Príznaky Hlavným a často jediným príznakom je prímes krvi v moči Bolesti v podbruší alebo v jednej polovici dolnej časti chrbta Niekedy únava, často nevoľnosť a vracanie, chudnutie, vysoký krvný tlak a teplota
Rizikové skupiny Príčina nádorového bujnenia na obličkách nie je známa. Zvýšený výskyt tohto ochorenia v posledných päťdesiatich rokoch sa dáva do súvislosti so zvýšeným kontaktom s priemyselnými chemikáliami a znečistením životného prostredia. Vyššia frekvencia ochorenia je v priemyselných oblastiach. K látkam zvyšujúcim riziko vzniku nádorov obličiek patria kadmium, nitrozamíny, octan olovnatý, azbest a aflatoxín – pleseň obilnín. Počet prípadov stúpa s vekom, najčastejšie sa vyskytuje po 50. roku života, pričom ženy bývajú postihnuté dvakrát častejšie ako muži. Ďalšími nebezpečnými faktormi sú fajčenie, strava s vysokým obsahom tukov a dlhodobá hemodialýza.
Priebeh Asi 85% nádorov obličiek vychádza z buniek výstielky nefrónov, základných filtračných jednotiek. Označujú sa aj ako nádory z prechodných buniek vznikajúcich zo sliznice obličkovej panvičky (centrálnej časti obličky) alebo močovodov, ktoré odvádzajú moč do mechúra.
Nádory sa väčšinou začínajú na jednej obličke, no asi u 20% pacientov sa rozšíria aj na druhú. Nádory z obličkových buniek sa najskôr šíria do lymfatických uzlín a potom do pľúc, pečene, kostí a mozgu. Nádory z prechodných buniek často zasiahnu močový mechúr.
Čo robiť Obličkové nádory si vyžadujú odbornú liečbu. Choďte k lekárovi, len čo zaregistrujete bolesti v oblasti slabín, v dolnej časti chrbta, ak si všimnete krv v moči alebo zaznamenáte iné ťažkosti.
Liečba V ranom ohraničenom štádiu sa odstráni časť obličky spolu s nádorom. Oveľa častejšie sa však využíva totálna nefrektómia, pri ktorej sa odoberie celá oblička aj s okolitými tkanivami. Ak rakovina postihuje močovod alebo obličkovú panvičku, odstráni sa postihnutá oblasť spolu s časťou močového mechúra alebo celým mechúrom. Po operácii zvyčajne nasleduje ožiarenie.
Operačný zákrok pri rakovine obličiek vyžaduje veľký rez, ktorý býva príčinou pooperačných bolestí. Tlmia sa opiátmy (morfínom), ktoré sa niekedy aplikujú morfínovou pumpou (pacient si sám reguluje dávkovanie analgetika). Po niekoľkých dňoch sa aplikujú slabšie opiáty, napr. kodeín. Paracetamol a nesteroidné antireumatiká ako ibuprofén sa využívajú pri neskoršej domácej liečbe.
Prevencia Príčina vzniku nádorového ochorenia obličiek je neznáma, preto nejestvuje ani jednoznačná prevencia. K ochranným opatreniam patrí obmedzenie stravy s vysokým obsahom tukov, nefajčiarstvo a nosenie ochrannej masky pri práci s priemyselnými chemikáliami, azbestom a ťažkými kovmi, najmä kadmiom.
UPOZORNENIE
Osoby, ktoré sa liečili na rakovinu obličkovej panvičky alebo močovodu, by sa mali pravidelne raz za rok podrobiť vyšetreniu močového mechúra špeciálnym optickým prístrojom (cystoskopom). Tento typ rakoviny často recidivuje v močovom mechúre.