SME

Výživa dojčiat

Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk  Z hľadiska nárokov na príjem živín patrí detský vek v živote človeka k najdôležitejším. Intenzívny rast a vývoj tkanív ľudského organizmu je závislý od výživy, a to nielen v zmysle kvantitatívnom,

Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk 

Z hľadiska nárokov na príjem živín patrí detský vek v živote človeka k najdôležitejším. Intenzívny rast a vývoj tkanív ľudského organizmu je závislý od výživy, a to nielen v zmysle kvantitatívnom, ale najmä kvalitatívnom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

  • Najlepším spôsobom výživy novorodencov (dieťa vo veku 0-28 dní) a dojčiat (dieťa vo veku do 1. roka) je dojčenie, t. j. mlieko vlastnej matky. Plne dojčené deti nepotrebujú počas prvých 6 mesiacov žiadnu inú výživu. (Nie je potrebný ani čaj, lebo dojčené dieťa dostáva tekutiny v mlieku z prsníka.) Doteraz sa nepodarilo vyrobiť taký mliečny prípravok, ktorý by dosiahol kvalitu materského mlieka. Materské mlieko prostredníctvom protilátok chráni dieťa pred infekciami, prejavmi alergie, civilizačnými chorobami, nezaťažuje tráviace orgány dieťaťa a počas dojčenia vzniká hlboká citová väzba medzi matkou a dieťaťom.
  • Koncentrácie vitamínov v materskom mlieku zväčša spĺňajú potreby dojčených detí, hoci ich množstvo môže kolísať podľa príjmu v strave matky. Dojčené dieťa by malo v prvom polroku svojho života dostávať vitamín K, D a C.
  • Ostatné vitamíny sa pridávajú len v prípadoch ich nedostatku, alebo ak je predpoklad, že nedostatok vitamínov nastane pri určitých ochoreniach a zdravotných ťažkostiach, napr. po opakovaných infekciách, v období rekonvalescencie, v prípade podvýživy.
  • Pokiaľ novorodenec alebo dojča z rôznych dôvodov nemôže byť dojčené, nahradíme materské mlieko špeciálnymi mliečnymi prípravkami (tzv. formulami). Sú to adaptované mlieka, ktoré sú určené pre deti do konca prvého roku života. Pre obdobie 0-4 mesiace sú vhodné počiatočné mlieka (infant formula). Väčšina takýchto prípravkov má adaptovaný pomer bielkovín, ktorý sa ale aj napriek tomu líši zložením aminokyselín. Obsahujú laktózu (mliečny cukor) a sú ľahko stráviteľné.
  • Obdobie výlučne mliečnej výživy končí u dojčených detí 6. mesiacom a u detí živených umelým mliekom už 5. mesiacom. Pred treťou mliečnou dávkou (obed) sa začína podávať zeleninový predkrm - postupne zeleninová kaša (hustá polievka) s mäsom (vhodné je najmä chudé varené mäso z kurčaťa, morky, králika – celý týždeň jeden druh). Zeleninový príkrm môže byť postupne z viacerých druhov zeleniny (mrkva, zemiaky, neskôr kaleráb, karfiol, brokolica) do celkového množstva cca 150-200g. Zabezpečujeme tým najmä prívod železa, ktorého potreba je vyššia, ako jeho výskyt v mlieku. V priebehu mesiaca je vhodné prejsť na mäsovo zeleninové pyré (zelenina, mäso, zemiaky, ryža, strukoviny). Mäso môžeme 1-2 krát nahradiť vareným žĺtkom. Postupne nahradíme celú mliečnu dávku príkrmom s hmotnosťou 150-200g. Pri zavedení príkrmu do výživy dojčaťa, prechádzame obvykle z počiatočných mliek (infant formula) na mlieka pokračujúce (follow-on formula).
  • Bežne dostupné kravské mlieko (tzv. krabicové) by sme nemali podávať deťom do 2 rokov najmä pre vysoký obsah bielkovín. Kozie mlieko je pre nízky obsah železa a vitamínov u malých detí nevhodné. Až v 70% sa vyskytuje alergia na kravské mlieko súčasne s alergiou na mlieko kozie.
  • Koncom 7. mesiaca (u nedojčených detí od 6. mesiaca) postupne nahradíme aj ďalšiu mliečnu dávku príkrmom ovocným (jablko, banán, hruška, nektarinka). Ovocný príkrm je zdrojom vitamínov.
  • Od 8. mesiaca (u nedojčených detí od 7. mesiaca) sa večer pridáva krupicová kaša. Postupne sa do 12. mesiaca pridávajú aj iné mliečne pokrmy, najmä jogurty, syry, zemiakové pyré, keksy, piškóty a pod. Z mliečnych výrobkov dávame prednosť kyslomliečnym produktom, napr. probiotický biely jogurt, ale nie nízkotučný a doň pridáme čerstvé ovocie.
  • Základom výživy dieťaťa počas prvých 12 mesiacov musí byť mlieko. Denný príjem mlieka by mal byť minimálne 500 ml.
  • U detí v prvom roku života nepridávame do jedál soľ, korenie a cukor.
  • Ak je dieťa dojčené a nedostáva adaptované mlieko, používame na prípravu kaší a iných jedál do veku jedného roka materské mlieko. Takéto dieťa by nemalo dostať ani jogurty a maslo, aby sa vyhlo bielkovine kravského mlieka, t. j. cudzorodej bielkovine ako potenciálneho rizikového faktora pre vznik alergie.
  • Malým deťom nepodávame odtučnené prípravky (napr. jogurty), pretože v nich chýbajú mastné kyseliny potrebné pre rast a dozrievanie mozgu a tiež vitamíny rozpustné v tukoch.
  • Dieťa do 8. mesiaca nesmie dostať jedlo s lepkom, t. j. krupicu, piškóty, keksy, rožky, chlieb a iné výrobky z múky (zloženie komerčne predávaných kaší je svojím zložením prispôsobené veku, ktorý odporúča výrobca).
  • Deťom do jedného roka nepodávame tvaroh, bielok, med, údeniny, konzervy, smotanu, citrusové a aromatické ovocie.

 

SkryťVypnúť reklamu
 Predchádzajúca téma
Ukončenie dojčenia

 Nasledujúca téma
Prírastok k hmotnosti v detskom veku

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 453
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 232
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 126
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 832
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 463
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 160
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 924
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 156
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu