Článok bol uverejnený so súhlasom babetko.sk
I. trimester Potvrdenie tehotnosti: ultrazvukovým vyšetrením je to možné cca od 5.-6. týždňa, následne je nutné potvrdiť vitalitu plodu nálezom srdcovej aktivity plodu cca do 10. týždňa, ďalej sa potvrdzuje určením hladiny HCG hormónu a vaginálnym vyšetrením. Krvné testy: a) Krvná skupina a Rh faktor – u žien s Rh negatívnym faktorom je treba vyšetriť aj Rh faktor otca pre možné riziko ohrozenia plodu v neskoršom období, b) počet červených, bielych krviniek a doštičiek, c) biochemické parametre krvi, hladina cukru, tukov, železo, vápnik, soli, atď…, d) testy na HbsAg (infekčná žltačka typu B), BWR (syfilis), toxoplazmózu, HIV, príp. rubeolu (ide o ochorenia, ktoré by mohli spôsobiť vážne poškodenie plodu); Vyšetrenie moču na prítomnosť cukru, hnisu, bielkovín, baktérií (odhalí skrytú cukrovku, ochorenie obličiek, infekcie) Iné vyštrenia: meranie krvného tlaku, hmotnosť, výška, hmotnostný prírastok, opuchy na dolných alebo aj horných končatinách (obvykle sa objavujú až v neskoršom období tehotenstva) Výtery z pošvy a krčku, aby sa určil typ mikróbov tu prítomných, príp. infekcia.
II. trimester Po 15. týždni sa určuje hladina AFP (alfafetoproteín) ako skríning vrodených vývojových chýb a genetických ochorení V 18. týždni u viacrodičiek a v 20. týždni u prvorodičiek sa zaznamenávajú údaje o prvých pohyboch plodu V 18.-20. týždni sa robí aj druhé ultrazvukové vyšetrenie (určuje sa presnejšie vek plodu, primeranosť rastu, pohyby, spresňuje sa termín pôrodu, pátra sa po vrodených vývojových chybách, vyšetruje sa krčok, placenta, jej poloha, veľkosť, určuje sa množstvo plodovej vody) Od 18.týždňa sa pravidelne robí gravidometria – t.j. meria sa vzdialenosť vrcholu maternice od lonovej kosti. Táto vzdialenosť sa značí do grafu a hovorí o raste plodu a sleduje odchýlky od normy V 20. týždni je možné zachytiť stetoskopom ozvy plodu pri každej návšteve v poradni sa vykonáva obvykle aj vaginálne vyšetrenie, určí sa pevnosť krčku, jeho dĺžka, poloha, čo sa zapisuje ako CS (cervikálne skóre), ktorého hodnota je typická pre konkrétny týždeň tehotnosti. Zaznamenáva sa aj hmotnostný prírastok, opuchy, subjektívne obtiaže, meria sa tlak krvi, vyšetruje sa moč. Opakovane sa vyšetruje krvný obraz, hladina cukru v krvi a BWR reakcia.
III. trimester V 28.týždni ak je matka Rh negatívna, sa vyšetruje opakovane krv na prítomnosť Rh protilátok V 30. týždni sa vykonáva orálny glukózotolerančný test (oGTT): pacientka vypije koncentrovaný roztok glukózy a následne sa v jej krvi a moči sleduje hladina cukrov v presne určených časových intervaloch. Takto sa dá odhaliť skrytá cukrovka alebo porucha glukózovej tolerancie. V 30.-32. týždni sa robí tretie ultrazvukové vyšetrenie: určí sa poloha plodu, kontroluje sa akcia srdca, sleduje sa vyvinutie jednotlivých orgánov, kostí, meria sa množstvo plodovej vody, určí sa poloha, veľkosť a funkčnosť placenty, spresňuje sa termín pôrodu. V 34. týždni sa opakuje vyšetrenie Rh protilátok u rizikových žien. V 36. týždni sa opakuje ultrazvukové vyšetrenie tak ako v predchádzajúcom prípade, nerobí sa však vždy a všade. opakovane sa vyšetruje vaginálne krčok maternice, určuje sa CS. Pri každej návšteve je nutné merať tlak krvi, hmotnosť, sledovať ozvy plodu, jeho rast, neskôr zostup plodu, hľadajú sa opuchy na končatinách matky. Od 36.týždňa by mala tehotná navštevovať zariadenie, kde sa rozhodla rodiť, do poradne chodí každý týždeň, plánuje sa pôrod.
Predchádzajúca téma
Tehotenská poradňa Nasledujúca téma
Prenatálne vyšetrenia dieťaťa