SME

Psychoprofylaxia

Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk  Jednou z metód uľahčovania pôrodu je psychoprofylaxia, metóda, ktorá spočíva v ignorovaní pôrodných bolestí a to koncentrovaním pozornosti na iné vnemy týkajúce sa vlastného organizmu.

Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk

Jednou z metód uľahčovania pôrodu je psychoprofylaxia, metóda, ktorá spočíva v ignorovaní pôrodných bolestí a to koncentrovaním pozornosti na iné vnemy týkajúce sa vlastného organizmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komplexná príprava rodičky na pôrod (psychická, ale aj fyzická) sa označuje pojmom psychofyzická príprava. Psychická príprava má za úlohu zbaviť budúcu matku strachu a obáv, pretože pôrod je bežná fyziologická záležitosť.

Cieľom fyzickej prípravy je potrénovať telo tak, aby bolo schopné zvládnuť záťaž v priebehu gravidity, no a napokon aj počas pôrodu. Táto časť prípravy zahrňuje gymnastiku a nácvik správneho dýchania, účinného tlačenia a relaxácie v jednotlivých fázach pôrodu.

SkryťVypnúť reklamu

Fyzická príprava

Praktickí gynekológovia a pôrodníci by mali informovať tehotnú ženu v prenatálnej poradni o možnosti, alebo skôr o potrebe absolvovať kurz psychofyzickej prípravy na pôrod. Vlastná príprava sa začína v 3. - 4. mesiaci gravidity predpôrodnou gymnastikou. Cvičenia sa uskutočňujú spravidla raz do týždňa a trvajú až do pôrodu. Samozrejme, podľa možností. Každé cvičenie sa začína dýchacími cvikmi v stojí s precvičením horných končatín, nasleduje séria cvikov so zameraním na chrbticu a chrbtové svalstvo, potom sa precvičujú dolné končatiny v sede a v ľahu na chrbte, posilňujú sa stehenné kĺby a napokon sa precvičujú brušné svaly a svalstvo panvového dna. Cviky na posilnenie priamych brušných svalov sa v 3., 5. a 7. mesiaci tehotnosti neprecvičujú. Koncom 8. mesiaca a v 9. mesiaci sa k týmto cvikom pripája nácvik gynekologickej polohy so všetkými úkonmi, ktoré si potom zopakujete v praxi - pri pôrode. Počas cvičenia treba dodržiavať zostavené poradie cvikov.

SkryťVypnúť reklamu

Pri všetkých cvikoch je dôležité koordinovať dýchanie s pohybom. Medzi jednotlivými skupinami cvikov sa precvičuje dýchanie. Sústredením sa na správne dýchanie pri kontrakciách môže rodička odviesť pozornosť od bolestivých podnetov vychádzajúcich z maternice. V mozgovej kôre pritom vzniká ohnisko, ktoré utlmuje všetky okolité miesta. To znamená, že ak sa podnety z oblasti panvy dostanú do mozgu, buď ich rodička nepociťuje ako bolesť, alebo sú utlmené do takej miery, že sú znesiteľné. Aj pravidelným dýchaním teda možno aspoň čiastočne tlmiť vnímanie pôrodnej bolesti. V prvej pôrodnej dobe sa má rodička nadychovať nosom do pľúc a vydychovať otvorenými ústami. Rýchlosť dýchania prispôsobuje úrovni a sile kontrakcie. Na vrchole kontrakcie je dýchanie najrýchlejšie, pri ústupe kontrakcie sa spomaľuje. Na začiatku druhej pôrodnej doby, teda vo chvíli, keď rodička pocíti prvý tlak na konečník, sa musí použiť ďalší spôsob dýchania, a to rýchle a plytké vdychovanie a vydychovanie ústami, pričom pracuje len hrudník, aby bránica netlačila nadol privčas.

SkryťVypnúť reklamu

Na konci 8. mesiaca a v 9. mesiaci tehotnosti sa precvičuje fáza tlačenia v gynekologickej polohe. Pri vlastnom pôrode sa na začiatku kontrakcie rodička zhlboka nadýchne, zadrží dych, zavrie oči a tlačí celou silou smerom do konečníka. Keďže by jej jedno nadýchnutie nestačilo na celú kontrakciu, pri nedostatku vzduchu vydýchne, opäť sa rýchlo nadýchne a znovu tlačí. Na celú kontrakciu spravidla stačia tri hlboké nádychy.

Významnou súčasťou predpôrodnej gymnastiky je nácvik relaxácie. Vo svaloch spôsobuje uvoľnenie a v mozgu podporuje koncentráciu (fenomén pozornosti), čím sa zastierajú bolestivé podnety. Pri relaxácii počas pôrodu sa najviac osvedčila poloha na boku.

Teoretická príprava

Po skončení kurzu, ktorý zväčša prebieha od 32. týždňa gravidity (6 týždňov), sú budúce matky dostatočne informované o všetkom, čo sa týka gravidity, pôrodu a šestonedelia. V ideálnom prípade nemajú už strach z pôrodu, vedia toho už dosť o fyziológii ženského organizmu a zmenách, ktorými prechádza počas gravidity, sú oboznámené s jednotlivými fázami pôrodu, vedia, ako je potrebné plniť pokyny pôrodníka, dokonca sú teoreticky podkuté aj v oblasti dojčenia, starostlivosti o novorodenca, zmenách organizmu v šestonedelí. Súčasťou poslednej lekcie by mala byť návšteva pôrodnej sály.

SkryťVypnúť reklamu

Psychofyzická príprava na pôrod je základom všetkých ostatných metód, ktoré podporujú a uľahčujú pôrod.

Predchádzajúca téma
Psychofyzická predpôrodná príprava

Nasledujúca téma
Pôrodný plán

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 419
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 061
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 750
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 994
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 265
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 987
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu