SME

Angína pectoris

Príznaky Zvieravá alebo pálčivá bolesť či iný nepríjemný pocit, ktorý sa zväčša začína za hrudnou kosťou a vystreľuje (častejšie na ľavej strane) do pliec, krku, chrbta, čeľusti. Vystreľovanie bolesti môže byť niekedy jediným prejavom. Bolesť

Príznaky Zvieravá alebo pálčivá bolesť či iný nepríjemný pocit, ktorý sa zväčša začína za hrudnou kosťou a vystreľuje (častejšie na ľavej strane) do pliec, krku, chrbta, čeľusti. Vystreľovanie bolesti môže byť niekedy jediným prejavom. Bolesť a ostatné príznaky môže vyvolať, prípadne zhoršiť námaha, chlad, vietor či ťažké jedlo.  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rizikové skupiny Hlavným rizikovým faktorom je ateroskleróza (kôrnatenie tepien). Vzniká ukladaním tzv. aterómových hmôt (plakov) do steny ciev, ktoré zásobujú srdce kyslíkom. Presná príčina aterosklerózy nie je známa, no prispieva k nej vysoká hladina cholesterolu v krvi, cukrovka a fajčenie. Podľa najnovších výskumov sem patrí aj vysoká hladina homocysteínu – aminokyseliny, ktorá poškodzuje cievnu stenu, ďalej chlamýdiová infekcia dýchacej sústavy a chronický zápal ďasien (gingivitída).

SkryťVypnúť reklamu

 

Priebeh Angína pectoris je najčastejším prejavom ischemickej choroby srdca. Pri tejto chorobe koronárne artérie (vencové tepny), ktoré zásobujú srdcový sval, nie sú schopné dodať potrebné množstvo kyslíka. Každé zvýšenie jeho potreby, napr. pri cvičneí, strese, vystavení sa chladu alebo po požití ťažkej potravy, vyvolá ischémiu. Ischémia je stav, pri ktorom istá časť srdcového svalu nemá dostatok kyslíka. Najčastejšie príznaky sú bolesť a pocit ťažoby, niekedy sa navyše alebo namiesto toho môže vyskytnúť dýchavičnosť.

Stabilná angína pectoris je zvyčajne dobre predvídateľná. Príznaky väčšinou ustúpia po niekoľkých minútach oddychu alebo po užítí nitroglycerínu – lieku, ktorý zlepšuje prietok cez koronárne artérie a znižuje nároky na srdce.

SkryťVypnúť reklamu

Atypická (variantná) angína pectoris je stav, keď sa bolesť neobjaví pri námahe, ale v stave pokoja. Príčinou býva spazmus (prudké mimovoľné stiahnutie) hladkých svalov cievnej steny, ktorý vedie k jej zúženiu. Príčinou tohto spazmu často býva ateroskleróza, no atypická angína pectoris sa môže objaviť aj u ľudí, ktorí aterosklerózu nemajú. Príčina tohto javu nie je známa.

Nestabilná angína pectoris je veľmi nepredvídateľná – niekedy prekvapí v pokoji, inokedy pri námahe a jej trvanie je takisto rôzne. Najčastejšie býva signálom zhoršenia ischemickej choroby srdca.

 

Čo robiť Prerušte činnosť, ktorú robíte a v pokoji počkajte, kým bolesť neustúpi. Keď sa vám to stane po prvý raz, volajte ihneď záchranku. Ak sa už liečite na ischemickú chorobu srdca, riaďte sa pokynmi lekára. Skoncujte s fajčením a spolupracujte s lekárom pri odstraňovaní ďalších rizikových faktorov, najmä zvýšenej hladiny cholesterolu, vysokého krvného tlaku a cukrovky, snažte sa dosiahnuť a udržať si normálnu hmotnosť – určite vám k tomu dobre napomôže pravidelné cvičenie. Avšak, kým začnete s nejakým cvičebným programom, najskôr sa poraďte s lekárom, aby ste si neprimeranou námahou neublížili. Zníženie výskytu anginóznych bolestí môžu priniesť aj ďalšie zmeny životného štýlu. Naučte sa napr. odburávať stres, či tlmiť záchvaty hnevu či nepriateľstva autogénnym tréningom.

SkryťVypnúť reklamu

 

Liečba Lieky

Na prevenciu alebo liečbu sa používajú:

Nitroglycerín a ďalšie nitráty – pri akútnom záchvate sa kladú pod jazyk alebo sa aplikujú vo forme spreja. Pri prevencii sa užívajú v tabletách s dlhodobým účinkom a v podobe náplaste, z ktorej sa účinná látka pomaly vstrebáva do kože. Betablokátory sa viažu na určité receptory. Výsledkom je spomalenie srdcovej činnosti a zníženie nárokov srdcového svalu na kyslík. Blokátory kalciových kanálov znižujú vstup vápnika (kalcia) do svalových buniek cievnej steny, v niektorých prípadoch i do srdcového svalu. Výsledkom je rozšírenie koronárnych artérií a zlepšenie prietoku krvi k srdcu.  

Operácia a iné invazívne postupy

Angína pectoris, ktorá zle reaguje na lieky alebo sa zhoršuje, si môže vyžadovať invazívne riešenie. Ide o nasledovné postupy:

SkryťVypnúť reklamu

Angioplastika – pod rongenovou kontrolou sa zavádza z oblasti slabiny cez cievny systém až k postihnutému miestu koronárnej artérie tenká hadička (katéter), ktorý má na konci nafukovací balónik. Jeho nafúknutím sa rozšíri postihnutý úsek a sploští aterómový plát. Inokedy sa zavádza tenká špirálka (stent), ktorá zabráni opätovnému zúženiu cievy. Úspešnosť metódy je vysoká, ale u niektorých pacientov sa po určitom čase (už o tri mesiace) ťažkosti objavia znovu. Srdcový bypass – zúžený úsek sa premostí zdravou tepnou, odobranou z iného miesta tela. Táto operácia je náročnejšia, ale jej výsledky sú dlhodobejšie.  

Prevencia Záchvatom angíny pectoris by mali zabrániť betablokátory. Ak tieto lieky nestačia, zlepšenie zásobovania srdca kyslíkom treba zabezpečiť niektorou z invazívnych metód. K prevencii aterosklerózy a ďalších chorobných stavov, ktoré vedú k ischemickej chorobe srdca a angíne pectoris, patrí pochopiteľne aj náprava v spôsobe života.

SkryťVypnúť reklamu

 

UPOZORNENIE

Každá zmena bežného typu bolesti alebo jej zhoršenie si vyžaduje bezodkladnú lekársku pomoc. Nestabilná angína pectoris, ktorú nemožno predvídať, sa môže vyskytnúť i pokoji a často býva predzvesťou srdcového infarktu.

 

NOVÉ POZNATKY

Na vytváranie nových koronárnych ciev a na prevenciu upchávaniea bypassov sa využívajú postupy tzv. genetického inžinierstva a iných vedných odborov. Známe sú tieto experimentálne postupy:

Žily používané na bypass sa namáčajú v špeciálnom roztoku s genetickým materiálom, ktorý by mal zabrániť tvorbe aterosklerotických plátov. Do srdca sa aplikujú bunky odobrané z pupočníka novorodenca – mali by tam podporiť rast nových ciev. Laserom sa prepaľujú do srdca drobné otvory, ktoré by ho mali stimulovať k vytváraniu nových ciev. Tieto postupy boli zatiaľ odskúšané na laboratórnych zvieratách a ich využitie u človeka zostáva otázkou budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  3. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  4. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  5. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  7. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  8. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 100 668
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 740
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 7 079
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 849
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 859
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 487
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 418
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 4 349
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu