SME

Hnačka

Príznaky Častá vodnatá stolica Bolesti brucha, kŕče, plynatosť Niekedy horúčka a prímes krvi v stolici   Rizikové skupiny Skúsenosti s hnačkou, vyvolanou zvyčajne nejakou infekciou alebo otravou jedlom má bezpochyby každý človek.

Príznaky

  • Častá vodnatá stolica
  • Bolesti brucha, kŕče, plynatosť
  • Niekedy horúčka a prímes krvi v stolici

Rizikové skupiny

Skúsenosti s hnačkou, vyvolanou zvyčajne nejakou infekciou alebo otravou jedlom má bezpochyby každý človek. Hnačka môže byť aj výsledkom stresu, určitej stravy, neznášanlivosti mlieka a rozličných črevných ochorení, napr. divertikulózy alebo syndrómu dráždivého čreva. Mimoriadne ohrození hnačkou sú ľudia cestujúci do určitých krajín, kde môžu skonzumovať infikované potraviny, vodu alebo neznáme potraviny, pričom ich črevá kolonizujú nové baktérie. Liečba antibiotikami takisto neraz vyvolá hnačku, lebo poruší rovnováhu črevných baktérií.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vo väčšine prípadov ide o krátke a ľahké ochorenie. Výnimkou je hnačka u detí a starých ľudí, kde hrozí dehydratácia v dôsledku straty tekutín.

Priebeh

Hnačka sa začína náhle a prestane do 24 až 48 hodín. Dlhodobé a často sa opakujúce hnačkovité stolice majú väčšinou inú príčinu.

Čo robiť

Na liečenie hnačky, zmiernenie kŕčov a ďalších príznakov sa užíva živočíšne uhlie (Carbosorb), attapulgit (Kaopectate) a loperamid (Imodium). Bolesti a kŕče niekedy uvoľní ľadový obklad, alebo naopak teplo, ktoré pôsobí na brucho. Ak po jednom alebo dvoch dňoch ťažkosti neustúpia, alebo sa zvýši frekvencia stolíc, treba ísť k lekárovi.

Nejedzte tuhé a mliečne výrobky, nepite ovocné džúsy ani kávu. Namiesto toho pite veľa iných tekutín (voda, čaj, sóda), aby nedošlo k dehydratácii. Vývary a bujóny nahradia stratené tekutiny, soli a minerály.

SkryťVypnúť reklamu

Vhodné sú tzv. športové a rehydratačné nápoje. Rehydratačný nápoj si môžete urobiť pridaním štvrť lyžičky jedlej sódy, štipky soli a čajovej lyžičky medu či sirupu do 250 ml vody.

Keď hnačka ustúpi, pomaly začnite prijímať nedráždivú stravu, napr. banány, ryžu, varené kuracie mäso, sušienky, zemiakovú kašu a jablkový džús. Nejedzte surové ovocie, mastné jedlá a nepite ovocné šťavy ani mlieko, kým sa funkcia čriev načisto neupraví.

Liečba

Hnačky sprevádzané bolesťami brucha a kŕčmi možno tlmiť preparátmi na báze ópia alebo ópiovou tinktúrou. Tieto preparáty zmierňujú bolesti a príznaky hnačky spomalením črevných pohybov. Malé deti a dehydratované osoby treba hospitalizovať a tekutiny im podávať vnútrožilovo. Antibiotiká alebo iné lieky sa podávajú pri hnačkách spôsobených ťažkými infekciami alebo črevnými parazitmi, napr. giardiou.

SkryťVypnúť reklamu

Prevencia

Vzniku hnačky pri antibiotickej liečbe možno predísť užívaním tabliet acidofilu alebo jogurtov so živými kultúrami laktobacilov alebo bifidobaktérií, ktoré normálne žijú v ľudskom čreve. Antibiotiká totiž poškodzujú normálnu flóru, a tak dochádza k hnačke.

Infekcii z potravín – najčastejšej príčine hnačiek – sa vyhnete dôkladným varením mäsa a vajec, dôkladným čistením potravín pred prípravou, používaním čistého riadu a vyhadzovaním všetkých potravín a zvyškov, ktoré vyzerajú podozrivo alebo zapáchajú.

Pri cestovaní, najmä do rozvojových krajín, nejedzte čerstvé šaláty, surovú zeleninu a nelúpané ovocie. Mimoriadnu pozornosť venujte tomu, čo pijete. Spoľahlivým zdrojom pitnej vody sú iba balené vody (sledujte, či majú originálny uzáver), nápoje s bublinkami a čaje s prevarenej vody. Zmrzlina a ľad z neznámych zdrojov sú takisto rizikové.

SkryťVypnúť reklamu

UPOZORNENIE

Hnačka u detí do dvoch rokov, ktorá je sprevádzaná horúčkou trvajúcou dlhšie ako jeden deň, môže viesť k dehydratácii ohrozujúcej život. Takže, ak u detí do dvoch rokov trvá hnačka dlhšie ako deň a u starších detí dlhšie ako dva dni, určite choďte k lekárovi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 653
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 128
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 214
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 647
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 169
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 265
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 139
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu