Upozornenie: účelom tohto článku je informovať o rizikách spojených s užívaním drog a omamných látok a prostredníctvom informovanosti vystríhať a odradiť - predovšetkým mladých ľudí - od ich užívania. Je vyslovene zakázané používať akúkoľvek časť textov alebo celé články z tejto sekcie na akúkoľvek propagáciu alebo podporu k užívaniu drog. V tejto súvislosti si prosím dôkladne prečítajte sekciu " Dôležité právne upozornenie".
Kanabinoidy sú najrozšírenejšou ilegálnou drogou. Niektoré štáty tolerujú prechovávanie malého množstva marihuany. S hašišom a marihuanou prišlo už do styku veľké množstvo mladistvých medzi 15. – 22. rokom.
Užívanie kanabinoidov siaha až do obdobia pred naším letopočtom. Opojné účinky týchto látok sú známe už celých 8 000 rokov. V mnohých kultúrach zohrali halucinogénne látky, ktoré obsahujú konope, významnú úlohu v medicíne (ako analgetikum) i pri náboženských rituáloch.
Za posledných 150 rokov stúpol v Európe záujem o kanabinoidy. Droga sa rýchlo šíri hlavne medzi intelektuálmi, umelcami a hudobníkmi. Kanabinoidy výrazne spopularizovalo hnutie hippies, rozšírené medzi mládežou v 60-tych rokoch minulého storočia.
Droga
Kanabinoidy sa získavajú z dvojdomej rastliny konope. Hlavná účinná látka sa nazýva THC (delta-9-tetrahydrokanabinol), ktorá sa vyskytuje takmer výlučne v samičích konopných rastlinách. Hašišom – nazývaným aj haš alebo shit – označujem vysušenú živicu zo žliaz týchto rastlín. Marihuana – známa aj pod názvami maryša, maryška, tráva, kreš, mary jane alebo maslo – sa získava vysušením okvetných lístkov, listov a stoniek konope. Hašiš je približne 5x účinnejší ako marihuana. Objavuje sa aj vo forme hašišového oleja alebo cukroviniek.
Opojenosť
Ako silno kanabinoidy účinkujú, závisí okrem iného aj od toho, či ich fajčíme alebo jeme, ako sa celkovo cítime, s kým práve sme a ako často ich konzumujeme. Po ich užití prežívame zmyslové vnemy a nálady – a aj tie zlé – oveľa intenzívnejšie. Kananbinoidy totiž prehlbujú práve prežívané duševné stavy. Ničím výnimočným nie je dlhodobý afektívny smiech bez príčiny alebo zaryté mlčanie.
Kanabinoidy uvoľňujú, prinášajú pocity šťastia. Človek sa po nich stáva výrečnejším a siláckymi rečami (v podstate prázdnymi) chce „zlepšovať svet“. Kanabinoidy odstraňujú zábrany. Ľudia hovoria a robia to, čo by za normálnych okolností nikdy neurobili. Celým telom sa šíri ospalý pokoj, počas ktorého vznikajú ilúzie a halucinácie. Neuveriteľným zážitkom sa môže stať obyčajný dúšok minerálky. Ani obsah chladničky (hlavne sladkosti) nemá šancu na prežitie. Po užití drogy dochádza totiž aj k záchvatom pažravosti.
Ešte si spomeňme vedľajšie účinky, ako je zrýchlený tep, rozšírenie zreničiek, či občasná nevoľnosť.
Riziká
Hašiš sa pokladá za štartovaciu drogu. V porovnaní s bežnou cigaretou je riziko ochorenia na rakovinu 5-10-krát väčšie, pretože sa kanabinoidy fajčia buď čisté alebo zmiešané s tabakom v cigarete bez filtra, tzv. jointe. Obsah dechtu dvoch jointov zodpovedá asi desiatim cigaretám.
Pravidelní konzumenti mávajú často bronchitídy a astmu, oslabuje sa aj ich imunitný systém. Fajčenie kanabinoidov v tehotenstve spôsobuje chromozomálne zmeny plodu. Sú dôkazy o tom, že ešte nenarodené deti matiek užívajúcich hašiš, pociťujú jeho účinky oveľa intenzívnejšie.
Kananbinoidy majú stredný potenciál závislosti. Pri ich častej konzumácii dochádza aj k typickej zmene osobnosti – strate záujmov, nízkej motivácii, sklonu k zvýšenému seba pozorovaniu, psychotickým stavom, narušenému chápavému a logickému mysleniu, strate pamäti a k stihomamu. Akútnymi sprievodnými príznakmi sú zmútenosť a koordinačné problémy. Obávané sú aj hororové tripy a flashback (návrat abstinenčných príznakov aj po dlhšej dobe).