Prečisťujte si organizmus Výsledkom prevažne sedavého životného štýlu väčšiny z nás a konzumáciou stravy, ktorú naše telo spotrebuje takmer bezozvyšku (mäso, syry, ryby, tvaroh, ...), je spomalená funkcia čriev a zhoršenie trávenia celkovo. Zvyšky stravy neraz zostávajú v črevných záhyboch a môžu nám spôsobiť nepríjemné problémy, zahltenie organizmu škodlivinami, dokonca aj zníženie imunity.
Okrem vlákniny, ktorá by mala tvoriť každodennú súčasť našej stravy, môže v takýchto prípadoch pomôcť aj horčík. Zápcha je častým javom najmä u starších ľudí, ale čoraz častejšie sa dostáva aj medzi mladšie generácie. Nepríjemnosti nám spôsobuje už len tým, že sa cítime stále “plní”, ťažšie sa sústredíme. Navyše zápchu, alebo neprečistené črevá, sprevádzajú aj kozmetické problémy – do krvi sa dostávajú škodliviny, ktoré môžu spôsobiť kožné vyrážky. Čo robiť v týchto prípadoch?
Jedných z miernejších a prirodzených pomocníkov sú soli horčíka, ktoré patria aj v malých množstvách k tým najúčinnejším preháňadlám. Horčík dostal názov podľa chuti týchto solí, a tak jeho prítomnosť ľahko spoznáme. Obsahujú ju niektoré minerálne vody, napríklad aj známa Šaratica.
Soli horčíku tvoria aj podstatnú zložku morskej vody, ktorá nie je pitná práve pre ich nadbytok. Mali by sme ich však užívať veľmi striedmo - len v prípadoch, keď je naozaj potrebné podporiť nimi činnosť nášho tela.
V malej miere sa soli horčíku nachádzajú v obyčajnej pitnej vode, spolu so soľami vápnika, ktoré spôsobujú jej tvrdosť a zostáva rozpustený aj v prevarenej vode. Ďalšia súčasť horčíku - oxid horčíku veľmi dobre tlmí nadmerné pôsobenie žalúdočnej kyseliny, tzv. pálenie záhy. Navyše pritom doplňuje aj chýbajúci horčík v tele.
Výskumníci zistili, že nedostatok horčíku zvyšuje riziko ochorení srdca a ciev, znižuje krvný tlak, rozširuje cievy a môže zabrániť nebezpečnému zrážaniu krvi. Hrá mimoriadnu úlohu aj pri získavaní energie. Je kľúčovým prvkom pre asi tristo rozličných enzýmov, ktoré umožňujú telu získavať energiu zo skonzumovanej stravy. Každodenné dopĺňanie horčíka do nášho organizmu môže preto pomôcť pri udržiavaní zdravia a plnej funkcii viacerých orgánov.
Veľmi dobrým pomocníkom proti zápche je očista pomocou zeleninovej alebo ovocnej kúry, doplnková konzumácia kapusty – v surovom, či kvasenom stave a podobne. Prečisťovanie organizmu často sprevádzajú aj bolesti v črevách. V tomto prípade ide však o bolesti s pozitívnym účinkom, pretože sa z klkov v črevách odstraňujú zvyšky potravy, ktoré tam môžu byť uložené pri konzumácii nevhodnej a jednostrannej stravy dlhé mesiace.
Užívanie preháňadiel však treba brať s mierou, a to aj pokiaľ ide o prirodzené preháňadlá. V prvom rade by sme sa mali snažiť upraviť svoj stravovací režim a dopriať si viac pohybu. Nadmerné užívanie týchto látok môže spôsobiť odbúravanie aj tých látok, ktoré sú pre organizmus potrebné, nezdravé chudnutie a zníženie odolnosti organizmu.