rukavice, môže sa vám koža ľahko nielen vysušiť, ale aj popraskať, a tým vzniknú ranky, ktoré okrem toho, že sú neestetické, môžu pre vás znamenať aj nebezpečenstvo prenosu rôznych ochorení. Navyše v takýchto prípadoch je ich funkcia obmedzená a už len pri klasickej manipulácii, napríklad s oblečením alebo papierom, nás môžu bolieť.
Umývanie a ošetrovanie rúk Umývanie rúk mydlom patrí k prvým hygienickým návykom, ktoré nás rodičia a vychovávatelia učili. Samozrejme, je potrebné, ale pričasté umývanie rúk mydlom nie je dobré a môže mať nepriaznivý efekt na pokožku. Navyše isté nízke percento populácie trpí prehnanou potrebou umývať si ruky, ktorá je skôr založená na psychickej potrebe čistoty, alebo nervozite, ako na reálne potrebe.
Pokožka rúk sa používaním alkalického mydla zbavuje tenkej tukovej vrstvičky, ktorá pokrýva povrch ľudskej pokožky. Táto vrstvička má za úlohu chrániť pokožku pred stratou vody, vysušovaním. Často umývané ruky bývajú preto suché, vráskavejú a starnú omnoho rýchlejšie, ako ostatné, menej umývaná pokožka iných častí tela. Pritom sú ruky vystavené omnoho viac škodlivým vplyvom pri práci, v kuchyni či aj v kancelárii, ako pokožka iných častí tela, ktoré sú skoro stále chránené pred vonkajšími vplyvmi vrstvou šatstva.
Dôležité je preto v prvom rade kvalitné mydlo, ktoré nevysušuje pokožku – ideálne sú krémové alebo bylinkové mydlá, či mydlá s prísadou prírodného oleja. Existuje množstvo krémov, ktoré okrem vyživujúcej a hydratačnej funkcie majú tiež funkciu dezinfekčnú a práve tie by mali byť každodennou súčasťou starostlivosti o ruky.
Samozrejme, intenzívnejší prístup si vyžaduje ochrana a starostlivosť o ruky, keď sú našim hlavným pracovným nástrojom najmä v nehygienickom alebo chemickom prostredí – práce v záhrade, v továrni, pri zamestnaniach s prevahou fyzickej činnosti, kde ich neustále používame, pri styku s rôznymi chemikáliami – farbami, čistiacimi prostriedkami a podobne.
Rukavice Najmä mladšia generácia sa často v zimných mesiacoch vyhýba používaniu rukavíc. Sú síce relatívne nepohodlné, sťažujú nám manipuláciu, ale ich nosenie v chladnom počasí je nevyhnutné nielen z hľadiska krásy pokožky, ale aj z hľadiska zdravia. Stačí si uvedomiť, že je pre nás úplne samozrejmé mať chránené nohy obuvou a ostatné časti tela odevom. Rovnako by malo byť prirodzené, že za chladného počasia si na ruky navlečieme rukavice.
Suché ruky si môžeme ošetriť hoci tým najbežnejším lanolínovým krémom, alebo glycerínom, ktorý zvláčňuje pokožku. Takáto ochrana jednak doplní vrstvičku tuku, jednak dodá rukám primeranú vlhkosť. Najlepšie je ošetriť si nimi ruky večer pred spaním. Cez noc má tak pokožka dosť času vstrebať potrebné látky z krému.
Studené ruky Keď máte stále, alebo často, studené ruky, nie je to tým, ako vám možno hovoria – „studené ruky, horúce srdce“. Problém je v nedostatočnom prekrvení. Prúdenie krvi zlepšíme, keď ruky ponoríme do horúcej vody na 10 – 20 sekúnd, potom ich ochladíme vo veľmi studenej vode. Tento postup opakujeme niekoľkokrát. V horúcej vode sa cievy a vlásočnice, ktoré zásobujú ruky krvou, roztiahnú, v chladnej vode stiahnú.
Pestované ruky patria dnes už nielen ku kráse ženy, ale aj mužov. Práve ruky môžu o nás povedať veľa, a hoci sa nám to nemusí zdať, zohrávajú dôležitú úlohu pri nadväzovaných súkromných, či obchodných vzťahov.