SME

Správne užívanie liekov

Tento článok bol uverejený so súhlasom iLekaren.sk   Ak pacient začne užívať liek, jeho účinok ovplyvňuje celý rad faktorov. Rozhodujúcim momentom úspechu je miera compliance - ochota pacienta spolupracovať pri dodržaní určitej

Tento článok bol uverejený so súhlasom iLekaren.sk

 

Ak pacient začne užívať liek, jeho účinok ovplyvňuje celý rad faktorov. Rozhodujúcim momentom úspechu je miera compliance - ochota pacienta spolupracovať pri dodržaní určitej farmakoterapeutickej schémy čo do času a spôsobu aplikácie lieku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bezpečnosť lieku je relatívny pojem. V podstate vyjadruje mieru akceptovateľného rizika, pretože každý liek môže byť rizikový. Podľa Zákona o lieku z r. 1998 je definícia nasledovná: „Nežiadúci účinok (NÚL) je každá neočakávaná a škodlivá reakcia, ktorá vznikla po podaní lieku v dávkach určených na preventívny, diagnostický alebo liečebný účel, alebo na ovplyvnenie fyziologických funkcií, alebo po používaní zdravotníckej pomôcky.“

SkryťVypnúť reklamu

Z hľadiska intenzity NÚL sa tieto klasifikujú ako:

A/ mierne – nemusia si vyžiadať prerušenie alebo zmenu terapie

B/ stredne závažné – vedú k zmene terapie, ale priamo neohrozujú život pacienta

C/ vážne – ich liečenie si často vyžaduje hospitalizáciu, alebo spôsobujú zníženie spoločenského uplatnenia.

Nežiadúce účinky liekov sa môžu vyskytnúť aj pri neprávnej kombinácii liekov (hlavne u starších ľudí, ktorí majú viacero chorôb), alebo pri nesprávnom použití lieku a potravy. Všetky voľnopredajné lieky, čaje a doplnky výživy môžu ovplyvniť celkový účinok lieku. Práve preto treba vždy informovať lekára o všetkých liekov, ktoré pacient užíva.

K nebezpečným interakciám liekov (vzájomnému pôsobeniu) patria tie, ktoré spôsobujú hypoglykémiu, zvyšujú pohotovosť ku krvácaniu, indukujú arytmie, vyvolávajú centrálne kŕče a hypertenzné krízy. Z toho vyplýva, že rizikové sú najmä skupiny:

SkryťVypnúť reklamu
  • Orálnych antidiabetík
  • Orálnych antikoagulancií
  • Srdcových glykozidov
  • Antiepileptík.

 

Takmer 60% pacientov neužíva lieky tak, ako im boli naordinované. Pri súčasnom podávaní piatich druhov liekov je plne spolupracujúcich len 33 - 44% chorých. Niekedy pacient nie je spôsobilý k tomu, aby užil lieky v súlade s predpisom. Je to najmä pri mentálnych poruchách, ale aj pri poruchách zraku. Sociálna non comliance nastáva u osamelých starších ľudí, zanedbaných, opustených, sociálne neprispôsobivých.

Interakcie liekov navzájom a interakcie liekov a potravín vznikajú hlavne na farmakokinetickej úrovni (na úrovni pohybu liečiva v organizme).

Niektoré interakcie liečiv s potravinami:

 

Liek Potraviny Nežiadúca interakcia
blokátory kalciových kanálov grapefruitový džús zvýšenie rýchlosti uvoľňovania
prípravky s časovo riadeným uvoľňovaním alkohol zvýšenie rýchlosti uvoľňovania
Benzodiazepíny kofeín antagonizovanie anxio-lytického (ukľudňujúceho) účinku

 

Veľmi často používaná skupiny liekov väčšinou voľnopredajných je skupina laxatív – preháňadiel. Ich podávanie je indikované v prípade náhle vzniknutej zápchy. Pri dlhodobom podávaní vzniká celý rad problémov – porucha motorickej a sekrečnej činnosti čreva. Pri neopatrnom podávaní môžu viesť laxatíva k poruchám elektrolytovej rovnováhy (pri hypokaliémii sa môžu vyskytnúť arytmie srdca). Tak isto pri zvýšenom používaní rastlinného preháňadla senna sa u starších ľudí znižuje účinok digoxínu a salicylátov.

SkryťVypnúť reklamu

Diabetici nastavení na inzulínovú liečbu by nemali konzumovať alkohol. Ten totiž znižuje glukoneogenézu (tvorbu glukózy v organizme), a tým zvyšuje hypoglykemický efekt inzulínu. Často používané analgetiká antipyretiká (salicyláty) zvyšujú bazálnu koncentráciu inzulínu, a tým jeho účinok.

Ľudia užívajúci lieky na zníženie zrážanlivosti krvi – antikoagulanciá – najmä kumarínové deriváty (napr. Orfarin, Warfarin) musia o tom informovať každého lekára, ktorého navštívia. Tieto látky majú množstvo interakcií s inými liekmi, napr. ich účinok zvyšujú protizápalové lieky, alkohol, rôzne akútne ochorenia, náhle zníženie telesnej hmotnosti. Na strane druhej ich účinok znižujú perorálne antikonceptíva, zvýšenie telesnej hmotnosti.

Veľmi častá otázka, vyskytujúca sa pri užívaní každého lieku, je: „Kedy si mám liek vziať, pred alebo po jedle? Tak napríklad antibiotiká z radu penicilínov a cefalosporínov sa majú užiť pred jedlom, lebo strava znižuje ich absorpciu. Teraz často používaný klaritromycín sa zase s potravou vstrebáva lepšie. Ak užívate doxycyklín je dobré ho užiť pred jedlom spolu s B vitamínmi (kvôli ochrane črevnej mikroflóry) a nezapíjať ho mliečnymi výrobkami, ktoré veľmi znižujú jeho absorpciu. Takisto antacidá s obsahom Mg a Al znižujú vstrebanie doxycyklínu. Naopak furantoín je vhodné zapiť mliekom. Látky s obsahom kyseliny acetylosalicylovej alebo ovocné šťavy sa nemajú konzumovať pri užívaní sulfametoxazolu (Biseptol, Bismoral), hrozí totiž zvýšené riziko vylučovania kryštálov kyseliny močovej do močových ciest.

SkryťVypnúť reklamu

Pre všetky antibiotiká zhodne platí prísne dodržiavať predpísaný interval medzi jednotlivými dávkami a užiť do konca celú predpísanú dávku. Je to dôležité kvôli zachovaniu účinnosti lieku a zamedzí sa tým vývoju rezistencie mikróba voči účinnej látke.

Často používaný Acylpyrín, hlavne pri horúčkovitých stavoch, na tlmenie slabých a stredne silných bolestí hlavy, zubov a kĺbov, môže pri nesprávnom dávkovaní (viac ako 0,5 -1 gram 4 až 6-krát denne) spolupôsobiť pri tvorbe žalúdočného vredu, vyvolať krvácavé stavy, zlyhanie obličiek.

Metabolity analgetika antipyretika paracetamolu spôsobujú pri predávkovaní (viac ako 4 gramy denne) v pečeni až nekrózu pečeňových buniek. Ďalší jeho metabolit je nefrotoxický.

Správnym užívaním liekov sa zaoberá aj Európske fórum farmaceutických asociácií a Európskej centrály WHO. Tieto inštitúcie v prvom rade rozvíjajú lekárnickú prax, v súčastnosti sa zoaberajú nasledovnými projektami:

SkryťVypnúť reklamu
  • Pýtajte sa na svoje lieky.
  • Starostlivosť o diabetika
  • Servis astmatika
  • Manažment hypertenzie
  • Prestaňte s fajčením
  • Lekárnici a HIV/AIDS

 

Na Slovensku je primárny prvý projekt. Jeho cieľom je zvýšením záujmu pacientov o informácie zlepšiť použitie liekov. To sa odrazí v zlepšenom zdravotnom stave pacientov, kvalite ich života, ale aj zníženej požiadavke na lieky a finančnej úspore.

 

Literatúra:

  • Lekárnicke listy 1/2004, Mgr. I. Minarovič, Phd. – Európske fórum farmaceutických asociácií
  • Milan Kriška a kol.: Memorix klinickej farmakológie
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu