Pre PRIMAR.sk: Sabina Zavarská, redaktorka
Redakčne upravené/aktualizované
Dátum uverejnenia článku: 17. júla 2008
Možno poznáte pocit, že už si nedokážete nič zapamätať, že váš mozog je preplnený informáciami a už sa doň nič nezmestí. Vyskytuje sa najmä, keď sme prepracovaní, preťažení vnímaním a riešením situácií. Väčšinou sa od nás vyžaduje robiť niekoľko vecí naraz, uvažovať nad mnohými alternatívami a prehodnocovať ich, promptne reagovať na zmeny, či náhle otázky a vzniknuté problémy – riešiť, komunikovať, kombinovať a najmä pamätať si.
Ani pamäť človeka nie je všemocná a nekonečná a môže sa nám pri preťažení stať, že nejaké informácie si pomýlime alebo zle zapamätáme, prípadne ich úplne zabudneme.
Prečo zabúdame? V našej spoločnosti je voči zabúdaniu zaužívaný dosť negatívny postoj. Len si predstavte, ako by reagoval váš nadriadený, keby ste mu nevedeli odpovedať na položenú otázku, alebo keby ste mu povedali, že ste na to zabudli. Určite nie pozitívne. To však na druhej strane neznamená, že si máte všetko pamätať.
Myseľ sa bráni proti preťažovaniu a my zabúdame. Zábudlivosť sa neraz považuje za nedokonalosť, alebo aj za prejav starnutia. Pritom ide len o obyčajnú obranu nášho mozgu a u aktívnych ľudí je zábudlivosť bežná, navyše aj potrebná. Prepínaním pamäti stráca ľudský mozog istú časť svojej nie neobmedzenej kapacity. Žiaľ, často ide práve o tú časť mozgu, ktorá zodpovedá za tvorivé myslenie. Ak aj nemáte vyslovene tvorivú prácu, je potrebné uvedomiť si, že tvorivosť sa odráža v každej dennej situácii a je potrebná na riešenie každého problému. Overenou pravdou je, že najlepšie nápady prichádzajú, ako náhle vnuknutia, v čase, keď je myseľ pokojná, nezaťažená. Ak sme celý deň zaťažení, stáva sa, že sa nám správne riešenie vybaví v noci, vo sne.
Naša pamäť má obmedzenú kapacitu, a preto by sme mali rozdeliť informácie na tie, ktoré sú pre nás podstatné a nevyhnutné na zapamätanie si a tie, ktoré napríklad môžeme ľahko získať, a teda nie je potrebné, zapamätať si ich.
Múdre „debilníčky“ Určite ste počuli alebo aj použili vetu: „Radšej si to zapíšem.“, či „Musím sa pozrieť, mám to zapísané.“ K podobným vyjadreniam väčšinou pridávame ospravedlňujúci tón. Na dobrú organizáciu a triedenie informácií, by sme mali byť však skôr hrdí, nie pociťovať hanbu. Diáre, papieriky, zošity a zápisníky (novinárom napríklad aj diktafóny), nám pomáhajú odľahčiť pamäť, a tak ponechať priestor na ďalšie potrebnejšie informácie. Nemusíme si predsa pamätať termíny, kedy, kde a s kým máme byť, čo kto povedal na porade, čo máme robiť v najbližšom období. Navyše dobre používaný diár nám pomôže aj lepšie si zorganizovať čas, zapísať si všetky potrebné telefónne čísla, adresy a kontakty, poznámkové zošity zase zatriediť a selektovať získané informácie. Papieriky používame najmä na upozornenie na dôležitú povinnosť, prípadne si zapisujeme, čo treba nakúpiť a podobne. Pre tých, ktorých práca sa spája s používaním počítača, sú dostupné mnohé programy, ktoré sú schopné zapamätať si vložené údaje a poznámky a aktuálne nám ich pripomenúť, jednoduchšie a trošku obmedzenejšie možnosti má nakoniec dnes už aj každý mobilný telefón. Nehovoriac o internete, ktorý nám ponúka prístup k mnohým informáciám, ktoré môžeme využiť v praxi, kedykoľvek.
Takže, nezaťažujte sa zbytočne, nehanbite sa používať všetky dostupné možnosti ukladania informácií. Až 70 % potrebných informácií si môžete pohodlne uložiť a kedykoľvek, v krátkom čase sa k nim vrátiť.
Tak, ako sa telo zbavuje nepotrebných, neužitočných látok, naša myseľ odstraňuje to, čo nie je pre jej činnosť nevyhnutné – zabúda. Túto činnosť môžeme sami aktívne podporiť uvoľnením sa pri počúvaní hudby, meditácii, aktívnom relaxe a podobne, ale najmä tým, že sa nenútime pamätať si veci, ktoré sa možno už zajtra zmenia, tie, ktoré si vieme rýchlo vyhľadať, alebo aj tie, ktoré budeme potrebovať o niekoľko mesiacov.
K najväčším kladom aktívneho človeka, či už v práci alebo v domácnosti, patrí práve nezaťažená a tvorivá myseľ, vždy prístupná novým pohľadom na skutočnosti, a nie iba schopnosť, čo najviac si zapamätať.
Sabína Zavarská