SME

Alergény

Pre primar.sk  Pneumo - Alergo centrum Charakteristika Indukuje protilátkovú odpoveď, pri ktorej sa tvorí IgE a sú to väčšinou látky bielkovinovej povahy. Alergizovať môžu i nebielkoviny, po väzbe na bielkovinu tela vlastnú. Majú svoju

Pre primar.sk  Pneumo - Alergo centrum

Charakteristika Indukuje protilátkovú odpoveď, pri ktorej sa tvorí IgE a sú to väčšinou látky bielkovinovej povahy. Alergizovať môžu i nebielkoviny, po väzbe na bielkovinu tela vlastnú. Majú svoju typickú fyzikálno-chemickú skladbu a biologickú účinnosť. Schopnosť alergizovať je závislá nielen na druhu alergénu a jeho množstve, ale i na dĺžke pôsobenia a mieste vstupu do organizmu (prienik dýchacími cestami alebo vpichom sú najagresívnejšie). Čím je množstvo alergénu väčšie a doba pôsobenia dlhšia, tým sa zvyšuje riziko vzniku alergie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

 

Inhalačné alergény Tieto alergény sú rozptýlené v ovzduší a pri nádychu prenikajú spolu so vzduchom do dýchacích ciest. Najznámejšie sú alergény peľové - dreviny, trávy, byliny... – ktoré sú veľkosti od 2-150 mikrónov. Ďaľšou skupinou vdychovaných alergénov sú rôzne druhy prachu - bytový prach, roztoče, šváby a ostatný hmyz, cicavce a vtáky. Dôležitou úlohu hrajú aj alergény plesňové, ktoré môžeme rozdeliť na domové a vonkajšie.

 

Potravinové alergény Stať sa ním môže ktorákoľvek zložka potravy. Medzi najčastejších vyvolávateľov patria rôzne druhy ovocia (citrusové plody, ananás, jahody...), mlieko a mliečne výrobky, orechy, ryby morské aj sladkovodné a iné. Častým zdrojom alergických reakcii sú tiež vajcia a predovšetkým vaječný bielok. Alergizovať môžu i rôzne druhy korenia, alkohol, potravinové farbivá a konzervačné prostriedky, prípadne i prítomnosť plesní (napr.v syroch, hríby, sušené ovocie...).

SkryťVypnúť reklamu

Je treba si uvedomiť, že už aj nepatrné množstvo požitej potraviny môže vyvolať prejavy alergie, či už vo forme svrbenia a opuchu ústnej sliznice, gastrointestinálnych ťažkostí, prípadne ťažkých šokových reakcii.

 

Injikované alergény

lieky, uštipnutie hmyzom – osy, včely sršne ...

 

ALERGIA NA UŠTIPNUTIE VČELOU ČI OSOU Pri prvom kontakte so včelou, či iným hmyzom sa dieťa, ale aj dospelý veľmi často senzibilizuje a pri ďalšom kontakte môže dôjsť k alergickej odpovedi až anafylaktickej reakcii. U takéhoto pacienta musí lekár predpísať pohotovostný balíček pozostávajúci z tabliet antihistaminika, tabliet kortikosteroidu a adrenalínovej injekcie pre pacienta. Túto si môže pacient pichnúť aj sám ako prvú pomoc pri uštipnutí, či už včelou, sršňom, čmeliakom či osou. Nikdy nie je záruka, že keď sme prvýkrát nemali reakciu na poštípanie, že druhýkrát nemôže vzniknúť búrlivá reakcia. U nás možno pohotovostný balíček dostať len na lekársky predpis v lekárňach, nie je voľne dostupný.

SkryťVypnúť reklamu

 

ALERGIA NA POŠTIPNUTIE KOMÁROM A INÝM HMYZOM Normálne je, keď je pupenec po poštipnutí hmyzom minimálny. Zvyčajne však alergici, či už deti s nábehom na alergickú reakciu alebo deti sledované kvôli sennej nádche, ekzému a podobne, reagujú po poštípaní hocijakým hmyzom riadnym opuchom. Rozoznáte to sami. Keď je po uštipnutí komárom či iným hmyzom miesto vpichu opuchnuté, veľké ako dlaň, dlhodobo svrbí, už je to skôr taká alergická reakcia, pri ktorej už treba podať antihistaminiká, prípadne potrieť miesto vpichu a okolie Fenistil gélom či priložiť naň octanový obklad. Reakcia na poštípanie komárom býva miestna. Nebezpečné bývajú skôr poštipnutia osou, včelou, ovadom, no najmä sršňom, a to najmä v oblasti hlavy.

 

SkryťVypnúť reklamu

REAKCIA NA KONTAKT S MEDÚZOU V prípade medúzy nejde o alergickú reakciu, ale skôr o popálenie, často s veľmi ťažkými reakciami. v takomto prípade odporúčam vyhľadať lekára, pretože tento stav si často vyžaduje nasadenie antibiotík. Výlučky medúzy sú totiž veľmi agresívne. len čo na sebe po strete s medúzou pozorujeme nejakú reakciu, je vhodné užiť, ak máme pri sebe, nejakú prvú pomoc zameranú na alergiu, napríklad v podobe antihistaminika v tabletkách.

 

Liekové alergény Všetky lieky môžu vyvolať vznik alergických prejavov, či už dotykom s kožou či sliznicou, inhaláciou, celkovým užitím alebo injekčným podaním. Veľmi často sa stretávame s alergiou na antibiotiká, liekmi proti teplote, na znecitlivenie, rentgenové kontrastné látky, liečebné alergény a vakcíny a iné. Najčastejšími prejavmi je kožná vyrážka, opuchy, podráždenie slizníc, astmatická dýchavica. Ale najnebezpečnejším stavom, ohrozujúcim život, je celková šoková (anafylaktická) reakcia KONTAKTNÉ – alergické obtiaže látky po dotyku s kožou a so sliznicou – kozmetika (parfémy, laky, šampóny...), zdravotnícke prostriedky (leukoplast, dezinfekcia...), čistiace prostriedky, rastliny, odev, kovy, chemikálie ...

SkryťVypnúť reklamu

 

Fyzikálne alergény  ALERGIA NA CHLAD Je všeoecne známe, že pri vzniku a rozvoji alergií hrajú veľký význam, okrem iného, aj náhle zmeny teploty prostredia. Tieto fyzikálne vplyvy pôsobia ako priame aktivátory vyplavovania mediátorov (napr.histamínu...) z mastocytov a tieto látky môžu vyvolávať klinické prejavy zvýšenej reaktivity na slizniciach horných, stredných, ale aj dolných dýchacích ciest a očných spojoviek. Pôsobenie chladu sa potom prejaví slzením, pálením sliznice v nosohltane, upchatím nosa a vodnatým výtokom, kýchaním a dráždivým kašľom až dušnosťou.

Jednou z ďaľších reakcií na pôsobenie chladu môže byť aj vznik urtiky – žihľavky. Jej základným a charakteristickým prejavom je tvorba žihľavkových svrbivých pupencov, sprevádzaných veľmi často aj opuchom určitej oblasti. Môže sa vyskytnúť kdekoľvek na tele, ale je to veľmi často v oblastiach vystavených priamo chladu. Tieto prejavy sa môžu kombinovať aj z abnormálnou reakciou drobných tepničiek rúk na chlad a dochádza k zblednutiu prstov až strate citlivosti, sprevádzaných bolestivými pocitmi.

SkryťVypnúť reklamu

Tieto faktory, schopné spôsobovať nádchu, zápal očných spojoviek, dráždivý kašeľ, až dušnosť a urtiku môžeme, aspoň čiastočne, ovplyvniť postupným otužovaním. Pri ňom sa v slizniciach vytvoria obranné mechanizmy (mechanizmy tolerancie), ktoré zmierňujú, alebo regulujú tieto prejavy. Otužovanie môžeme prirovnať k určitému druhu hyposenzibilizácie na náhle zmeny prostredia, pričom sa zároveň zvyšuje celková kondícia organizmu. Veľmi často je otužovanie považované pacientmi za veľmi zložitý a časovo náročný liečebný proces, a preto mu nevenujú dostatočnú pozornosť. Neuvedomujú si, že jednotlivým formám otužovania sa môžeme venovať každý deň, bez toho, aby sme si to nejako zvlášť uvedomovali. Patrí sem nie veľmi teplé obliekanie, dostatočný pohyb na čerstvom vzduchu, bez ohľadu na počasie, vetranie bytov aj v zime, hlavne v noci, neprekurovanie domácností a i. Samozrejme môžeme k tomu postupne pridať striedavé sprchovanie studenou a teplou vodou. Na podobnom princípe je založená aj sauna, ktorá je veľmi vhodným a príjemným doplnkom zvyšovania obranyschopnosti. Ale treba pripomenúť, že efekt prináša len systematické a pravidelné otužovanie a závisí len od samotného pacienta (prípadne rodičov dieťaťa), či zimné radovánky strávi v pohode, alebo už so skôr spomenutými príznakmi.

SkryťVypnúť reklamu

 

ALERGIA NA SLNKO Alergické prejavy na slnko sa veľmi často sa prejavujú žihľavkou. Svrbenie sa objaví tesne po ožiarení slnkom. Ak sa už v minulosti alergia na slnko diagnostikovala, potom je vhodné užívať antihistaminiká preventívne počas celej dovolenky a netreba čakať, kým sa prejavy objavia znovu. Používanie prípravkov na opaľovanie s vysokými ochrannými faktormi by malo byť samozrejmosťou. Vzhľadom k tomu, že nie všetky prípravky na opaľovanie ponúkané na našom trhu sú vhodné, pri ich výbere dbáme na to, aby neboli veľmi parfumované. Najvhodnejšie je zakúpiť si ich v lekárni, kde nám aj odborne poradia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  2. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  5. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 374
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 139
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 228
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 566
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 146
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 265
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 128
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu