SME

Výživa dojčiat

Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk  Z hľadiska nárokov na príjem živín patrí detský vek v živote človeka k najdôležitejším. Intenzívny rast a vývoj tkanív ľudského organizmu je závislý od výživy, a to nielen v zmysle kvantitatívnom,

Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk 

Z hľadiska nárokov na príjem živín patrí detský vek v živote človeka k najdôležitejším. Intenzívny rast a vývoj tkanív ľudského organizmu je závislý od výživy, a to nielen v zmysle kvantitatívnom, ale najmä kvalitatívnom.

  • Najlepším spôsobom výživy novorodencov (dieťa vo veku 0-28 dní) a dojčiat (dieťa vo veku do 1. roka) je dojčenie, t. j. mlieko vlastnej matky. Plne dojčené deti nepotrebujú počas prvých 6 mesiacov žiadnu inú výživu. (Nie je potrebný ani čaj, lebo dojčené dieťa dostáva tekutiny v mlieku z prsníka.) Doteraz sa nepodarilo vyrobiť taký mliečny prípravok, ktorý by dosiahol kvalitu materského mlieka. Materské mlieko prostredníctvom protilátok chráni dieťa pred infekciami, prejavmi alergie, civilizačnými chorobami, nezaťažuje tráviace orgány dieťaťa a počas dojčenia vzniká hlboká citová väzba medzi matkou a dieťaťom.
  • Koncentrácie vitamínov v materskom mlieku zväčša spĺňajú potreby dojčených detí, hoci ich množstvo môže kolísať podľa príjmu v strave matky. Dojčené dieťa by malo v prvom polroku svojho života dostávať vitamín K, D a C.
  • Ostatné vitamíny sa pridávajú len v prípadoch ich nedostatku, alebo ak je predpoklad, že nedostatok vitamínov nastane pri určitých ochoreniach a zdravotných ťažkostiach, napr. po opakovaných infekciách, v období rekonvalescencie, v prípade podvýživy.
  • Pokiaľ novorodenec alebo dojča z rôznych dôvodov nemôže byť dojčené, nahradíme materské mlieko špeciálnymi mliečnymi prípravkami (tzv. formulami). Sú to adaptované mlieka, ktoré sú určené pre deti do konca prvého roku života. Pre obdobie 0-4 mesiace sú vhodné počiatočné mlieka (infant formula). Väčšina takýchto prípravkov má adaptovaný pomer bielkovín, ktorý sa ale aj napriek tomu líši zložením aminokyselín. Obsahujú laktózu (mliečny cukor) a sú ľahko stráviteľné.
  • Obdobie výlučne mliečnej výživy končí u dojčených detí 6. mesiacom a u detí živených umelým mliekom už 5. mesiacom. Pred treťou mliečnou dávkou (obed) sa začína podávať zeleninový predkrm - postupne zeleninová kaša (hustá polievka) s mäsom (vhodné je najmä chudé varené mäso z kurčaťa, morky, králika – celý týždeň jeden druh). Zeleninový príkrm môže byť postupne z viacerých druhov zeleniny (mrkva, zemiaky, neskôr kaleráb, karfiol, brokolica) do celkového množstva cca 150-200g. Zabezpečujeme tým najmä prívod železa, ktorého potreba je vyššia, ako jeho výskyt v mlieku. V priebehu mesiaca je vhodné prejsť na mäsovo zeleninové pyré (zelenina, mäso, zemiaky, ryža, strukoviny). Mäso môžeme 1-2 krát nahradiť vareným žĺtkom. Postupne nahradíme celú mliečnu dávku príkrmom s hmotnosťou 150-200g. Pri zavedení príkrmu do výživy dojčaťa, prechádzame obvykle z počiatočných mliek (infant formula) na mlieka pokračujúce (follow-on formula).
  • Bežne dostupné kravské mlieko (tzv. krabicové) by sme nemali podávať deťom do 2 rokov najmä pre vysoký obsah bielkovín. Kozie mlieko je pre nízky obsah železa a vitamínov u malých detí nevhodné. Až v 70% sa vyskytuje alergia na kravské mlieko súčasne s alergiou na mlieko kozie.
  • Koncom 7. mesiaca (u nedojčených detí od 6. mesiaca) postupne nahradíme aj ďalšiu mliečnu dávku príkrmom ovocným (jablko, banán, hruška, nektarinka). Ovocný príkrm je zdrojom vitamínov.
  • Od 8. mesiaca (u nedojčených detí od 7. mesiaca) sa večer pridáva krupicová kaša. Postupne sa do 12. mesiaca pridávajú aj iné mliečne pokrmy, najmä jogurty, syry, zemiakové pyré, keksy, piškóty a pod. Z mliečnych výrobkov dávame prednosť kyslomliečnym produktom, napr. probiotický biely jogurt, ale nie nízkotučný a doň pridáme čerstvé ovocie.
  • Základom výživy dieťaťa počas prvých 12 mesiacov musí byť mlieko. Denný príjem mlieka by mal byť minimálne 500 ml.
  • U detí v prvom roku života nepridávame do jedál soľ, korenie a cukor.
  • Ak je dieťa dojčené a nedostáva adaptované mlieko, používame na prípravu kaší a iných jedál do veku jedného roka materské mlieko. Takéto dieťa by nemalo dostať ani jogurty a maslo, aby sa vyhlo bielkovine kravského mlieka, t. j. cudzorodej bielkovine ako potenciálneho rizikového faktora pre vznik alergie.
  • Malým deťom nepodávame odtučnené prípravky (napr. jogurty), pretože v nich chýbajú mastné kyseliny potrebné pre rast a dozrievanie mozgu a tiež vitamíny rozpustné v tukoch.
  • Dieťa do 8. mesiaca nesmie dostať jedlo s lepkom, t. j. krupicu, piškóty, keksy, rožky, chlieb a iné výrobky z múky (zloženie komerčne predávaných kaší je svojím zložením prispôsobené veku, ktorý odporúča výrobca).
  • Deťom do jedného roka nepodávame tvaroh, bielok, med, údeniny, konzervy, smotanu, citrusové a aromatické ovocie.

 

SkryťVypnúť reklamu
 Predchádzajúca téma
Ukončenie dojčenia

 Nasledujúca téma
Prírastok k hmotnosti v detskom veku

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 784
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 210
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 098
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 127
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 386
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 249
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu