SME
Nedeľa, 29. november, 2020 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Vypadávanie vlasov

Všeobecne. Vlasy, ktoré pokrývajú hlavu najvyspelejšieho tvora - človeka narastú za mesiac približne 1 cm. Sú jemné, hrubšie, riedke i husté, kučeravé i rovné, zdravé i poškodené. Denne nám ich pri česaní vypadne 20 -100. Vyše sto ich rastie na

Všeobecne

Vlasy, ktoré pokrývajú hlavu najvyspelejšieho tvora - človeka narastú za mesiac približne 1 cm. Sú jemné, hrubšie, riedke i husté, kučeravé i rovné, zdravé i poškodené. Denne nám ich pri česaní vypadne 20 -100. Vyše sto ich rastie na každom štvorcovom centimetri našej hlavy. Koľko ich vypadne, ich zväčša aj dorastie.

Vlasy sú pre človeka dôležité predovšetkým z hľadiska sociálnej komunikácie: až vyše 80% mužov pociťuje stratu vlasov ako stratu vlastnej identity, zraniteľnosti a zníženie atraktivity. Tento nedostatok sa snažia kompenzovať inými prednosťami - fúzami, bradou, cvičením svalov a podobne.

 

Starostlivosť o vlasy

Našu nespokojnosť vo väčšine prípadov zapríčiňujú vlasy, ktoré sú mastné alebo príliš suché, rozdvojené, bez lesku, lámavé, vypadávajúce, či majú lupiny. Dôležité je správne umývanie vlasov vtedy, ak ich kvalita je zhoršená, minimálne jedenkrát do týždňa, podľa potreby i častejšie. Šampón musí byť kvalitný a vlasy sa musia dať dobre rozčesať. Dobrý šampón je potrebné vybrať metódou pokusov a omylov. Ak je potrebný kondicionér, mal by obsahovať vlasom prospešné. Do veľmi suchých vlasov je vhodné vtierať olivový olej. Po umytí je vhodné vlasy vysušiť prirodzene, bez prúdu horúceho vzduchu. Odporúča sa jemná masáž vlasov prstami na zlepšenie cirkulácie krvi a kefovanie (kefou alebo hrebeňom) v smere rastu vlasov. Pri mastných a poškodených vlasoch však takéto rozširovanie mazu nie je vhodné. Vlasom škodí slnko, vietor, znečistené ovzdušie a kúpanie v chlórovanej vode.

O tom, že vlasy sú zrkadlom nášho zdravotného stavu, snáď niet žiadných pochýb. Dokážu prezradiť dokonca aj to, čo by sme neraz nechceli. Vlasy sú svedkom všetkých nerestí, ktorých sa dopúšťame.

 

Rozbor vlasov

Stopy po toxických látkach prezrádzal v minulosti len rozbor krvi v moči. Ale po uplynutí 48-72 hodín bola však už ich prítomnosť nedokázateľná. Vlasy však dokážu napríklad prezradiť, či človek pravidelne užíva predpísané lieky, či berie anaboliká, prípadne - či je drogovo závislý. Dokonca prostredníctvom vlasov sá dá aj určiť, aký druh drogy berie. Vlasy všeobecne pomáhajú polícií hľadať páchateľa, ale aj identifikovať obeť. Rozbor vlasov usvedčí i mužov popierajúcich otcovstvo. Z jediného vlasu dokážu vedci určiť našu DNA - genetický kód. Možnosť, že by sa u dvoch ľudí DNA zhodovala je 1: biliónu.

 

Vlasy a chlpy

Koreň vlasu či chlpu je uložený vo vlasovom folikule v koži. Vlastný vlas tvorí špongiovitá dreň uprostred, vrstva dlhých, tenkých vlákienok okolo nej a nakoniec niekoľko vrstiev navzájom sa prekrývajúcich buniek. Behom rastovej fáze vlasu je jeho korienok pevne obalený živým tkanivom, ktoré zásobuje vlas keratínom: tento bulbus svetlejšej farby je patrný najmä vtedy, keď sa vlas či chlp vytrhne. Vlastný vlas či chlp vzniká z keratínu a odumretých buniek z vlasového koreňa.

Vlas je vláknitá štruktúra tvorená odumretými bunkami obsahujúcimi keratín. Praktický význam vlasov a chlpov je u človeka minimálny. Rozlišujú sa tri typy ľudského ochlpenia. Od 4. mesiaca vnútromaternicového vývoja je telo plodu (fétu) pokryté jemným páperím, nazývaným lanugo, ktoré opäť mizne v priebehu deviateho mesiaca. Po narodení až do puberty pokrývajú povrch tela jemné, krátke a bezfarebné chĺpky. Tretím typom sú chlpy dospelé, ktoré sú dlhšie, tvrdšie a často tiež pigmentované: vyrastajú na vlasatej časti hlavy, na obočí a očných viečkach. V puberte tiež nahradzuje dospelý typ pôvodné ochlpenie v podpazuší a v oblasti genitálií. Často sa objavuje ochlpenie na končatinách, trupe a tvári. Farba ochlpenia je určovaná množstvom farbiva nazývaného melanín v strednej časti vlasu. Melanín produkujú bunky tzv. melanocyty lokalizované na báze vlasového folikulu. Červený melanín zodpovedá za ryšavé a svetle hnedé vlasy, čierny za ostatné odtiene. Ak je úplná absencia melanínu, vonkajšia vrstva sa stáva priesvitnou a vlas sa v dôsledku toho javí ako biely.Vlas vyrastá z vlasového korienka v aktívnej fáze, ktorá trvá 4 - 7 rokov, pričom v rastovej fáze je súčasne asi 85 % vlasov. Po aktívnej fáze dochádza k oddychu a nakoniec k vypadnutiu. Tieto fázy sa opakujú. Denná strata 50 - 100 vlasov nemusí ešte znamenať abnormalitu. Priemerná rýchlosť rastu je asi 1,2 cm mesačne. Vlasy rastú najrýchlejšie v lete a najpomalšie na jeseň a v zime. Výraznejšie spomalenie rastu vlasov nastáva až po 70 rokoch života.

 

Vypadávanie vlasov

Okrem genetických faktorov hrá pri raste a rozmiestnenia vlasov dôležitú úlohu aj pohlavie, stres, či dietetické vplyvy. Pre vlasy je dôležitá úloha mužského hormónu testosterónu, ktorý ovplyvňuje i správanie muža, sexuálny pud, túžbu po moci a agresivitu. Tento hormón sa vplyvom enzýmu (5-alfa-reduktázy) premieňa na vysoko aktívnu formu dihydrotestosterón, ktorý poškodzuje vlasové korienky a skracuje aktívnu rastovú fázu vlasov na vrchole a temene hlavy. Mužské hormóny priaznivo ovplyvňujú rast chlpov na tele, no na druhej strane nepriaznivo vplývajú na pokrývku hlavy. Čím neskôr sa začne vypadávanie vlasov, tým je pomalšie. Ženské hormóny - estrogény chránia pred vypadávaním vlasov, ale ich vplyv je menej výrazný.

Okrem týchto zdanlivo neovplyvniteľných príčin straty vlasov sú aj príčiny zjavné a odstrániteľné. Patria medzi ne napríklad fyzikálne (nosenie nesprávnej pokrývky hlavy), chemické (použitie agresívnych šampónov (kondicionérov), vplyvy žiarenia, ďalej infekčné, kožné a endokrinné ochorenia (porucha funkcie štítnej žľazy pri nedostatku jódu), či užívanie antikoncepcie. Jednostranná, na vitamíny a minerálie chudobná strava alebo strava bohatá na živočíšne tuky môžu byť príčinou zhoršenia kvality vlasov. Nadmerná funkcia potných a mazových žliaz zvyšuje vypadávanie vlasov a môže byť spôsobená i emocionálnym stresom. Stres vyvoláva napnutie svalov a stiahnutie ciev v oblasti vlasatej časti hlavy, čím sa zhoršuje výživa vlasového korienka.

Kruhové vypadávanie vlasov začína najčastejšie v 20. – 30. rokoch života. Veľmi často ide o ľudí trpiacich na alegiu, cukrovkárov a ľudí s poruchami štítnej žľazy. Pokožka hlavy je nezmenená, po niekoľkých týždňoch alebo mesiacoch zvyčajne vlasy dorastú. Len zriedkakedy dochádza k úplnej strate vlasov, prípadne aj chlpov na celom tele. Potom je táto strata už nezvratná.

 

Vlasová transplantácia

Vlasová transplantácia nie je vhodná pre každého. Zásadne ju robíme len zdravým ľuďom. Ak je všetko v poriadku, urobia sa predoperačné vyšetrenia a stanoví sa termín operácie. Vypadávanie vlasov sa začína u niekoho skôr, u iného neskôr. Pri dobrom zdravotnom stave vek nie je prekážkou. Hlavne u mladých pacientov je psychická záťaž pri strácaní vlasov väčšia. Proces vypadávania vlasov je postupný. Ak postihnutému vypadala časť vlasov, predpokladáme, že vypadnú aj ďalšie. Podľa typu genetickej informácie sa vlasy môžu postupne oslabovať a skracovať.

Samotná operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii s predĺženým účinkom. Je rozdelená na tri fázy. Prvá fáza spočíva v odbere vlasov zo záhlavia, takzvaného venca z vlasov, ktoré nikdy nevypadnú, pretože sú geneticky stabilné. Voláme ho darcovský pás. Má asi desať až pätnásť milimetrov. V úvodnej fáze sa darcovské miesto pripraví, podľa toho, koľko transplantátov potrebujeme. Keď sa darcovská plocha vyberie, prenesie sa v špeciálnych aparatúrach, kde sa vytvoria implantáty z istých počtov vlasov. Implantáty na záhlavie sú z troch až štyroch vlasov. Čelné a kútové línie sa implantujú mikrotechnikou, teda po jednom, maximálne dvoch vlasoch. Táto technika sa používa na vrchných častiach hlavy, aby sme docielili prirodzený efekt. Ak ide o rozsiahlejšiu transplantáciu, operácia trvá tri až šesť hodín. Počas druhej fázy sa postihnuté miesta lokálne umŕtvia. Človek má pocit, akoby mal na hlave pancier alebo prilbu. Nasleduje ďalšia fáza, keď lekár veľmi precízne umiestňuje odobraté vlasy na miesta, kde už prestali rásť. Transplantáty sa umiestňujú obvykle do hĺbky štyroch až šiestich milimetrov. Nakoniec sa miesto prekrýva špeciálnym tekutým obväzom. Po zákroku môže ísť pacient domov. Akurát bude mať niekoľko dní opuchnutú tvár, preto je dobré, ak si doprajete čas na zotavenie.

 

Kaderník alebo lekár?

Ak vám porast na hlave robí starosti, môže vám ich vyriešiť kaderník alebo lekár. Skôr ako sa rozhodnete pre transplantáciu alebo zahusťovanie, mali by ste však pátrať po príčinách vášho trápenia. Lekárskym vyšetrením určite nič nepokazíte. V dermatologickej ambulancii sa dozviete, prečo vám príroda nedopriala hustejšie vlasy a ako môžete prekonať svoj hendikep. Možno zistíte, že cesta k hustej hrive je oveľa jednoduchšia, ako ste si pôvodne mysle

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Bývanie v meste predlžuje život
 2. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 3. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 4. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 5. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 6. Aká je chémia vôní
 7. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 8. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 9. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 2. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 3. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 4. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 5. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 6. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 7. Počúvaním hluku chránime váš sluch
 8. Aká je chémia vôní
 9. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 10. Tipy na cenovo výhodné vianočné darčeky, ktoré aj potešia
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 32 230
 2. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 16 574
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 004
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 12 641
 5. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 9 746
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 126
 7. Aká je chémia vôní 8 736
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 557
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 379
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 8 095
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Pod Vinicou.
EKONÓMIA ĽUDSKOU REČOU

Lacnejšie tovary a bývanie? Šesť najčastejších mýtov o socializme

Z priemernej mzdy si dnes kúpite násobne viac.

Dubček veril v socializmus s ľudskou tvárou.
Na nákladných vlakoch musia byť čierni pasažieri pripravení na každé počasie, na bod mrazu aj horúčavy. Na snímke je jeden z Aminových spolujazdcov.

Mads Mikkelsen pre SME: Som slávny, som úspešný, ale toto som chcel?

Slávny dánsky herec priznáva, že mu niekedy pomôže pohár vína.

Dánsky herec Mads Mikkelsen.

Neprehliadnite tiež

Vedci zistili, koľko pohybu vynuluje celodenné sedenie

Čokoľvek je lepšie, ako nerobiť nič.

Prevádzková nepresnosť vyvolala otázky o účinnosti vakcíny AstraZeneca

Dobrovoľníci, ktorí dostali nižšiu dávku, ako sa plánovalo, prekvapujúco získala vyššiu ochranu.

Očkovanie, vakcína
Ilustračná fotografia.