SME

Zápal osrdcovníka, Perikarditída

Príznaky Akútna perikarditída – ostrá bolesť v strede hrudníka, ktorá sa zhoršuje pri hlbokom nádychu, kašli alebo pohybe hornej časti tela. Bolesti môžu pripomínať angínu pectoris alebo srdcový infarkt. Chornická perikarditída – dýchavičnosť,

Príznaky Akútna perikarditída – ostrá bolesť v strede hrudníka, ktorá sa zhoršuje pri hlbokom nádychu, kašli alebo pohybe hornej časti tela. Bolesti môžu pripomínať angínu pectoris alebo srdcový infarkt. Chornická perikarditída – dýchavičnosť, opuchy nôh, členkov, brucha a ďalšie príznaky ako pri zlyhávaní srdca. Perikardiálny výpotok – závraty, pokles krvného tlaku, môžnosť mdloby.  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rizikové skupiny Akútna perikarditída – je najčastejšie spôsobená infekciou, medzi ďalšie príčiny zaraďujeme reumatoidnú artritídu, lupus, zlyhanie obličiek, sklerodermiu a niektoré nádory. Niekedy vzniká ako následok infarktu, operácie srdca alebo úrazu hrudníka. Chronická perikarditída – vzniká pomaly, najčastejšie v dôsledku určitých infekcií (tuberkulóza). Môže viesť k vzniku konstriktívnej perikarditídy, ktorá uväzní srdce vnútri tak, že sa nemôže dostatočne napĺňať krvou. Perikardiálny výpotok – je nahromadenie tekutiny pod osrdcovníkom ako následok akútnej perikarditídy.  

SkryťVypnúť reklamu

Priebeh Akútna perikarditída – prichádza náhle a niekedy sa nesprávne pokladá za angínu pectoris alebo srdcový infarkt. Na rozdiel od nich sa bolesť zhoršuje pri dychu a pri pohybe. Vírusová perikarditída zvyčajne ustúpi po niekoľkých týždňoch, no aj pri nej hrozí vznik výpotku, rovnako ako pri iných formách perikarditídy.

Chronická perikarditída – v ranných fázach nemá nijaké príznaky, ale dlhodobý zápal vedie k zhrubnutiu a zvrašteniu perikardu. Výsledkom je konstriktívna perikarditída, ktorá bráni srdcu, aby sa patrične roztiahlo a prijalo dostatočné množstvo krvi.

Tento stav znamená, že sa pri sťahu dostane do obehu menší objem krvi a objavia sa príznaky srdcového zlyhávania – dýchavičnosť a opuchy v dôsledku nadmerného zavodnenia tela.

SkryťVypnúť reklamu

 

Čo robiť Ak vás postihuje dýchavičnosť, máte závraty alebo opuchy, čo najskôr vyhľadajte lekára. Väčšina perikarditíd prebehne bez komplikácií a odoznie po niekoľkých týždňoch. Proti bolesti a zápalu sa používajú lieky ako acylpyrín, ibuprofén ai. Bolesť pri kašli sa zmierni, ak si na hrudník pritisnete vankúš a nebudete robiť prudké pohyby. Zastaňte v teple a pokoji. Opuchy po konstriktívnej perikarditíde budú menšie, ak obmedzíte soľ v strave.

 

Liečba Vyšetrenia

Lekár určí diagnózu na základe typických trecích zvukov, ktoré počuje cez fondndoskop, robí sa aj rontgen hrudníka, EKG a echokardiografické vyšetrenie srdca. Po zistení presnej príčiny sa odoberá krv na bakteriálnu kultiváciu, pričom niekedy je nutné punkciou získať vzorku tekutiny z perikardu.

SkryťVypnúť reklamu

 

Lieky

Liečba bolesti závisí od je závažnosti. Väčšinou stačia bežné analgetiká, ale niekedy je potrebné podať morfín alebo iné opoidy. Proti opuchom a výpotku sa podávajú diuretiká, pri zápale sa podávajú kortikosteroidy. Bakteriálne infekcie sa liečia antibiotikami.

 

Invazívne postupy

Niekedy je nutné výpotok odsať. Špeciálna injekčná ihla sa pod kontrolou ultrazvuku (aby sa neporanilo srdce) zavádza pomedzi rebrá do osrdcovníkového vaku.

Závažná konstriktívna perikarditída, ktorá spôsobuje príznaky srdcového zlyhania, si vyžaduje operáciu. Aby sa chirurg dostal k srdcu, treba otvoriť hrudník. Pooperačné bolesti zvyčajne treba tlmiť morfínom a ďalšími opioidmi.

 

Prevencia Prevencia väčšinou nie je možná. Komplikáciám sa dá predísť iba včasnou návštevou lekára.

SkryťVypnúť reklamu

 

UPOZORNENIE

Rozsiahly perikardiálny výpotok môže takmer celkom zablokovať návrat krvi do žíl k srdcu. Tanto jav sa nazýva srdcová tamponáda. V takom prípade treba tekutinu čo najskôr odstrániť, aby nevznikol kardiálny šok.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  3. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  4. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  5. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  7. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  8. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 668
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 740
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 7 079
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 849
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 859
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 487
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 418
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 4 349
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu