Definícia alergie Alergia je hypersenzitívna nežiadúca reakcia vyvolaná imunologickými mechanizmami na látku, ktorá u väčšiny ľudí nevyvoláva nijaké ťažkosti. Ide o chorobu z precitlivelosti, ktoré vznikajú väčšinou po opakovanom styku organizmu s látkou vyvolávajúcou alergiu – s alergénom. Podstatou vzniku alergických ochorení je imunitná reakcia tohto alergénu s protilátkou (napr. imunoglobulínom E) v prípade skorej precitlivelosti, alebo so zvláštnym druhom bielych krviniek (T-lymfocytom) u precitlivelosti neskorej. Výsledkom tejto reakcie je uvoľnenie tzv. mediátorov, ktoré navodzujú zmeny na jednotlivých orgánoch a systémoch.
Alergiu teda môžme definovať ako stav neprimeranej, scestnej, „prestrelenej“ obrannej reakcie organizmu na cudzorodý podnet. Výsledkom nie je ochrana pred nepriaznivým pôsobením alergénu, ale poškodenie organizmu reakciou, ktorú alergén navodzuje.
Alergická reakcia Každá látka zapríčiňujúca takúto reakciu sa nazýva
alergén – obsahujú špecifické bielkoviny, ktoré pôsobia ako alergénny faktor. Aby bielkoviny vyvolali alergickú reakciu, musia byť rozpustné vo vode, musia byť dostatočne malé a musia sa v okolí vyskytovať relatívne často. Nežiadúce reakcie na alergén sa nevyskytujú, kým sa organizmus nestretne s alergénom najmenej dva razy. Vtedy dochádza k alergickej reakcii, ktorá má dve fázy. fáza senzibilizácie – pri prvom kontakte sa telo sa senzibilizuje voči konkrétnemu alergénu – tvoria sa prednostne špecifické protilátky IgE,, tieto sa potom naviažu sa na Fc-receptory (prednostne vuažu tieto protilátky) na povrchu žírnych buniek a bazofilov – výkonných buniek pre alergiu fáza aktivácie – pri opätovnom kontakte organizmu s tým istým alergénom, tento premostí molekuly IgE naviazané na Fc-receptorocha uvoľní sa histamín a ďaľšie mediátory alergie zo žírnych buniek a bazofilov. Takto vzniká zápal v cieľových tkanivách (nos, oko, koža, pľúca, črevo...) a objavujú sa príznaky.