Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk
Obdobie po pôrode charakterizujú zmeny nálad: zmietame vo víre radostí, smútku a depresií, občasných bolestí a neustálych zmien hormonálnych hladín. Naše telo nás každú chvíľu niečím prekvapí,
Obdobie po pôrode charakterizujú zmeny nálad: zmietame vo víre radostí, smútku a depresií, občasných bolestí a neustálych zmien hormonálnych hladín. Naše telo nás každú chvíľu niečím prekvapí, pracuje si samo, na plné obrátky, podľa vopred stanoveného programu. A hlavne, zrazu je na svete malý človiečik, ktorý je plne odkázaný na nás.
Tehotenstvo je deväť mesiacov, ktoré nám príroda nadelila na to, aby sme sa prichystali na materstvo. Túžobné očakávanie konca tehotenstva bez reálneho pohľadu na život po pôrode robí začiatok tohto obdobia ťažšie zvládnuteľným. A pritom stačí vedieť, čo nás čaká a prečo je to tak.
Prvé dni po pôrode budete pravdepodobne unavená a ubolená. Čím skôr začnete „normálne“ samostatne existovať, tým lepšie. Oddychujte, ale hýbte sa. Napríklad sa podoprite v ľahu na predlaktia a zakrúžte hlavou. Prechádzajte sa, prechádzka má dve výhody: prvá je podvedomé vnímanie okolia z ”normálneho” pohľadu (v porovnaní s nemocničnou posteľou), druhá a nemenej dôležitá je, že pohyb umožňuje obnovenie prirodzenej peristaltiky čriev.
Počas krvácania z rodidiel (očisťujúci krvavý výtok), dodržiavajte hygienu.
Pravdepodobne budete pociťovať bolesti v podbrušku. Sú to bolesti maternice spôsobené jej zavinovaním - zmršťovaním sa do pôvodnej veľkosti. Proces údajne urýchľuje ľah na bruchu s bruchom podloženým napríklad zrolovaným uterákom. Táto bolesť môže trvať niekoľko dní a možno prechodne zosilnie počas dojčenia.
Pravdepodobne budete často močiť. Je to prirodzené, lebo počas tehotenstve sa v tele nahromadilo množstvo tekutiny, ktorá už nie je potrebná. Nezadržiavajte močenie ani napriek prípadnej bolesti. Pravdepodobne budete mať problémy so stolicou. Vaše črevá postupne uvoľňovali miesto rastúcemu dieťatku a teraz sa musia prispôsobiť náhlej zmene. Prechádzajte sa, uvoľnite sa pod teplou sprchou a dajte si doniesť slivkový kompót.
Na druhý, prípadne tretí deň po pôrode očakávajte naplnenie prsníkov. Množstvo mlieka, ktoré sa Vám utvorí je podmienené množstvom faktorov – genetika, strava, psychika, hormóny – a nedá sa predpokladať. Možno budete mať málo mlieka. V tom prípade sa snažte sa dieťatko prikladať k prsníku častejšie, aby ste tvorbu mlieka podporili a zvýšte príjem tekutín. Alebo naopak, zobudíte sa s nápadne zväčšenými stvrdnutými prsníkmi a budete pociťovať silné napätie hraničiace s bolesťou. Aby ste sa vyhli zápalu prsných žliaz alebo ich upchatiu, mlieko musíte dostať von. Najideálnejšie je, ak ho vypije vaše dieťatko. Niekedy sú však prsníky také plné, že bradavky stratili svoj tvar a sú tak roztiahnuté, že ich dieťatko nedokáže zachytiť. Vtedy si trochu mlieka odstriekajte, ale nie príliš veľa, aby ste zbytočne nepodporovali ďalšiu tvorbu mlieka. Možno sa Vám nebude dať mlieko odstriekať alebo to bude veľmi bolestivé. Pomôže teplo, sprcha, obklady, solux. Pozor, nevytláčajte si mlieko pod sprchou, môže sa stať, že budete mať modriny.
Možno Vás budú prvé dni kojenia bolieť bradavky. Najlepšie je začať s privykaním bradaviek už v tehotenstve jemnou masážou detským olejom alebo krémom. Teraz je však na to neskoro, mohli by ste podnietiť spúšťací reflex. Ak bradavky bolia, skúste ich medzi kojeniami zvláčniť olejom, ktorý pred ďalším kojením umyjete. Nenechajte bradavky vyschnúť, aby nepopraskali. Otvoríte tým cestu infekcii.
Buďte pripravená na striedanie nálad a pripravte na to aj Vaše okolie. Majte na pamäti, že tieto nálady sú prechodné. Nájdite si zlatú strednú cestu na ich zvládanie,. Smejte sa, plačte, ale snažte sa chytiť tieto emócie do vlastných rúk. Nenechajte sa zbytočne uniesť až do extrémov, ale ani sa s nimi neuzatvárajte do seba. Hľadajte v každej situácii pozitíva a hlavne: tešte sa. Dostali ste dar!