SME

Pankreatitída

Príznaky Akútna pankreatitída Bolesti brucha, často až vysiľujúce a neznesiteľné, lokalizované v nadbruší a vystreľujúce do chrbta Náhla, prenikavá bolesť, ktorá sa rýchlo zhoršuje a trvá niekoľko dní Pohyb, kašeľ a dýchanie zhlboka

Príznaky Akútna pankreatitída

Bolesti brucha, často až vysiľujúce a neznesiteľné, lokalizované v nadbruší a vystreľujúce do chrbta Náhla, prenikavá bolesť, ktorá sa rýchlo zhoršuje a trvá niekoľko dní Pohyb, kašeľ a dýchanie zhlboka bolesti zhoršujú, predklon ich zmierňuje Nevoľnosť, vracanie, niekedy nadúvanie Horúčka a žltačka Pokles krvného tlaku, závraty a mdloby pri vstávaní Chronická pankreatitída

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bolesti brucha rozličnej intenzity a trvania Zažívacie ťažkosti vrátane zhoršeného vstrebávania tukov Nevysvetliteľné chudnutie Rozvoj alebo zhoršenie cukrovky  

SkryťVypnúť reklamu

Rizikové skupiny Hlavnými príčinami akútnej pankreatitídy bývajú žlčníkové kamene, diétna chyba a dlhodobé nadmerné pitie alkoholu. Pankreatitída vyvolaná žlčníkovými kamienkami je častejšia u žien. U mužov prevláda zápal vyvolaný alkoholom. Alkohol je najčastejším dôvodom chronického zápalu podžalúdkovej žľazy. V detskom veku chronickú pankreatitídu sprevádzajú metabolické poruchy, dedičné ochorenia alebo cystická fibróza.

 

Priebeh Akútna pankreatitída vzniká náhle zablokovaním vývodu, ktorým odtekajú tráviace enzýmy do dvanástnika. Tráviace šťavy vtekajú späť do pankreasu a poškodzujú ho. Záchvat sprevádza intenzívna bolesť.

Chronická pankreatitída má pomalší priebeh, bolesti pri nej sú zvyčajne miernejšie ako pri akútnej pankreatitíde. K častým príznakom patrí páchnuca stolica a chudnutie.

SkryťVypnúť reklamu

 

Čo robiť Choďte k lekárovi alebo na najbližšiu pohotovosť. Bolesť sa môže zmierniť, ak si čupnete na päty a opriete sa o kolená. Nič nejedzte a nepite. Počas hojenia pankreas nesmie podukovať nijaké tráviace šťavy.

Pri chronickej pankreatitíde nepite alkohol. Obmedzte príjem tukov, dajte si zostaviť jedálny lístok s vysokým obsahom bielkovín a cukrov. Niekedy treba užívať aj tráviace enzýmy a nutričné doplnky.

 

Liečba Zvyčajne je nevyhnutná hospitalizácia na jednotke intenzívnej starostlivosti. Výživa sa podáva vnútožilovo. Bolesť sa tlmí morfínom alebo inými silnými analgetikami, ale ani tie vždy neprinesú dostatočnú úľavu. Kamienok blokujúci pankreasový vývod sa dá odstrániť endoskopicky. Niekedy je nutný chirurgický zákrok a operačné odstránenie kamienka.

SkryťVypnúť reklamu

Vzplanutie chronickej pankreatitídy môže vyžadovať hospitalizáciu a podobnú liečbu ako akútny zápal. Súčasťou liečby je vnútrožilová výživa a hladovka.

V ľahkch prípadoch je dovolené jesť malé množstvo jedla s nízkym obsahom tukov a bielkovín. Liečba sa uskutočnúuje H2 blokátormi.

Bolesti pri chronickej pankreatitíde možno tlmiť vysokými dávkami pankreatických enzýmov, ktoré znižujú sekréciu podžalúdkovej žľazy. Tablety sa užívajú 6x denne zároveň s jedlom. Tento postup sa najlepšie osvedčil pri liečbe chronickej pankreatitídy neznámeho pôvodu.

Úľava od bolesti pri pankreatitídach vyvolaných alkoholom býva zložitejšia. Pri pretrvávajúcich bolestich je zvyčajne nutný operačný zákrok.

 

Prevencia Najlepšou prevenciou pankreatitíd vyvolaných alkoholom je abstinencia. Odstránenie žlčníka znižuje riziko zápalov vyvolaných kameňmi. K ďalším preventívnym krokom patrí obmedzenie tukov a častejší príjem potravy v menších dávkach, aby nedochádzalo k preťažovaniu podžalúdkovej žľazy.

SkryťVypnúť reklamu

 

UPOZORNENIE

Vracanie krvi pri pankreatitíde je signálom závažnej komplikácie (krvácania zo žalúdka), ktorá ohrozuje život. V takom prípade ihneď volajte rýchlu zdravotnícku pomoc (tel. č. 155).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 312
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 039
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 084
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 909
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 898
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 616
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 489
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu