SME

Minerálky – áno, ale nie akékoľvek

V zime často zabúdame na pitný režim. Teplé počasie nás predsa len núti pravidelne piť, ale počas chladných dní sa mnohí napijeme až vtedy, keď sme smädní naozaj – a to je pre naše telo už neskoro. Väčšinou siahame po minerálnych vodách. Tie však

môžu byť rovnako liečivé ako aj škodlivé. Záleží od toho, aké si vyberieme, a ako často ich pijeme. Základným pravidlom pri pití akýchkoľvek minerálok je ich striedanie.

 

Akú si vybrať? Na každej fľaši je uvedený obsah minerálnych látok, ktoré voda obsahuje. Mali by sme mu venovať pozornosť a vybrať si takú voda, ktorá vyhovuje nášmu zdravotnému stavu, a nie kupovať najlacnejšiu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa obsahu sa minerálky rozdeľujú na jednoduché (obsah minerálov nižší ako 1 g na liter), slabo mineralizované (1 – 5 g na liter), stredne mineralizované (do 15 g na liter), ostatné sú silne mineralizované. Veľké množstvo minerálnych látok môže organizmu uškodiť. Pre svoje zdravie ich nepotrebujeme až tak veľa, ako by nám poskytla konzumácia silne mineralizovaných vôd. Všeobecne platí, že čím menej je voda mineralizovaná, tým je pre nás vhodnejšia. Nízko mineralizované vody – samozrejme bez bubliniek, patria k najobľúbenejším aj v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

V prvom rade dbajte na to, aby minerálka obsahovala málo sodíka. Takáto minerálka dokáže pomôcť rozpustiť a vylúčiť škodliviny z tela. Veľmi pozitívne pôsobí aj na pleť – napína ju, a tak vyhladzuje vrásky.

Okrem toho sú ešte minerálne vody kategorizované aj podľa obsahu katiónov – a to na sodné, horečnaté, vápenaté atď. a aniónov – na hydrogénuhličitanové, síranové, uhličitanové a chloridové.

 

Liek na každú chorobu Dobrý výber minerálky môže pozitívne ovplyvniť náš zdravotný stav. Pri žalúdočných problémoch, spôsobených prebytočnou kyselinou, sú vhodné jednoduché kyselky, pri zápaloch močových ciest – akútnych aj chronických a pri črevných problémoch, pomáhajú zemité vody, na ochorenia dýchacích ciest, žlčníka alebo diabetes, veľmi dobre pôsobia alkalické vody (tie však zase nie sú vhodné napríklad pre chorých na zápal močových ciest). Jódové vody uvoľňujú hlien v prieduškách, síranové pomáhajú pri funkcii pečene, zápche a podobne. Ak trpíte viacerými ochoreniami, o vhodnosti minerálych vôd je potrebné vopred sa poradiť s lekárom. Podobne, ak nie ste si istý o aké ochorenie presne ide – pretože vás napríklad bolí žalúdok, môžete mať tráviace problémy, ale tento stav môže vyvolať niekoľko príčin. Môžete mať málo kyseliny, alebo naopak veľa, a náhodným výberom vody si môžete ešte viac uškodiť.

SkryťVypnúť reklamu

 

Bublinky Okrem negatívneho pôsobenia na hlasivky a hrdlo, treba spomenúť, že bublinky sú kyslé. Väčšina z nás má prekyslený organizmus, a preto je lepšie uprednostniť bezbublinkové minerálky. Tiež je dokázané, že kvalitnejšie sú tie v sklených fľašiach, pretože v plastových sa rozbíja biofyzikálna štruktúra vody. Navyše, majú príjemnejšiu, čerstvejšiu chuť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  2. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  2. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  3. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  4. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  7. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 857
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 5 977
  3. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 455
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 217
  5. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 2 357
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 305
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 1 972
  8. McDonald’s otvoril svoju prvú reštauráciu v Spišskej Novej Vsi 1 531
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu