SME

Žlčníkové kamene

Príznaky Intenzívna kolikovitá (kŕčovitá) alebo tupá bolesť v pravom podrebrí, často vyžarujúca hore k pravej kľúčnej kosti Bolesť sa zhoršuje pri hlbokom nádychu, predklone alebo tlaku na bolestivé miesto Grganie, nadúvanie, potenie,

Príznaky
  • Intenzívna kolikovitá (kŕčovitá) alebo tupá bolesť v pravom podrebrí, často vyžarujúca hore k pravej kľúčnej kosti
  • Bolesť sa zhoršuje pri hlbokom nádychu, predklone alebo tlaku na bolestivé miesto
  • Grganie, nadúvanie, potenie, niekedy nevoľnosť a vracanie, mierne zvýšená teplota

 

Rizikové skupiny

Žlčníkové kamene sú najčastejším ochorením žlčníka a žlčových ciest. Mnohí ľudia ich však majú bez toho, aby o tom vedeli. Riziko výskytu kameňov sa zvyšuje s vekom. Počet žien s týmto ochorením vysoko prevyšuje počet mužov. Predpokladá sa, že na to má vplyv hladina estrogénov (ženských pohlavných hormónov). Okrem toho je výskyt žlčníkových kameňov častejší u žien, ktoré boli viackrát tehotné.

K ďalším rizikovým faktorom patria obezita, fajčenie, strava s množstvom tukov a nízkym obsahom vlákniny, chronická zápcha a dedičné sklony v rodine.

 

Priebeh

Žlčníkové kamene (cholelitiáza) sú zvyčajne zložené z chloesterolu. Drobné kamienky ľahko „vycestuju“ zo žlčníka do žlčových ciest, odkliaľ sa dostanú do dvanástnika (pravej časti tenkého čreva).

Príčinou akútneho žlčníkového záchvatu sprevádzaného bolesťou je uviaznutia jedného alebo viacerých kamienkov v žlčových cestách. Záchvat najčastejšie vyvoláva výdatné mastné jedlo. Intenzívne bolesti trvajú, kým kamienok neprejde cez žlčovod a prechodná obštrukcia sa neuvoľní. Ak kamienok uviazne, bolesť pretrváva a zhoršuje sa. Často sa vyskytuje nevoľnosť a vracanie. Žlčníkové koliky zvyčajne postupne samovoľne ustúpia. Záchvaty, ktoré trvajú niekoko dní, však väčšinou vedú ku komplikáciám.

 

Čo robiť

Keď kolika trvá dlhšie ako deň, čo najskôr choďte k lekárovi. Žlčník však treba dať vyšetriť aj vtedy, keď záchvat ustúpi skôr.

Pri záchvate nič nejedte a ľahnite si. Voľne dostupné analgetiká málokedy zmiernia bolesť, väčšinou sú nutné spazmolytiká alebo silné analgetiká. O ich užívaní sa však poraďte s lekárom.

 

Liečba

Prvým krokom je vyšetrenie žlčníka a vylúčenie iných príčin ťažkostí (napr. apendicitída aleob pankreatitída), ktoré môžu mať veľmi podobné príznaky.

Ultrazvuk využíva zvukové vlny s vysokou frekvenciou na vyšetrenie ľudských orgánov. V tomto prípade zvyčajne zobrazí všetky kamene vrátane tých, ktoré sa nachádazajú v žlčových cestách. Ďalšie vyšetrenie – endoskopická retrográdna cholecystopankreatografia (ERCP) – sa robí pri podozrení na kamienok v žlčovode alebo na inú prekážku v žlčových cestách. Toto vyšetrenie je cenné tým, že na diagnózu hneď nadväzuje terapia – vytiahnutie kameňa, preťatie Vaterskej papily alebo iné postupy. Vykonáva sa ohybnou trubicou, ktorá sa zacúva cez ústa až do dvanástnika. Pri podozrení na nádor treba absolvovať aj počítačovú tomografiu (CT).

 

Lieky

Lieky rozpúšťajúce kamene obsahujú ursodiol a chenodiol. Liečba pomocou nich trvá niekoľko mesiacov, preto tieto preparáty nie sú účinné pri akútnom záchvate. Vtedy môže rýchlu úľavu priniesť litotripsia – procedúra, pri ktorej sa žlčové kamienky rozdrvia tlakovými vlnami na menšie kúsky, ktoré sa neskôr vyplavia z tela. Následná terapia zabraňuje tvorbe nových kameňov. Pri prerušení liečby sa kamene utvoria znovu. Konzervatívna liečba sa odporúča pacientom s miernymi ťažkosťami, ktorí sú ochotní celoživotne užívať lieky a z akýchkoľvek príčin ich nemožno operovať. Inak je základom terapie operácia.

 

Operácia

Odstránenie žlčníka sa odporúča pri opakovaných žlčníkových záchvatoch. V poslednom období sa operačná technika podstatné zmenila zavedením laparoskopických postupov.

Po operácii sa väčšine pacientov uľaví. Niekedy sa však ťažkosti môžu obajviť aj po vyoperovaní žlčníka. Príčinou väčšinou bývajú zvyšné kamienky, zápal alebo zablokovanie žlčových ciest a ich vyústenie. V niektorých prípadoch sa vyvolávajúci faktor nepodarí zistiť. Opakovanie ťažkostí si niekedy vyžaduje doplňujúci operačný zákrok.

 

Prevencia

Ochorenia žlčníka sú nepredvídateľné a jednoznačná prevencia záchvatov nie je možná. Niekedy pomôže zníženie nadváhy, prechod z tučnej stravy na stravu s vysokým obsahom vlákniny alebo zníženie vysokej haldiny cholesterolu v krvi. Odporúča sa vylúčenie alkoholu alebo aspoň zníženie jeho konzumácie, najmä ak evidentne vyvoláva bolesti. Ženy so žlčníkovými ťažkosťami by mali vysadiť hormonálnu antikoncepciu, prípadné substitučnú estrogénovú terapiu v menopauze.

 

UPOZORNENIE

Žlčníkový záchvat, ktorý trvá dlhšie ako dva dni a sprevádza ho horúčka a zažltnutie, vyžaduje okamžité lekárske vyšetrenie. Hrozia totiž vážne komplikácie: zápal pečene a pankreasu alebo prasknutie žlčovodu či žlčníka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 612
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 911
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 259
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 097
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 844
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 765
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu