známky plodných a neplodných období v priebehu menštruačného cyklu."
PPR sú moderným spôsobom plánovania rodičovstva. Ich vysokú spoľahlivosť uznávajú aj popredné európske učebnice gynekológie, medzi takéto metódy patrí napr. Symptotermálna metóda (určuje plodné a neplodné dni ženy na základe viacerých príznakov, najmä hlienu a teploty, a pritom vychádza aj z ďalších parametrov, ktoré pomáhajú žene s väčšou istotou určiť svoje plodné obdobie). Metódy PPR sú aj zdravotne neškodné a pre mnohých morálne prijateľnejšie.
Tehotenský index je počet neplánovaných počatí u 100 žien, ktoré sa danou metódou riadia 1 rok. Tak napr. tehotenský index pri používaní kalendárnej metódy (dnes už takmer nepoužívanej pre jej nespoľahlivosť) je medzi 14-38, pre symptotermálnu metódu je to 1-2,5, pre mechanickú mužskú ochranu (kondóm) 7-14 a hormonálna antikoncepcia má index účinnosti 3 - 8%. Spoľahlivosť PPR j teda porovnateľná so spoľahlivosťou hormonálnej antikoncepcie, pričom všetky ostatné spôsoby umelej antikoncepcie sú menej spoľahlivé. Hoci PPM patria tiež medzi účinné spôsoby riadenia počatia, v gynekologických ambulanciách sa ženám častejšie odporúča hormonálna antikoncepcia.
Počas cyklu nemôže u ženy dôjsť kedykoľvek k ovulácii. Mimo plodného obdobia nielenže nie je v rodidlách ženy prítomné vajíčko schopné oplodnenia, ale chýbajú aj ďalšie podmienky nevyhnutné pre otehotnenie: v hrdle maternice hlien priestupný pre spermie a v tele maternice sliznica pripravená na nidáciu (uhniezdenie). Možnosť otehotnieť kedykoľvek počas cyklu vylučuje najpoužívanejšia európska učebnica gynekológie už v roku 1968. (Pozn.: Martius, H.: Lehrbuch der Gynäkologie, 9. Auflage, Stuttgart, 1968.)
„Nepravidelnosti“ menštruačného cyklu vyjadrené kolísaním v rozmedzí niekoľkých dní sú javom úplne bežným a použiteľnosť ani spoľahlivosť moderných spôsobov PPR neovplyvňujú. Absencia cyklických zmien však býva spôsobená hormonálnou poruchou, ktorú je potrebné liečiť. Meranie bazálnej teploty má v podobných prípadoch aj význam diagnostický.
Svetová zdravotnícka organizácia spoľahlivo dokázala, že počet vrodených chýb u detí počatých pri zlyhaní niektorých PPR metód nie je vyšší ako v celkovej populácii. Teda PPR nezvyšuje riziko vzniku vrodených chýb.
Pohlavný život človeka neslúži len na udržanie ľudského rodu ale aj na upevnenie vzájomnej väzby medzi manželmi. Niektoré sociologické štúdie dokazujú pozitívny vplyv v periodickej zdržanlivosti na vzájomné vzťahy partnerov (viac sa tešia na obdobie, keď budú môcť „byť spolu“).
Je totiž nevyhnutné naučiť sa zásady ako používať tento spôsob riadenia počatia a dodržiavať ich. Dôležitosť správnej znalosti metódy je nutné zdôrazniť, keďže nedostatočné poučenie často zapríčiňuje ich zlyhanie a môže viesť k diskreditácii metód PPR. Ženy, ktoré sa pre PPR rozhodli, si na dodržiavanie pravidiel rýchlo zvyknú a nepociťujú ich ako záťaž.
Hlavným kritériom partnerov pre voľbu prirodzenej metódy predchádzaniu počatia je jej spoľahlivosť a zdravotná neškodnosť. Medzi používateľmi PPR sú často ľudia bez náboženského vyznania. Ak prevažujú katolíci, je to spôsobené aj ponukou prirodzených metód v rámci aktivít cirkevných zariadení.
Zaujímavé výsledky, napr. aj z hľadiska náboženského vyznania, ponúkajú správy o používaní antikoncepčných metód v Českej republike (pozn.: Weiss, P., Zvěrina, J. Sexuálne chování obyvatel České republiky – situace a trendy. Portál, Praha 2001.)
Medicínske a teologické kritériá prirodzených metód sa odlišujú, nie sú však v rozpore (viď definícia). Z teologického hľadiska ide o využívanie prirodzenej dispozície ženy byť oplodnenou iba v určitom období.
Požiadavka, aby manželský styk ostal otvorený životu, neumožňuje použitie vonkajšieho zásahu na vylúčenie plodnosti ženy, nie sú však žiadne námietky proti spoľahlivým spôsobom riadenia počatia (PPR). Ján Pavol II. v encyklike Familiaris Consortio píše: „Rozhodnutie pre prirodzený rytmus nesie so sebou prijatie cyklu osoby, to jest ženy, a tým i prijatie dialógu, vzájomnej úcty, spoločenskej zodpovednosti, sebaovládania.“
Nasledujúca téma |