Upozornenie: účelom tohto článku je informovať o rizikách spojených s užívaním drog a omamných látok a prostredníctvom informovanosti vystríhať a odradiť - predovšetkým mladých ľudí - od ich užívania. Je vyslovene zakázané používať akúkoľvek časť textov alebo celé články z tejto sekcie na akúkoľvek propagáciu alebo podporu k užívaniu drog. V tejto súvislosti si prosím dôkladne prečítajte sekciu " Dôležité právne upozornenie".
LSD silno ovplyvňuje vedomie a najčastejšie sa spája s hnutím hippies zo 60–tych rokov minulého storočia. Túto drogu vtedy užívalo veľa rebelov, ktorí hľadali jej prostredníctvom nové, dosiaľ nezvyčajné zážitky.
Potom sa na niekoľko desaťročí vytratil záujemo LSD. Do popredia sa dostalo znova až so vznikom technoscény. Tento omamný prostriedok sa často užíva ako „protiváha“ k speedu a extáze. Aj táto kombinácia drogy je mimoriadne nebezpečná. LSD účinkuje dlho – až 12 hodín – a trip (intoxikáciu) nemožno kontrolovať.
Droga
LSD sa syntetizuje z kyseliny lysergovej, ktorú obsahuje námel. Je to hubový parazit na obilí. LSD – dietylamid kyseliny lysergovej – je najsilnejší nám známy halucinogén, ktorý účinkuje už v najmenšom množstve. Účinná látka sa nakvapká na malé kúsky papiera (známky) alebo plsti. Užíva sa zvyčajne perorálne (prehltáva sa). Na trh sa dostáva aj vo forme piluliek a kapsúl. Takáto „známka“ obsahuje rôzne množstvo LSD (medzi 25 – 250 mg), preto nemožno jej účinok vopred odhadnúť. Microdots sú malé pilulky, v ktorých je skoncentrovaný vysoký obsah LSD.
Opojenosť
Po užití LSD dochádza k optickým ilúziám, zmeneným telesným pocitom a divokým halucináciám. Pod týmto vplyvom užívateľ vníma úplne inak okolitý svet. Obrazy začínajú ožívať, človek vidí predmety inak ako predtým, neustále sa menia ich farby, tvar a veľkosť, vidí veci, ktoré vôbec neexistujú – vníma svet z úplne inej perspektívy.
Niektorí užívatelia vravia, že majú pocit, akoby vystúpili z vlastného tela. Ten môže byť príjemný, ale i nepríjemný. Sú dobré a zlé tripy, pretože LSD je nevyspytateľné. Oveľa viac než pri iných drogách závisia aj od toho, ako sa človek pred ich užitím cíti a kde sa nachádza. Je najlepšie, ak je celkom uvoľnený v dôverne známom prostredí.
Často dochádza k zmenám nálady, strachu a stihomamu, stúpa dychová frekvencia, krvný tlak a telesná teplota.
Riziká
Psychóza, nekontrolovateľný hororový trip spojený s panickými stavmi, neprimeranými reakciami a znižujúcou sa výkonnosťou môže vzniknúť už po prvom užití.
Zriedkavosťou nie sú ani nehody a úrazy, ktoré majú na svedomí nebezpečné halucinácie. Pri predávkovaní hrozí zlyhanie činnosti srdca. Vypuknúť môžu aj doposiaľ skryté duševné choroby.
Obávané sú flashbacky (rekurentné psychické poruchy), ktoré sa môžu objaviť aj po mesiacoch. Sprevádzajú ich úzkostné stavy a hororové halucinácie, ktoré znova ožívajú predchádzajúci trip. Niekedy trvajú celé hodiny. Väčšinou bývajú rovnako hrôzostrašné ako samotný trip.