Príznaky Príznaky často bývajú neurčité a odlišujú sa podľa miesta a typu infekcie:
Akútna bakteriálna endokarditída – vysoká teplota, bolesť na hrudníku, problémy s dýchaním, rýchle zhoršovanie celkového stavu, šok a kolaps. Subakútna bakteriálna endokarditída – mierne zvýšená teplota, chrípkové príznaky so zimnicou, bolesťami kĺbov, únava, malátnosť. Môže nastať aj mozgová porážka, bolesti celého tela, či sa objaviť krv v moči. Endokarditída pri náhrade srdcových chlopní – okrem uvedených príznakov sa vyskytujú poruchy srdcového rytmu a srdcovej činnosti. Pravostranná endokarditída – horúčka, bolesť ako pri pleuritíde (zápal pohrudnice), ktorá sa zhoršuje pri kašli a hlbokom dýchaní; okrem toho možnosť vzniku trombov a dýchavičnosť.
Rizikové skupiny Endokarditída je závažné zápalové infekčné ochorenie blany, ktorá vystiela všetky srdcové dutiny. Často vzniká u osôb, ktoré majú postihnuté chlopne alebo majú iné ochorenie srdca. V minulosti bola najčastejšou príčinou akútnej i chronickej endokarditídy reumatická horúčka. V súčasnosti je riziko najvyššie u osôb s postihnutím chlopní alebo s ich umelou náhradou. Pravostranná endokarditída je najčastejšia u narkomanov, ktorí si pichajú drogu do žíl, alebo u pacientov s dlhodobou vnútrožilovou liečbou.
Priebeh Všetky typy endokarditídy vznikajú vtedy, keď baktéria napadnú vnútornú srdcovú blanu. Vytvoria sa na nej drobné karfiolovité útvary – polypy. Zákerné je to, že prvé príznaky pripomínajú chrípku alebo inú virózu. Objavuje sa únava, mierne zvýšená teplota, bolesti kĺbov a slabosť.
Tým, ako kolónie mikroorganizmov rastú, môžu spôsobiť na srdcovej chlopni otvor, zmeniť jej tvar a porušiť normálne prúdenie krvi v srdci. Podozrenie lekára na endokarditídu vzbudí, keď príznaky chrípky sprevádzajú srdcové šelesty, čiže zvuky, ktoré vydáva krv pretekajúca cez poškodené chlopne.
V mieste infekcie sa vytvárajú malé tromby (krvné zrazeniny), uvoľňujú krv sa do krvi a upchávajú cievy v iných orgánoch. Podľa miesta, kde uviaznu vyvolávajú rozličné komplikácie: porážku, krv v moči, dýchavičnosť, bolesť alebo znehybnenie končatín, sepsu (otrava krvi), zápal mozgových blán, ba aj smrť.
Čo robiť Ak máte chrípkové príznaky, ktoré sa nelepšia, diagnostikovali vám šelest na srdci, máte umelé srdcové chlopne alebo nejakú poruchu chlopní, vyhľadajte lekára. Dodržiavajte jeho rady v súvislosti s preventívnym užívaním antibiotík.
Liečba Lieky
Postihnuté osoby sú hospitalizované a vnútrožilovo sa im podávajú vysoké dávky antibiotík.
Operácia
Niekdy je nutné po jedno– až dvojdňovej antibiotickej príprave odstrániť postihnuté chlopne. Ak dochádza k zlyhaniu srdca, operácia sa vykonáva akútne.
Prevencia Pri bakteriálnej endokarditíde je prevencia veľmi dôležitá. Ak máte šelesť na srdci, umelú chloňu alebo aj menší problém, napr. prolaps mitrálnej chlopne, upozornite na to vždy, keď idete na nejaké ošetrenie, hoci aj zubárske.
UPOZORNENIE
Zákerná chronická endokarditída často prebieha nepozorovane, najmä u osôb s iminitou oslabenou po chemoterapii, po transplantáciách a pri chronických infekciách typu aids. Často spôsobuje smrť u narkomanov, ktorí si pichajú drogy do žíl nesterilnými ihlami.