Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk
Psychofyzická príprava na pôrod má dve neoddeliteľné časti:
- Fyzická, teda telesná časť spočíva v pravidelnom precvičovaní cvikov špeciálne určených pre budúce mamičky.
- Psychická, náučná alebo poznávacia časť, spočíva v získavaní informácií, ktoré súvisia s tehotenstvom, s pôrodom, s popôrodným obdobím.
S prípravou je vhodné začať už od 16.týždňa tehotnosti a samozrejme platí: lepšie začať hoci aj neskoro, ako nezačať vôbec.
Úloha psychofyzickej predpôrodnej prípravy je odbúrať strach z neznámeho, racionálne vysvetliť určité fakty, osvojiť si správny spôsob dýchania, spôsob zapájania svalov brušného lisu a panvového dna a mnoho ďaľších vecí.
Cvičenia vedú špeciálne školené sestry – pôrodné asistentky, odbornými prednáškami sa na príprave podieľajú aj gynekológovia-pôrodníci a pediatri.
Ďalšou možnosťou, ako uľahčiť alebo spríjemniť samotný pôrod, je prítomnosť otca dieťaťa počas celého pôrodu. Je vhodné, ak budúci otecko, ktorý je rozhodnutý svojou prítomnosťou pomáhať pri pôrode, absolvuje s budúcou mamičkou tú časť prípravy, v ktorej sa formou prednášky oboznámi s tým, aké sú možné začiatky pôrodného deja, ako pôrod prebieha, všetko, čo potrebuje vedieť na to, aby jeho prítomnosť bola skutočne pomocou. Viaceré pôrodnícke zariadenia prítomnosť otecka pri pôrode podmieňujú práve absolvovaním takéhoto kurzu.
Zmierňovať bolesti počas pôrodu napomáha pôrodnícka analgézia. Existuje niekoľko spôsobov, najdiskutovanejší a zároveň aj najúčinnejší spôsob, je epidurálna analgéza. Je to spôsob znecitlivenia, pri ktorom sa do epidurálneho priestoru aplikuje kombinácia lokálneho anestetika a opiátu. Epidurálny priestor je priestor nad alebo vedľa obalov, ktoré chránia miechu. Ihla a následne katéter, cez ktorý sa látka podáva, vôbec neprichádza do kontaktu s miechou, s nervovými koreňmi alebo s likvorom, a teda nehrozí ochrnutie, ako sa niekedy zvykne mylne tvrdiť. Počas epidurálnej analgézy je plne zachovaná motorika /hybnosť/ dolných končatín, možnosť používania svalstva brušného lisu a svalstva panvového dna, potlačená je len bolestivosť kontrakcií.
![]() Potrat | Nasledujúca téma |