SME

Nikotín

Listy tabaku sa fajčia už stáročia. Objavili ich vraj Indiáni. Anglický moreplavec Sir Walter Raleigh ich priniesol koncom 16. storočia z novoobjaveného kontinentu Ameriky do Európy, kde sa rastlina rýchlo udomácnila.

Dnes sa jej usušené listy spracúvajú na cigarety, cigary a fajkový tabak. Obsahová látka patrí v súčasnosti medzi najrozšírenejšie a najnebezpečnejšie drogy. Napriek tomu nie je nikotín zakázany a fajčenie je legálne. Používa sa aj vo forme tabaku na šňupanie a žuvanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľa dospievajúcich začína s fajčením už pred 10. rokom. Reklamy tabakových firiem ich k nemu priam nabádajú sponzorovaním atraktívnych športových súťaží, automobilových pretekov a s nimi spojeným životným štýlom, ktorý sa nesie v duchu slobody a dobrodružstva.

SkryťVypnúť reklamu

Fajčiarov na svete pribúda. V roku 1998 ich bolo na zemeguli 1,1 miliardy a podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie sa očakáva, že v roku 2005 bude fajčiť 1,6 miliardy ľudí. Ročne zomrie v Európe v dôsledku fajčenia a s ním súvisiacich ochorení asi 1,2 milióna ľudí. Na Slovensku fajčí pravidelne 39% mužov a 16% žien. Ročne u nás zomiera na následky fajčenia asi 10 000 ľudí. Predpokladá sa, že sa na týchto údajoch podieľajú aj mladí ľudia vo veku 12-25 rokov. Každý deň sa k nim pridajú ďalší začiatočníci. Nikotín je štartovacou drogou.

Droga

Rastlina tabak obsahuje nikotín, ktorý patrí medzi známe jedy. Čistý nikotín je silne toxická látka, ktorú izolovali v laboratóriu z listov tabaku. V priebehu niekoľkých minút pôsobí smrteľne.

SkryťVypnúť reklamu

Cigaretový dym sa skladá aj z monoxidu uhlíka, ktorý bráni prístupu kyslíka do pľúc. Ďalšou zložkou je decht v mimoriadne nebezpečnej chemickej väzbe. Ten má na svedomí riziko ochorenia na rakovinu.

V modravom dyme sa ďalej nachádza amoniak (prítomný aj v bieliacich prostriedkoch a čistiacich prostriedkoch na WC), smrteľný kyanid a fenol. Jedným potiahnutím z cigarety inhalujeme vyše 3 000 rôznych chemických látok!

Opojenosť

Kto potiahne dym do pľúc, pocíti veľmi rýchlo účinok, pretože nikotín v dyme sa absorbuje sliznicou ústnej dutiny. V slinách sa rozpúšťa a dostáva sa priamo do krvného obehu. Preto mávajú fajčiari po prvom „šluku“ často aj pocit závratu.

Nikotín zrýchľuje tep, telo prečerpáva viac krvi. Keď sa jed dostane do mozgu, cíti sa človek aktívny, akcieschopný a vzrušený. Fajčiari vravia, že sa po cigarete vedia lepšie sústrediť a sú výkonnejší. Zároveň sa znižuje svalové napätie, nastáva uvoľnenie a uľahčenie.

SkryťVypnúť reklamu

Riziká

Nikotín vedie pomerne rýchlo k telesnej a psychickej závislosti. Má vyšší potenciál závislosti ako obávaný heroín. K závislosti vedie už samotný rituál fajčenia, pretože spĺňa viacero funkcií – okrem iného aj tie, že má človek stále niečo v ruke, pôsobí svetáckym dojmom, necíti sa tak sám a navyše si myslí, že je oveľa atraktívnejší.

Nikotín vyvoláva rakovinu, predovšetkým rakovinu pľúc. Po stanovení diagnózy má väčšina postihnutých pred sebou už len pol roka života. Nikotín má na svedomí aj závažné ochorenia srdca a krvného obehu. Zabíja viac ľudí než akákoľvek iná droga, pravdepodobne viac ako všetky ostatné drogy dokopy. Okrem toho pôsobí aj na pohlavné hormóny a vedie k dlhodobej neplodnosti. U mladých mužov spôsobuje poruchy erekcie.

SkryťVypnúť reklamu

Fajčiari pod vplyvom tohto jedu predčasne starnú, najviac trpí ich pleť, ktorá zošedne a zvráskavie. Fajčenie má napokon aj neškodnejšie, ale zato veľmi nepríjemné sprievodné príznaky, ktoré obťažujú okolitý svet. Fajčiari smrdia – to treba povedať otvorene. Ich dych odporne páchne. Kto pobozká fajčiara, akoby pobozkal popolník.

Ďalšie „príťažlivé“ vlastnosti, ktoré treba spomenúť je potreba ráno vykašliavať hlien a „chuť“ odpľúvať. Ich chuťové poháriky už tiež nefungujú tak, ako by mali – fajčiari strácajú pocit chuti.

Riešenie problému fajčenia sťažuje fakt, že sa jeho následky prejavia na organizme až po rokoch, niekedy nechajú na seba čakať aj 20 rokov a potom sa už oficiálne nedávajú do súvislosti s užívaním tabaku. To je dôvod hlavne pre mladých ľudí, aby neprestali s fajčením. Mladí si totiž naivne myslia, že sú nesmrteľní.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 415
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 544
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 706
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 625
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 129
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 572
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 288
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu