium)
.
Je známe, že merné vylučovanie tepla v nádore je priamo úmerné rýchlosti jeho rastu, t.j. rýchlorastúce nádory sú „horúcejšie“ a preto sú lepšie viditeľné na termogramoch. To znamená, že rádiometria má unikátnu schopnosť zistiť hlavne rýchlorastúce nádory.
Zapojenie rádiotermometrického (RTM) vyšetrovania privedie k prirodzenej diagnostickej selekcii pacientov chorých napr. na rakovinu prsníka s búrlivým rastom nádoru.
Základnou odlišnosťou mikrovlnovej rádiometrie od dobre známej infračervenej (IČ) termografie je v tom, že IČ termografy umožňujú zmerať a vizualizovať teplotu kožných tkanív, kdežto mikrovlnová rádiotermografia poskytuje informácie o teplote v hĺbke niekoľkých (5 - 7) centimetrov. Preto je možné hovoriť, že mikrovlnová rádiometria umožňuje zmerať vnútornú teplotu tkanív a vizualizovať ju na obrazovke monitora.
Obr. 1: Teplotné pole prsníka pacientky B., 49 rokov, mastitída mliečnej žľazy pred liečbou (1. 4. 1997)
.
Obr. 2. To isté po liečení (30. 4. 1997)
Metóda mikrovlnovej rádiometrie svojím princípom pôsobenia je absolútne bezpečná pre pacientov a obsluhu, pretože pri vyšetrení sa vykonáva meranie intenzity vlastného elektromagnetického žiarenia tkanív človeka. Jej použitie je mimoriadne efektívne pre objektívnu kontrolu priebehu liečenia.
Meranie vnútornej teploty sa vykonáva neinvazívne.
Prístroj RTM – 01 – RS sa testoval v skúšobnej prevádzke v Národnom Onkologickom Ústave na Klenovej ulici v Bratislave v ambulancii IČ termografie, v úzkej spolupráci s prsníkovou ambulanciou so zameraním na diagnostiku rakoviny prsníka a osvojenie si diagnostickej techniky na tomto prístroji.
Od 15.marca 2006 spoločnosť PTI otvára diagnostickú ambulanciu v Národnom onkologickom ústave Klenová 1 v Bratislave.
Vo svete sú najväčšie skúsenosti s RTM diagnostikou nasledovné: vykonanie screeningových vyšetrení s cieľom vyčlenenia rizikovej skupiny komplexné použitie spolu s mamografiou s cieľom zníženia falošných záporných výsledkov do 2% kontrola priebehu liečenia nezhubných a zhubných ochorení vyšetrenie prsníka u mladých a tehotných žien včasné objavenie recidivujúcich nádorov, metastáz v mäkkom a kostnom tkanive hodnotenie prognózy zhubných novotvarov a výber pacientov s rýchlorastúcimi nádormi...