neurodermitídou. Predilekčnými miestami bývajú oblasti genitálií a pazúch, zákolennej jamky, očných viečok a bočné strany hrudníka. Diagnóza je kvôli typickému vzhľadu bradavíc jednoduchá. Liečba pozostáva z ich odstránenia za lokálneho umŕtvenia alebo v narkóze; možnou alternatívou je kryoterapia.
Pôvodca ochorenia Poxvirus mollusci patrí do skupiny poxivirusov, ako aj vírus, ktorý spôsobuje pravé kiahne. Jedná sa o 300 nm veľké čiastočky, takzvané quadevirusy, ktoré je ešte možné vidieť svetelným mikroskopom. Obsahujú DNA.
Nákaza Poxvirus mollusci sa prenáša cez minimálne poranenú pokožku na plavárňach alebo pohlavným stykom.
Pôvodca ochorenia sa vyskytuje na celom svete, obzvlášť často na ostrovoch v Pacifickom oceáne.
Doba medzi nákazou a výskytom bradavíc je 2-8 týždňov.
Symptómy Kontagiózne bradavice sú mimoriadne častým nezhubným vírusovým ochorením kože. Obzvlášť často ju možno nájsť u detí, u dospelých liečiacich sa kortizónom a u pacientov s oslabenou imunitou. Dosť typickými bývajú papule o veľkosti špendlíkovej hlavičky až hrášku s centrálnym preliačením. Spravidla sa nachádzajú jednotlivo. Predovšetkým u pacientov s atopickým ekzémom dochádza ľahko k autoinfekcii. Bradavice sa vyskytujú v oblasti genitálií, na zadku ale aj na tvári, krku, očných viečkach, v oblasti pazúch a po stranách hrudnej steny.
Diagnóza Diagnóza kontagióznych bradavíc sa vzhľadom na ich typický výzor určuje ľahko. Ďalšie vyšetrenia nie sú vo všeobecnosti nutné.
Ochorenie môže byť zamenené, hlavne v počiatočnom štádiu, s nasledovnými ochoreniami: condylomata acuminata, verrucae vulgares, xantómy.
Terapia Hlavnou metódou je chirurgické odstránenie bradavíc ostrou lyžičkou. Jednotlivé kontagiózne bradavice môžu byť odstránené za lokálneho umŕtvenia. Pri početných bradaviciach hlavne u malých detí sa odstraňovanie často prevádza v narkóze. Možná je aj kryoterapia (zmrazenie).
Prognóza Prognóza kontagióznych bradavíc je dobrá.